
Szklarska Poręba. Opuszczona huta szkła
Nieczynna, opuszczona, zdewastowana i rozkradziona huta szkła w Szklarskiej Porębie Górnej, tuż przy drodze do Jakuszyc. Pomnik niepowodzenia przemian ustrojowych w Polsce po 1990 roku. Od sprywatyzowania do dziś stoi nieczynna, produkcja stała się nieopłacalna. Zabytkowe budynki pamiętające ponad wiekowe tradycje szklarskie stoją zdewastowane.
Huta szkła w Szklarskiej Porębie powstała w 1842 roku, z inicjatywy hrabiego Schaffgotsch. Była to największa i najnowocześniejsza huta szkła w okolicy, wówczas jedna z najlepszych na świecie. Zbudowano ją z wydobywanego w okolicy granitu. W czasie II wojny światowej działała nieprzerwanie aż do 1945, wówczas przekazana pod polską administrację.
W 1956 roku zmienia nazwę z „Józefiny” na „Julię” i staje się częścią huty Julia w Piechowicach. Po upadku komunizmu, huta zostaje sprywatyzowana i zaprzestaje działalności. Do dziś natomiast działa i jest udostępniona do zwiedzania huta szkła kryształowego Julia w Piechowicach.
Zwiedzanie:
Obiekt nieudostępniony do zwiedzania. Możliwość oglądania obiektu zza ogrodzenia. W pobliżu miejsca parkingowe zarówno bezpłatne (Osiedle Huty) jak i płatne (Kamieńczyk).
Jak trafić?
Huta to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli miasta, leży jednak poza centrum. Trzeba minąć Szklarska Porębę Górną i kierować się w stronę Jakuszych/Harrahova. Huta znajduje się blisko miejsca, gdzie turyści idący na Wodospad Kamieńczyka parkują samochody.
Zobacz na mapie i wyznacz trasę do tego miejsca >>>
Polecamy również:
Zdjęcia archiwalne >>>
Huta szkła kryształowego Julia w Piechowicach >>>
Leśna huta szkła w Szklarskiej Porębie >>>
Sztolnie kopalni pirytu w Szklarskiej Porębie >>>
Inne ciekawe miejsca w Szklarskiej Porębie >>
Your ads will be inserted here by
Easy Plugin for AdSense.
Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.
Dziękuje za te zdjęcia. Robisz kawał dobrej roboty.
Staram się jak mogę i bardzo mi miło, że czasem ktoś chce je oglądać.
Naprawdę fajne zdjecia.
Gratuluje !
Swietna strona , piekne zdjecia obiektow ,ktore okres swietnosci maja juz poza soba……a szkoda.
Szkoda,że nie zrobili muzeum bardzo ładny obiek
Smutny i żałosny obraz sprywatyzowanego majątku państwowego. W latach 1961-63 oglądałem tam proces produkcji fantastycznych kryształów i trudną pracę robotników, bo mieszkałem jako student 200 metrów przed hutą w ogromnym domu wypoczynkowym dla studentów, chyba nazywał się „Krokus” ale już nie pamiętam. Ten dom też potem zdewastowano i szkoda, bo tam były świetne zabawy taneczne.
Bylem w tej hucie, nazywała się wówczas Josephin Huette, w 1946 roku. Huta pracowała Za do prowadzenie huty Jozefiny do ruiny to po pierwsze barbarzyństwo, po drugie ludzie. urzędnicy i nabywcy, powinni za to siedzieć długie lata w kryminale.
Przykre że w naszej kochanej Polsce nic się nie opłaca!
Szkoda tak wyjątkowego budynku, który mógłby służyć za Hotel czy inny obiekt, który przynosiłby zysk, a tak to stoi i to jedna wielka rudera.
Witam
Czy ma ktos informacje jak dotrzec do wlasciela, oraz wiedze czy obiekt jest na sprzedaz?
Jestem zainteresowany zakupem tej nieruchomosci.
Dom wypoczynkowy, o którym pisze renus został wyremontowany i nazywa się Willa Józefina. Mieszczą się tam apartamenty do wynajęcia. Właśnie wróciłam z niej z wczasów. Piękny budynek, a na hutę aż żal patrzeć :(