Szklarska Poręba. Zakręt Śmierci

Zakręt Śmierci jest położony na drodze 358 ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa. Jest to 180° zakręt na zboczu Czarnej Góry (Góry Izerskie). Stanowi doskonały punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.

Zakręt Śmierci powstał w latach 1935 -1937 i został wybudowany przez ówczesne niemieckie władze. Tak wyglądał tuż po zakończeniu budowy:

Zakręt wziął swoja nazwę od rzekomych częstych wypadków. Ponoć w 1945 wydarzył się najbardziej znany, kiedy to w przepaść spadło kilka ciężarówek z żołnierzami Armii Czerwonej. W obecnych czasach a się również usłyszeć opowieści o pojazdach wydobywanych z przepaści. Znany mieszkaniec Szklarskiej Poręby, Mieczysław Chmielowski w 2012 roku opowiadał jak tuż po wojnie pozyskiwał stamtąd motocykle i części innych pojazdów.

W czasach budowy drogi III Rzesza prowadziła przygotowania do wojny, dlatego obiekt zyskał również charakter militarny: W murze oporowym na którym zbudowano ten odcinek drogi są miejsca na umieszczenie ładunków wybuchowych. W sytuacji krytycznej wysadzenie zakrętu śmierci miało uniemożliwić przedostanie się ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa.

Zdjęcia archiwalne.

Obecnie z drogi widać niewiele, ponieważ wysokie drzewa poniżej zakrętu przysłaniają widoki.

Warto wejść nieco wyżej, na punkt widokowy na skałkach ponad szosą.

Idąc w to miejsce zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności. Należy uważać na tak zwane „miny”. Las w pobliżu zakrętu wykorzystywany jest przez turystów jako bezpłatna toaleta.

Po wejściu na górę jest możliwość podziwiania dużo rozleglejszych widoków niż z dołu:

Zakręt Śmierci jest atrakcją godną uwagi, szczególnie, że dotarcie w to miejsce przez turystów zmotoryzowanych nie wymaga żadnego wysiłku. Miejsce jest jednak zaniedbane przez gospodarzy terenu. Znajdziemy tu nienadające się do użytku ławeczki, popadającą w ruinę wiatę turystyczną czy przystanek autobusowy ze zdewastowanymi ławkami:

W ostatnim czasie powstało też kilka nowych rzeczy takich jak drogowskaz, rzeźbiony kamień z nazwą miejsca, tablice informacyjne czy budka z pamiątkami (najczęściej nieczynna):

Zakręt Śmierci jest atrakcją bezpłatną, jednak w dni wolne oraz okresach wakacyjnych pojawiają się tam osoby pobierające opłaty za parkowanie.

Tutaj znajdziecie inne bezpłatne atrakcje turystyczne.

[mappress mapid=”45″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.