Szklarska Poręba. Wysoki kamień (1058 m n.p.m.)

Wysoki Kamień (Hochstein) 1058 m jest szczytem w Górach Izerskich. Stanowi doskonały punkt widokowy na Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie.

Na zdjęciu poniżej panorama ze szczytu Wysoki Kamień w kierunku północno-wschodnim z zaznaczonymi najbardziej charakterystycznymi punktami:
Szczyt Grodziec oraz Zamek Grodziec: odległość w linii prostej: 41.88 km,
Szczyt Ostrzyca (niem. Spitzberg): odległość w linii prostej: 30.63 km,
Szczyt Wilkołak (Wilcza Góra): odległość w linii prostej: 41.58 km.

Na szczycie budynek prywatnego schroniska o nazwie Wysoki Kamień. Wiele lat temu stało tu schronisko Hochsteinbaude wybudowane w 1837 roku jako jedno z pierwszych w Sudetach. W 1875 powstała wieża widokowa.

W 1882 budynek schroniska spłonął. Szybko go odbudowano, choć według niektórych źródeł nie oferowano już noclegów[1]. Po II wojnie światowej został zdewastowany i okradziony. Otwarto go ponownie dla turystów w 1947, ale posiadał tylko kilka miejsc noclegowych. W 1962 nieremontowane schronisko zamknięto, a w 1963 rozebrano.

Ciekawostką jest, że obecnie właścicielem szczytu Wysoki Kamień jest osoba prywatna. W ciągu ostatnich lat, właściciel wybudował na szczycie nowe schronisko (zdjęcia z okresu budowy). Nie oferuje ono usług noclegowych, ale jest tam ogólnodostępna sala i bufet.

Inne punkty widokowe na nickt.pl

[mappress mapid=”43″]


Szklarska Poręba:

Śnieżne kotły wraz z budynkiem telewizyjnej stacji przekaźnikowej:

Szczyt Szrenicy (1362m.n.p.m.) z budynkiem schroniska: odległość w linii prostej: 5.60 km
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.