Krasiczyn. Zamek

Krasiczyn i zamek, tylko 10 km od Przemyśla. Niegdyś dwór obronny, kupiony w 1525 roku przez Jakuba z Siecina zaczął nabierać kształtów zamku. I juz jako zamek był w rękach Krasickich, którzy go rozbudowali aż do warownego ale pałacu. A potem na przełomie XIX i XX wieku, od lat 1830 do 1939 roku zamek należał do Sapiehów. w ciągu całego istnienia, był zniszczony przez Kozaków i wojska rosyjskie (XVIIIw.), spalony (XIXw.) i ograbiony przez wojska sowieckie… A dziś? Po remoncie rozpoczętym w 1996 roku zniewala ogromem. Kupujesz bilet przy wejściu na teren parku, robisz kilka kroków i … równie dobrze mógłoby to być i 500 lat temu…

Zamek posiada 4 baszty: Boska (z kopułą na szczycie), Papieska (zwieńczona attyką), Królewska (z małymi narożnymi wieżyczkami), Szlachecka (zwieńczona koroną). I niezwykłej urody sgraffito – na ciemnym tynku, warstwa jasnego, który był zdrapywany tworząc w ten sposób ciemne dekoracje o rekordowej wielkości 7000 m2  .

Po parku można spacerować za cenę biletu parkowego do woli, na teren zamku można wejść z dodatkowym biletem i przewodnikiem, i obejrzeć wtedy też ekspozycje w niektórych z sal. My niestety byliśmy zbyt wcześnie, więc nie mieliśmy szansy obejrzeć wnętrza poza dziedzińcem, otwartą wieżą zegarową i parkiem. Wygląda na to że cała obsługa spała po jakiejś imprezie.

Zwiedzanie zamku wyłącznie z przewodnikiem, w grupach 5-osobowych od 1 kwietnia do 31 października o każdej pełnej godzinie od 9:00 do 16:00. Poza sezonem zwiedzanie jest możliwe maksymalnie do 15:00 i tylko po wcześniejszej rezerwacji.

Wieża zamku jest świetnym punktem widokowym na najbliższą okolicę.

Ceny biletów:
wstęp na Zamek – bilet normalny – 14 zł, bilet ulgowy – 7 zł
wejście do parku – bilet normalny – 4 zł, ulgowy – 2 zł
wejście na Wieżę Zegarową (bez przewodnika) – bilet normalny 5zł, ulgowy – 3zł

Parking niewielki, ale bezpłatny.

Więcej ciekawych informacji można znaleźć tutaj oraz tuwikipedia.
Prosze też zajrzeć na stronę zamku (mieści się w nim również hotel i restauracja).
Archiwalne wizerunki zamku w Krasiczynie: 1, 2, 3, 4.

[mappress mapid=”50″]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.