Kanał Elbląski. Pochylnia Jelenie

Kanał Elbląski to żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Przy budowie Kanału wykorzystano jeziora leżące na różnych wysokościach między Ostródą i Zalewem Wiślanym. Różnica poziomów sięga 100 m. Osobliwością na skalę europejską jest zespół 5 pochylni, po których przetacza się statki na specjalnych platformach ustawionych na szynach. Zastosowane w tym celu szynowe urządzenia wyciągowe napędzane są mechanicznie siłą przepływu wody.

Pochylnia Jelenie jest czwartą przeprawą od strony miejscowości Miłomłyn. Różnica poziomów pomiędzy kanałami wynosi 22 m, a odległość jaką statki pokonują „po trawie” wynosi 433 m.

Zwiedzanie:

Zwiedzanie pochylni z lądu jest bezpłatne i dostępne bez żadnych ograniczeń czasowych. W pobliżu bezpłatny parking dla samochodów osobowych i autokarów.

Zwiedzanie pochylni z pokładu statku jest płatne, w celu zapytania o terminy i ceny rejsów należy kontaktować się z obsługą Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej (tel. +48 896709217) lub Centrum Informacji Turystycznej w Ostródzie (tel. +48 896423000).

Jak trafić?

Poszczególne pochylnie Kanału Elbląskiego są dość dobrze oznaczone brązowymi znakami drogowymi oraz innymi drogowskazami. Do pochylni można dostać się tylko pieszo lub rowerem. Parking znajduje się w odległości 750 m (zobacz na mapie).
Zobacz na mapie i wyznacz trasę ►


 

Jeden komentarz do „Kanał Elbląski. Pochylnia Jelenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.