Lubań. Park na Kamiennej Górze

Kamienna Góra to jedna z najciekawszych atrakcji Lubania. Teoretycznie jest punktem widokowym, ale w praktyce drzewa już dawno przysłoniły większość widoków. Wzniesienie jest pozostałością dawnego wulkanu, obecnie jest tam park. W jego granicach znajduje się kilka ciekawych obiektów, m.in:
-amfiteatr,
dom na Kamiennej Górze (wybudowany w 1824 roku jako gospoda, przebudowana w 1909 roku, obecnie szkoła muzyczna),
-wyrobisko (dawny kamieniołom),
cmentarz żołnierzy radzieckich,
nieczynny, zdewastowany basen na Kamiennej Górze. Przy wejściu na teren basenu doskonały punkt widokowy w kierunku południowym na Karkonosze i Góry Izerskie.

Park na Kamiennej Górze jest położony na wysokości 282 m. nad poziomem morza. Został założony  w II połowie XIX wieku i zajmuje powierzchnię 13,5 ha. Z uwagi na walory historyczne park został objęty opieka konserwatora zabytków.

Regulamin parku zabrania:
1. Spożywania alkoholu
2. Przebywania na terenie osobom nietrzeźwym
3. Zaśmiecania terenu.
Już podczas krótkiej wizyty na Kamiennej Górze można zauważyć, ze regulamin nie jest przestrzegany. Mimo tego miejsce jest spokojne, w miarę bezpieczne i mało uczęszczane.

Kamienna Góra jest miejscem pięknym ale zaniedbanym. Amfiteatr pozbawiony opieki wymalowany przez wandali, budynek szkoły muzycznej również prosi się o remont. Najlepszym zaś przykładem zaniedbań jest zdewastowany, nieczynny basen.
Z tego wszystkiego najbardziej zadbany wydaje się cmentarz radziecki.

Kamienna Góra jest atrakcja bezpłatną, której zwiedzanie nie jest w żaden sposób ograniczone. Zmotoryzowani turyści mogą zaparkować na samej górze, tuż pod szkołą muzyczną.

Inne ciekawe miejsca w Lubaniu i okolicach.

[mappress mapid=”56″]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.