Szklarska Poręba. Opuszczona huta szkła

Nieczynna, opuszczona, zdewastowana i rozkradziona huta szkła w Szklarskiej Porębie Górnej, tuż przy drodze do Jakuszyc. Pomnik niepowodzenia przemian ustrojowych w Polsce po 1990 roku. Od sprywatyzowania do dziś stoi nieczynna, produkcja stała się nieopłacalna. Zabytkowe budynki pamiętające ponad wiekowe tradycje szklarskie stoją zdewastowane.

Huta szkła w Szklarskiej Porębie powstała w 1842 roku, z inicjatywy hrabiego Schaffgotsch. Była to największa i najnowocześniejsza huta szkła w okolicy, wówczas jedna z najlepszych na świecie. Zbudowano ją z wydobywanego w okolicy granitu. W czasie II wojny światowej działała nieprzerwanie aż do 1945, wówczas przekazana pod polską administrację.
W 1956 roku zmienia nazwę z „Józefiny” na „Julię” i staje się częścią huty Julia w Piechowicach. Po upadku komunizmu, huta zostaje sprywatyzowana i zaprzestaje działalności. Do dziś natomiast działa i jest udostępniona do zwiedzania huta szkła kryształowego Julia w Piechowicach.

Zwiedzanie:

Obiekt nieudostępniony do zwiedzania. Możliwość oglądania obiektu zza ogrodzenia. W pobliżu miejsca parkingowe zarówno bezpłatne (Osiedle Huty) jak i płatne (Kamieńczyk).

Jak trafić?

Huta to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli miasta, leży jednak poza centrum. Trzeba minąć Szklarska Porębę Górną i kierować się w stronę Jakuszych/Harrahova. Huta znajduje się blisko miejsca, gdzie turyści idący na Wodospad Kamieńczyka parkują samochody.
Zobacz na mapie i wyznacz trasę do tego miejsca >>>

Polecamy również:
Zdjęcia archiwalne >>>
Huta szkła kryształowego Julia w Piechowicach >>>
Leśna huta szkła w Szklarskiej Porębie >>>
Sztolnie kopalni pirytu w Szklarskiej Porębie >>>
Inne ciekawe miejsca w Szklarskiej Porębie >>

IMG_5848

IMG_5858

IMG_5846

IMG_5844

IMG_5837

IMG_5873

IMG_5881

IMG_5885

IMG_5898

IMG_5905

IMG_5909

IMG_5890

IMG_5897

IMG_5921

IMG_5914

IMG_5917

 

5 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *