Pstrąże. Opuszczone miasto.

Pstrąże, opuszczone miasto duchów. Kolejna wizyta. Tym razem wjeżdżamy od strony północnej, przez równie opuszczoną wioskę o nazwie Buczek. Zobaczycie ją na kilku zdjęciach, choć nie jest całkowicie opuszczona – widziałem dwa domostwa wyglądające na zamieszkałe. Wyboista droga gruntowa nie zachęca do szybkiej jazdy, tuż za Buczkiem mijamy zasieki z drutu kolczastego. Krajobraz iście wojenny, dziury w drodze też coraz większe…

W Pstrążu kompletna cisza, nie ma żywej duszy. A przynajmniej nie widać. Opuszczone bloki noszą ślady ostrych akcji: strzelaniny, podpalenia, dewastacje.. Podobno na tym obszarze doskonalą swoje umiejętności jednostki specjalne. Pewne jest jednak, że swoje umiejętności dewastacji ćwiczy też okoliczna ludność.

Tutaj możecie zobaczyć moje zdjęcia Pstrąża wykonane rok wcześniej:
nicckt.blogspot.com

Pstrąże w internecie:

Wikipedia
forgotten.pl
opuszczone.net

archirama.pl
magdachemini.blogspot.com
qbanez.wordpress.com

Na początku 2017 roku podjęto decyzję o rozbiórce części budynków. Stan na kwiecień 2017 można zobaczyć na końcu artykułu.

Nagranie z 17 kwietnia 2017.

7 thoughts on “Pstrąże. Opuszczone miasto.

 1. punktpotrójny 5 listopada 2013 at 18:07

  Byłem tam na poligonie w 1996 roku, wrażenie przygnębiające. Rabunek i dewastacja…

 2. miejscowka 7 stycznia 2016 at 19:17

  ciekawa galeria
  tu kilka moich fotek
  https://miejscowka.blogspot.com/2012/10/pstraze-strachow.html
  Ps. cała stronka ciekawa :)

 3. Marek 2 maja 2017 at 14:59

  Jednak Prypeć to jednak Prypeć… :-) Nie równa się z niczym, te foty… https://fshoq.com/pl/a/czarnobyl-prypec-pripyat-ukraina-relacja-zdjecia normalnie miazga..
  Ale bardzo fajna strona, czytam dość regularnie! Pozdo.

 4. machorus 20 lipca 2017 at 22:41

  W 1993/1994 pełniłem służby wartownicze na Pstrążu. Już wtedy było rozgrabionym miasteczkiem. Brak drzwi , okien, na swój sposób niecodzienne przeżycie chodzić po bezludnym terenie , wchodzić na dach i obserwować okolicę w ciepłe letnie noce , w opuszczonym przedszkolu pamiętam Wilka i Zająca na całej ścianie wewnątrz budynku ,masa rosyjskich gazet i specyficzny zapach tych ruin. Były w okolicy również podziemne schrony z pryczami dla żołnierzy . Teraz juz tylko zrównana z ziemią większość terenu.

 5. sergey 9 sierpnia 2017 at 15:56

  Bylem tam na sluzbe woyskowey w 1984-86 rokah,penkniy kray,..

 6. diabel DLU 19 stycznia 2018 at 21:27

  dzis blokow juz nie ma. Bylem tam we wrzesniu tego roku, stoji ciezki sprzet do wyburzen, teren sporadycznie patrolowany przez wojsko. Kontakt z wojskiem konczy sie wyjasnieniami w pobliskiej jednostced znajomych geocacherow:) ). Pozostala jeszcze niemiecka czesc Pstraza/Strachowa (ros. nazwa) ale nie ma pewnosci czy nie skonczy jak sowieckie bloki. Na zdjeciach niemiecka czesc rozpoznawalna po ceglanych budynkach.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.