Najwyższy szczyt polskich Bieszczad, najwyższy szczyt województwa podkarpackiego i jeden z najlepszych punktów widokowych w Polsce. Szczyt krytykowany, szczyt wyśmiewany a jednocześnie cel niekończących się wycieczek.
Tarnica to jeden z najlepszych punktów widokowych w Bieszczadach i jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce. Podobno przy odpowiednich warunkach widać z niej odległe o 200 km w linii prostej Tatry. Natomiast powodem narzekań turystów jest obecność innych turystów oraz ingerencja w krajobraz: krzyż na szczycie, schody w drodze na szczyt a nawet taśmy, mające na celu utrzymanie ruchu pieszego w granicach szlaków turystycznych. Wielu turystów chce chodzić poza wyznaczonymi ścieżkami, dlatego tak krytykowane są działania Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Krzyż na szczycie postawiono w 1987 roku na pamiątkę wizyty na Tarnicy 5 sierpnia 1953 księdza Karola Wojtyły. Obecny, metalowy krzyż wzniesiono w roku 2000 po tym, gdy wiatr zniszczył poprzedni krzyż.
W marcu 2003 roku, 50 metrów przed szczytem w naturalny sposób uwidoczniła się jaskinia długości 16 i głębokości 6 metrów. Z uwagi na jej położenie (przy żółtym szlaku turystycznym) oraz zainteresowanie jakie wywoływała, w 2008 roku władze parku narodowego podjęły decyzję o jej zasypaniu.
Zwiedzanie
Szczyt Tarnicy dostępny jest przez cały rok, 7 dni w tygodniu. Z uwagi na położenie szczytu na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego należy uiścić opłatę za wstęp. W 2024 roku wynosi ona 9 zł za bilet normalny i 4,50 za ulgowy. Niemowlaki do 7 roku życia wchodzą za darmo. Bilety można zakupić w budkach przy wejściu na szlaki.
Zgodnie z regulaminem , „ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających i ochronę przyrody poruszanie się po szlakach na obszarze Parku dozwolone jest wyłącznie od wschodu do zachodu słońca. Zabrania się korzystania ze ścieżek w porze nocnej”.
Lokalizacja