Jelenia Góra. Ruiny wieży widokowej „Strzelecka Góra”.

Strzelecka Góra znajduje się w Cieplicach, uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry znanej dawniej jako Cieplice Śląskie – Zdrój. Wzniesienie o wysokości 434 m n.m.p. na którym znajduje się budowla jest znane wśród miejscowych jako Strzelecka Góra, natomiast w internecie częsciej pojawia się pod hasłem Sołtysia Góra.

Pierwszą, drewnianą wieżę widokową wybudowano tu w 1866 roku. To co widzimy obecnie powstało 1899 roku. Góra, znana wtedy pod nazwą Scholzenberg była popularnym miejscem wycieczek kuracjuszy z Cieplic (Bad Warmbrunn). Poza wieżą była również restauracja z salą taneczną, kręgielnia i strzelnica. Nieopodal była też skocznia narciarska, po której już dzis praktycznie nie ma śladów. Według jednego ze źródeł, którego potwierdzenia nie znalazłem w innych miejscach, był też oświetlony stok narciarski i wyciąg. Ciekawym jak to wyglądało „za Niemca” polecam obejrzenie zdjęć archiwalnych na stronie dolny-slask.org.pl

Obecnie pozostałości wieży są w stanie takim jak na zdjęciach, czyli opłakanym.
Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu górna jej część była widoczna z daleka ponad drzewami, a na szczycie ktoś zamieścił polską flagę. Teraz nie widać nic. Miejsce coraz mniej znane jako atrakcja turystyczna, którą właściwie już nie jest. Są ślady biesiad pod chmurką w postaci miejsca na ognisko, śmieci i potłuczonego szkła. Mieszkańcy pobliskich domostw wyprowadzają tu swoje psy, a na ścieżkach można spotkać motocrossowców i quadowców. Szkoda że władze miasta, które nazywają się turystycznym nie chcą pamiętać o takiej atrakcji, która praktycznie była gotowa. Wystarczyło o to zadbać, nie dopuścić do dewastacji a byłaby w mieście druga wieża widokowa na miarę „Grzybka„.

mapa
zdjęcia archiwalne

[print_gllr id=1002]

fotografia ślubna Jelenia Góra