Transbordér. Chrastava (Liberecky Kraj, Czechy)

Transbordér, czyli czeski sposób na sforsowanie rzeki będący połączeniem mostu i kolejki linowej napędzanej siłą mięśni jadącego. Ta nietypowa przeprawa przez Nysę Łużycką (polsko-niemiecką rzekę graniczną) jest czynna całą dobę i jest bezpłatna.

Po co budować zwykły most, jeśli taniej i łatwiej można wybudować przeprawę, która sama w sobie będzie atrakcją turystyczną – taki tok rozumowania mają nasi południowi sąsiedzi. Idea jest bardzo prosta: przez rzekę przerzucono drewnianą belkę pod którą podwieszono niewielką platformę przypominającą klatkę. Jak oznajmia napis na urządzeniu, może ona pomieścić do 6 osób.

Transborder v Andělské Hoře – film o przeprawie w języku czeskim (5:34)

Lokalizacja:

Ten niezwykły, jeżdżący most znajduje na Nysie Łuzyckiej się niedaleko Liberca, w północnych Czechach. Najłatwiej i najprzyjemniej dotrzeć tu rowerem (tereny leśne) lub pociagiem. W pobliżu znajduje się przystanek kolejowy Machnín hrad na linii Liberec-Chrastava. Samochodem teoretycznie też można, ale nie wiemy jaki status mają prowadzące na miejsce drogi, czy nie ma na nich zakazu ruchu z jakimiś wyjątkami itp, dlatego jeśli chcecie dojechać na miejsce samochodem, upewnijcie się, że jest to zgodne z lokalnymi przepisami. Kliknij tutaj aby wyznaczyć trasę z dowolnego miejsca.

Dostępność:

Jak głosi Google, Transbordér jest czynny całą dobę. Jest samoobsługowy i dostępny o każdej porze, choć momentami, zwłaszcza przy ładnej pogodzie chętnych do przeprawy bywa sporo.

Bezpłatne atrakcje turystyczne.
Atrakcje turystyczne w Czechach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.