Jelenia Góra. Podziemia pod Wzgórzem Kościuszki

Podziemia pod parkiem miejskim na Wzgórzu Kościuszki w Jeleniej Górze. Wejście do nich znajduje się przy ulicy Chełmońskiego. Obiekt zamknięty. Brak możliwości zwiedzania.

Dzieli się na dwie części: to co widać na zewnątrz i część podziemną.
Część podziemna dzieli się również na dwie części: hale i tunele.

Część naziemna to elementy widoczne na powierzchni ziemi takie jak wejścia przy ulicy Chełmońskiego oraz inne obiekty w parku miejskim na Górze Kościuszki.

Hale to trzy duże pomieszczenia znajdujące się tuż przy głównym wejściu. Dwie z nich są obudowane kamieniem, jedna cegłami. Dawniej służyły jako magazyny do przechowywania ryb i produktów rybnych. W późniejszych latach (co najmniej do 2005 roku – jak wskazują plakaty) mieściła się tam dyskoteka. W pomieszczeniach są obecnie ślady tej działalności w postaci podestów, barów, ławek a nawet numerków na haczykach w szatni. Na ścianach można jeszcze zauważyć plakaty producentów napojów alkoholowych a nawet plakat reklamowy działającej tam dyskoteki „Club Underground” (patrz zdjęcia). Nieco wcześniej pod nazwą Cosmos II organizowano tu imprezy techno (zdjęcie z czasów działalności dyskoteki). W tej części znajduje się ujęcie wody w postaci studni (obecnie zanieczyszczonej) oraz elektryfikacja (obecnie nie sprawna). Ta część połączona była z budynkiem znajdującego się na wzgórzu LOKu, w którym mieściła się przed wojną restauracja.
W grudniu 2005 na portalu jg24.pl pojawiło się ogłoszenie dotyczące tego miejsca.

Drugą część podziemi stanowią korytarze. Wejście do nich znajduje się w jednej z hal. Odchodzi z niej obetonowany korytarz, prowadzący do drugiego wejścia przy ulicy Chełmońskiego oraz dalszej części korytarzy. Dalsza część oddzielona jest pancernymi drzwiami. Tunele są skanalizowane, pod posadzkami przebiegają rury kanalizacyjne. Ponieważ szyb został zasypany, ten fragment podziemi jest słabo wentylowany. Chodniki są wysokie, mozna swobodnie poruszać się w pozycji wyprostowanej. Miejscami są zaśmiecone. Noszą też ślady odgradzania ceglanymi murami.
Jeleniogórskie obiekty podziemne na forum sztolnie.fora.pl
Temat na forum.ioh.pl

Część naziemna.

Część podziemna (hale).

Część podziemna (korytarze)

fotografia ślubna Jelenia Góra

8 komentarzy do „Jelenia Góra. Podziemia pod Wzgórzem Kościuszki

  1. Chodziłam tam kiedyś na dyskoteki ;)
    W jednej sali był dance, a w drugiej techno.
    Miasto mogłoby rzeczywiście zrobić z tego jakieś turystyczne miejsce. Szkoda żeby tak stało odłogiem.

    1. wiesz to było tak, ze w jednej dance, w drugiej techno a w obu grzyb i wilgoć. po drugie potencjalny najemca musiałby dostosować obiekt tak aby poza funkcja rozrywkową mógł pełnic funkcje schronu.

  2. Mogli by po raz kolejny przywrócić te miejsce cosmos był z tego co wiem kiedyś naparwde dobra dyskoteką a w jeleniej póki co nie ma juz takich miejsce nie ma co nawet wymieniać orientu czy baniaków o atrapie szkoda gadać kazda porządna dyskoteka musi polegnąć między innymi green zone club a cosmos za starych czasów był symoblem dobrej zabawy W JELENIEJ GÓRZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.