Bystrzyca. Dom rodziny von Braun

W Bystrzycy koło Wlenia stoi niepozorny budynek należący niegdyś do rodziny von Braun. Podobno tu wychowywał się lub bywał w młodości Wernher von Braun (1912-1977) a właściwie Wernher Magnus Maximilian Freiherr von Braun, znany także jako rakietowy baron:
Niemiecki uczony, jeden z czołowych konstruktorów rakiet i pionierów podboju kosmosu; podczas II wojny światowej współtwórca pocisków balistycznych V-2, członek partii nazistowskiej, oficer SS; po wojnie uczestnik amerykańskiego programu kosmicznego i doradca prezydenta USA. Więcej >>>

Biografia Wernhera von Brauna. Artykuł „Rakietowy baron” Marka Zwoźnego – „Gazeta Wrocławska” na stronie panzerschreck.strefa.pl

W serwisie wleninfo.pl znajdujemy następujące informacje:
23 marca 1912 r. we Wrzysku (woj. kujawsko-pomorskie, niem. Wirsitz-Posen) w rodzinie Magnusa Aleksandra Maksymiliana barona von Braun przychodzi na świat jego syn Werner. Niestety zaraz po zakończeniu I wojny światowej majątek rodziny von Braun przepada, bo powstałe państwo polskie rekwiruje majątek. Rodzina przenosi się do należącego do niej od wieków majątku na Dolnym Śląsku. Tak drogi czytelniku przenoszą się do Bystrzycy koło Wlenia. Tutaj Werner von Braun spędza swoje dzieciństwo i pierwsze lata młodości.
Czytaj cały artykuł >>>

Jak donosi znana blogerka Leptir, von Braun sztukę pilotażu ćwiczył na pobliskiej Górze Szybowcowej (561 m.n.p.m.). Czytaj cały artykuł >>>

Niektóre źródła donoszą o rzekomej ewakuacji rodziny von Braunów przeprowadzonej jesienią 1945 przez Amerykanów gdy Bystrzyca jak i cały Dolny Śląsk znalazła się w radzieckiej strefie wpływów. Więcej w artykule „Tajna operacja Amerykanów w Bystrzycy – prawda czy fikcja?” na stronie tajemnicedolnegoslaska.cba.pl 

Ciekawostką jest, że dom tak znanego człowieka jak von Braun jest całkowicie zapomniany. Prawie nigdzie nie ma o nim informacji, a jeśli są to wybiórcze i niedokładne. W żadnym punkcie informacji turystycznej ani w żadnym przewodniku nie ma informacji, że z Bystrzycą związany był tak sławny naukowiec.
Ludzie porównywalnej sławy zwykle mają swoje muzea które są zakładane w ich rodzinnych domach. Przykładem może być Muzeum Jana Kochanowskiego. W przypadku domu von Brauna nikt nie jest zainteresowany jakąkolwiek promocją. Na stronie urzędu miasta i gminy Wleń w dziale historia próżno szukać jakiejkolwiek wzmianki na ten temat.
Dom von Braunów obecnie jest prywatną własnością (troje właścicieli) i pełni funkcję budynku mieszkalnego.

W 2012 roku powstała w Bystrzycy Fundacja im. Wehrner Freiherrn Von Braun i Rodziny Von Braun „Braunchen Haus” mająca na celu między innymi objęcie patronatu nad domem Wernhera Freiherr von Braun i rodziny von Braun oraz budowę muzeum.
Więcej o fundacji >>>

Adres budynku:
Bystrzyca gmina Wleń, nr 31 A

nickt.pl bystrzyca dom rodziny von braun 004
nickt.pl dom rodziny von braun 025
nickt.pl dom rodziny von braun 024

nickt.pl dom rodziny von braun 005
nickt.pl dom rodziny von braun 008
nickt.pl dom rodziny von braun 010
nickt.pl dom rodziny von braun 013
nickt.pl dom rodziny von braun 012
nickt.pl dom rodziny von braun 011
nickt.pl dom rodziny von braun 014

nickt.pl dom rodziny von braun 023
nickt.pl dom rodziny von braun 007
nickt.pl dom rodziny von braun 016
nickt.pl bystrzyca dom rodziny von braun 006
nickt.pl bystrzyca dom rodziny von braun 017
nickt.pl bystrzyca dom rodziny von braun 022
nickt.pl bystrzyca dom rodziny von braun 020
nickt.pl bystrzyca dom rodziny von braun 019
nickt.pl bystrzyca dom rodziny von braun 002
nickt.pl bystrzyca dom rodziny von braun 001
nickt.pl bystrzyca dom rodziny von braun 003
nickt.pl bystrzyca dom rodziny von braun 018
nickt.pl bystrzyca dom rodziny von braun 021

9 komentarzy do „Bystrzyca. Dom rodziny von Braun

  1. A co lepiej postawić pomnik temu szanownemu naziście, który wraz z kolegami (m.in. doktorem Mengele) załapał się na Spinacza by móc kontynuować zacne badania? (Operacja Paperclip).
    Paryż… Londyn… Setki zabitych ludzi… Pamiętamy…

  2. najwiekszymi łajdakami okazuja się Polacy, którzy przeszli na słuzbę niemiecką. Wystawić muzeum, niech się Lucyfer cieszy. Brawo polaczki.

  3. Ratujmy obiekty zabytkowe DOLNEGO SLASKA
    szkoda jest fatalny stan dworu,kazda zlotowka
    wydana na jego rarowanie ma wymiar niepowtarzalny.Dwor ten jest perla architektury siedemnastowoecznej.

  4. Człowieku, zupełnie zgłupiałeś skoro porównujesz zbrodniarza do poety. Co z tego, że genialny, ale zbrodniarz. Gdyby nie ludzie, którzy w tym budynku w Bystrzycy mieszkają, powinno się go zburzyć i postawić ku przestrodze tablicę informującą, że mieszkał tu zbrodniarz winny śmierci wielu tysięcy ludzi.

  5. niech się zawali a ten kowalski lepiej niech pójdzie po rozum póki nie jest za późno , podtrzymywanie pamieci o zbrodniarzach jest przestepstwem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.