Podziemne miasto Osówka

Podziemne miasto Osówka w Górach Sowich to nieukończone, tworzone przez Niemców w czasach II wojny światowej korytarze drążone w skałach. Mają znaczne rozmiary i niewiadome przeznaczenie.  Wchodzą w skład tzw. kompleksu Riese co oznacza, że takich podziemi w okolicy jest więcej (również można je zwiedzać) a z ich położenia, kierunków w jakich biegną i przede wszystkim wysokości nad poziomem morza wynika, że po zakończeniu budowy miały stanowić jeden połączony, podziemny obiekt.

Rozmiar przedsięwzięcia świadczy, że obiekt musiał mieć bardzo ważne przeznaczenie. Istnieje wiele hipotez. Przypuszcza się, że miały tu być zlokalizowane podziemne fabryki zbrojeniowe, kwatera Hitlera lub schron przeciwatomowy, choć były to czasy gdy prace nad bombą atomową dopiero trwały.

Obiekt był budowane przez Niemców rękami jeńców wojennych. Imponujących rozmiarów podziemia powstały kosztem pracy w nieludzkich warunkach robotników przymusowych wielu narodowości. Długi dzienny czas pracy, niewystarczające racje żywnościowe, brak odpowiedniej odzieży i warunki pracy powodowały, że przeciętny czas życia robotnika wynosił 3-4 miesiące. Nie wynikało to z rzeczywistych niedoborów, ale było celowym dążeniem do eksterminacji przy maksymalnym wykorzystaniu siły mięśni i minimalnych nakładach. Osówka i cały kompleks Riese są grobem, pomnikiem i miejscem pamięci dla tysięcy jeńców czasów II wojny światowej.

Więcej o historii kompleksu Riese >

Lokalizacja

Obiekt znajduje się na Dolnym Śląsku w odległości 65 km w linii prostej na południowy zachód od Wrocławia. Wejście do podziemi znajduje się w odległości około 1,5 km od najbliższej wsi (Sierpnica) i około 8 km od najbliższego miasta (Głuszyca). Na miejsce wiedzie dobra droga asfaltowa, która kończy się dużym parkingiem (płatny). Zobacz w Google Maps > 
Zwiedzanie

Obiekt typowo turystyczny, zorientowany na zarabianie pieniędzy na oprowadzaniu turystów po podziemnych trasach. W związku z tym chodniki są oświetlone, posiadają utwardzoną nawierzchnię i spełniają wymogi bezpieczeństwa stawiane tego typu obiektom, a każdy turysta przed wejściem musi pobrać kask (miejscami chodniki są niskie).

W odległości 300 metrów od wejścia do podziemi znajduje się budynek mieszczący kasę biletową, toalety i restaurację będącą jednocześnie poczekalnią dla turystów ponieważ zwiedzanie odbywa się o ustalonych godzinach.

Zwiedzanie standardowej trasy trwa około 60 minut. Pod ziemią panuje temperatura około 8 stopni Celsjusza – weźcie to pod uwagę planując ubiór. Choć trasa jest oświetlona, warto zabrać latarkę.

Rada: Taki mały szczegół, jeśli każda z osób, które przyjechały jednym samochodem kupuje bilet osobno, warto zaznaczyć ten fakt przy kasie. My 23 kwietnia 2017 około 13:30 kupowaliśmy osobne bilety i każdy był pytany czy przyjechał samochodem (a nie czy korzysta z parkingu) Na tej podstawie do każdego biletu doliczono opłatę za parkowanie a po wydrukowaniu paragonu kasjerka odmówiła zwrotu nienależnej opłaty informując żartobliwie, że co najwyżej możemy zaparkować tak, aby zająć dwa miejsca parkingowe.

Ceny

Na kwiecień 2017 ceny biletów wynosiły:
16 zł zwiedzanie na trasie historycznej (standardowej).
22 zł na trasie ekstremalnej (z przepłynięciem zalanego odcinka łodzią). Bilety na tą trasę należy rezerwować wcześniej.
4 zł parking.

Ceny mogą ulegać zmianom, zawsze sprawdzaj je u źródła: cennik.

Dowiedz się więcej

Podziemne miasto Osówka – oficjalna strona
Pozostałe obiekty podziemne na naszej stronie
Inne obiekty poniemieckie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.