Guben (Niemcy). Plastynarium

Plastynarium w Guben to miejsce w którym preparuje się ludzkie zwłoki do celów ekspozycyjnych. W salach wystawowych znajdują się eksponaty wykonane z ludzi. Twórcą tego niezwykłego miejsca jest niemiecki lekarz Gunther von Hagens, znany również jako Doktor Śmierć.
W 1977 roku opracował on innowacyjną metodę preparowania ciał metodą plastynacji. Polega ona na usunięciu z tkanek wody i zastąpienie jej plastikiem w postaci żywic. Dzięki temu ciało zachowuje wygląd ale nie ulega pośmiertnemu procesowi rozkładu.

Plastynarium to duża, prężnie działająca firma która zamienia ludzkie zwłoki w preparaty medyczne służące lekarzom i studentom kierunków medycznych. Zwłoki pozyskiwane są od ludzi, którzy za życia deklarują przekazanie ciała po śmierci do dyspozycji plastynarium. Obiekt składa się z dwóch części: pracowni i sal wystawowych. Pracownie ze stołami sekcyjnymi i wszystkimi niezbędnymi do tego celu narzędziami również można oglądać, jednak w dni zwiedzające (weekendy) nikt tu nie pracuje.

Wbrew powszechnym opiniom, miejsce to nie jest straszne a eksponaty nie są przerażające ani odrażające. Przeciwnie – są bardzo interesujące i przygotowane z niezwykłą starannością. Można tu poznać szczegóły budowy ludzkiego ciała od szkieletu poprzez mięśnie, układ krwionośny i narządy wewnętrzne.

Lokalizacja

Guben jest miastem zlokalizowanym na granicy Polski i Niemiec, położonym 160 km w linni prostej od Poznania i 185 km od Wrocławia. Początkowo plastynarium miało powstać w Polsce, jednak z uwagi na protesty wynikające z przekonań religijnych i światopoglądowych władze nie wydały zgody na utworzenie takiego obiektu. Plastynarium mieści się w dużym ceglanym budynku przemysłowym – dawnej fabryce kapeluszy a droga do niego jest dobrze oznakowana w wielu miejscach w mieście. Zobacz w Google Maps >

Zwiedzanie

Zwiedzanie indywidualne możliwe w piątki, soboty i niedziele od 10 do 18 (ostatnie wejście o 16).

Bilet wstępu kosztuje 12 euro. Ulgowy po okazaniu dokumentu uprawniającego do zniżki 10 euro.

Z uwagi na dużą ilość eksponatów warto zarezerwować sobie kilka godzin na spokojne zwiedzanie. Wszystkie eksponaty posiadają opisy w języku niemieckim a spora część również w angielskim i polskim.

Obsługa nie mówi w języku polskim.

www.plastinarium.de

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa