Chęciny. Zamek Królewski

Chęciny to jeden z najciekawszych i najbardziej znanych zamków w Polsce. Zbudowany prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku pełnił funkcje militarne, rezydencjonalne i więzienne. Przez stulecia gościł osobistości mające wpływ na losy naszego kraju. Historia zamku kończy się około 1700 roku gdy zdewastowany przez Szwedów przestał pełnić funkcję rezydencji starostów i całkowicie opustoszał.

Od tego czasu systematycznie rozbierany przez ludność, która pozyskiwała darmowy budulec. Z racji strategicznego usytuowania ruiny były wykorzystywane w I wojnie światowej przez wojska rosyjskie, które doceniły wyjątkowe walory obserwacyjne zamkowych wież. W czasie II wojny światowej, budowli groziło całkowite zawalenie na skutek pozyskiwania z Góry Zamkowej kamienia do budowy dróg.

Po zakończeniu działań wojennych rozpoczęto odbudowę ruin. W latach 1948-49 odbudowano baszty a 10 lat później mury zamku. W 1967 roku został wpisany na listę zabytków. W chwili obecnej (wrzesień 2015) zamek jest doskonale prosperującym obiektem turystycznym udostępnionym do zwiedzania. Doskonały punkt widokowy, na wieżach do dyspozycji turystów płatne lunety.

Zwiedzanie:

Wstęp na zamek jest możliwy od kwietnia do końca października od godziny 9:00. W poszczególnych miesiącach zamek jest zamykany w godzinach 16-19. Dokładne daty i godziny można sprawdzić na stronie zamek.checiny.pl/godziny-otwarcia. W przy­padku nie­pogody (​śnieg, oblodzenia) ​nieczynne.

Cena biletu normalnego wynosi 12 zł, ulgowego 9 zł.
Aktualne ceny oraz pozostałą ofertę biletów rodzinnych, grupowych i premium można sprawdzić na stronie zamek.checiny.pl/ceny-biletow. Bilet premium kosztuje 250 zł i umożliwia wstęp na zamek poza ustalonymi godzinami zwiedzania.

Jak trafić?

Chęciny oraz górujący nad nimi zamek leżą przy drodze S7 (E 77) Kielce – Kraków. Zamkowe baszty są rozpoznawalne z odległości wielu kilometrów. Zamek znajduje się w odległości 15 kilometrów w linii prostej od centrum Kielc. Przy drogach dojazdowych liczne drogowskazy.

Chęciny oferują turystom kilka parkingów, najbliższy z nich znajduje się poniżej zamku. Dalszą drogę należy pokonać pieszo, czas dojścia około 15 minut.
Zobacz na mapie i wyznacz trasę ►

Parking dla rowerów u podnóża zamku (możliwość przechowywania bagażu rowerzysty w kasie zamku).
Oficjalna strona zamku: www.zamek.checiny.pl
Kontakt: Biuro zamku +48 41 308 00 48, informacja turystyczna w Chęcinach: +48 41 315 18 29.


Widok z miejscowości Brzegi, 7,5 km w linii prostej


Droga na parking pod zamkiem


Droga piesza z Chęcin


Ostatnia prosta


Dziedziniec wschodni


Widok z części wschodniej na zachodnią


Dziedziniec zachodni


Baszta zachodnia. Poniżej zabudowania Chęcin


Centrum Chęcin, widok z baszty


Kielce, widok z baszty


Loch w podziemnej części baszty


Skarbiec zamkowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.