Uniejowice. Muzeum Armii Radzieckiej

Muzeum Armii  Radzieckiej  w Uniejowicach niedaleko Złotoryi to prawdopodobnie jedyne w Polsce miejsce, w którym zgromadzono pamiątki po wycofującej się w 1993 roku z Legnicy Armii Czerwonej.

Muzeum jest kiepsko oznakowane, jadąc drogą Wojcieszyn-Zagrodno musicie skręcić na Złotoryję (znak Złotoryja 6 km). Tylko przy tej drodze jest tablica informująca w która stronę jechać. Szkoda, że tak ciekawy obiekt nie jest oznakowany brązowym znakiem drogowym E-22b „obiekt na samochodowym szlaku turystycznym”. Jak się dowiedzieliśmy od Pana Michała Sabadacha – właściciela i założyciela Muzeum Armii Radzieckiej ustawienie takiego znaku wiąże się ze zbyt dużymi kosztami. Zainteresowani sprawą postanowiliśmy sprawdzić to osobiście w Zarządzie Dróg Powiatowych w Złotoryi. O efektach tego sprawdzania i co zrobić aby ustawić przy drodze taki znak przeczytacie w dziale testy: Złotoryja. Zarząd Dróg Powiatowych

Drogę do muzeum wskazuje tablica ustawiona na prywatnej posesji przy drodze.
nickt.pl uniejowice muzeum armii radzieckiej 001

Po kilkudziesięciu metrach docieramy droga gruntową do gospodarstwa, w którym znajduje się muzeum. Eksponaty znajdują się w dużej, zakratowanej sali.
Na zdjęciu poniżej mundur dowódcy Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej:

nickt.pl uniejowice muzeum armii radzieckiej 005


[mappress mapid=”40″]

Adres: Uniejowice nr 79.
Muzeum czynne codziennie.
Terminy zwiedzania najlepiej uzgadniać telefonicznie pod numerem 76 877 34 98.
Zwiedzanie oraz miejsca parkingowe bezpłatne.

Na terenie gospodarstwa jest również agroturystyka, można wynająć pokoje w cenie 25 zł.
Niebawem w dziale testy będziecie mogli przeczytać recenzję tego obiektu.

Zdjęcia archiwalne
„Modny w Rosji” – artykuł na temat Michała Sabadacha

Zdjęcia wykonane w styczniu 2014.

4 komentarze do „Uniejowice. Muzeum Armii Radzieckiej

  1. Szanowny Panie Sabadach – moje uznanie za wysiłki w tworzeniu tego muzeum i projekt strony internetowej. Się, że prawidłowo wskazał, walka z Armii Czerwonej i Armii Radzieckiej w klęsce faszyzmu i utrzymanie pokoju na świecie, że nie należy zapominać. Niestety prawdą jest, że w wielu krajach – i to nie tylko w Polsce wyczyny żołnierzy radzieckich są ukryte. Życzę im najlepszego zdrowia i dobrego samopoczucia.
    Wowa (radio amatorskie so3uaa)

  2. Dzisiaj wstąpiłem na chwilę – wielki festyn z okazji dnia zwycięstwa! Jedyny chyba na Dolnym Śląsku ! Stoły zastawione, estrada, zespół folkowy, mnóstwo gości – baaardzo wielu prawdziwych kombatantów. Atmosfera super! Eksponaty prawdziwe i ciekawe. To też część naszej historii. Może się ona podobać, lub nie. Ale była. Nie wolno zabierać wspomnień i młodości ludziom, których tam dzisiaj widziałem.

  3. Witam chcemy zobaczyć to muzeum w czasie letnich wakacji. Czy ktoś tam był w 2017 roku? Jerzeli tak to prosze powiedzieć czy jest równie dobre jak w 2016 kiedy opisaji je inni użytkownicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.