Hola. Skansen Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia

Hola to miejscowość licząca niewiele ponad 100 mieszkańców. Położona 26 km w linii prostej od granicy z Białorusią między Parczewem, Łęczną i Włodawą.

Pierwsza wzmianka o Holi została odnotowana w 1588 roku i opisuje miejscowość jako siedzibę parafii prawosławnej. Do tej pory znajduje się tam czynna cerkiew i cmentarz prawosławny. Obok Cerkwii usytuowane jest muzeum na wolnym powietrzu w którym znajdują się stare chałupy i inne zabudowania gospodarcze charakterystyczne dla wsi tego regionu. W centrum skansenu znajduje się chałupa bogatego chłopa, przeniesiona tutaj z odległej o 12 km wsi Wyryki. Chaty są wyposażone, dzięki czemu możemy zapoznać się nie tylko z architekturą ale również życiem jej dawnych mieszkańców. Oprócz budynków mieszkalnych znajduje się tu wiatrak pełniący funkcję młyna, który można zwiedzić od środka. Są też kapliczki, krzyże, ule i dawne maszyny i sprzęty rolnicze.

Latem odbywają się tu doroczne Jarmarki Holeńskie. Są kiermasze sztuki ludowej i występy zespołów ludowych. W pobliskiej cerkwi odbywa się też liturgia i procesja. Aby być na bieżąco z tymi niecodziennymi wydarzeniami i niczego nie przegapić, warto zaobserwować skansen w Holi na Facebooku.

Z uwagi na położenie skansenu z dala od głównych dróg, jest wysoce prawdopodobne, że wybierając się tam będziecie jedynymi zwiedzającymi. Dzięki temu można poczuć się jak w opuszczonej, zapomnianej wsi, gdzie czas się zatrzymał.

Zwiedzanie

Jak informuje strona okuninka.pl, skansen czynny jest od kwietnia do października w godz. 10 -18 z wyjątkiem poniedziałków. Zwiedzanie jest płatne, należy wykupic cegiełkę.

Gospodarzami skansenu są Tadeusz i Alina Karabowiczowie. Można się z nimi skontaktować pod numerem telefonu +48825607635 lub przez email: hola.skansen@gmail.com

Hola na stronie skanseny.net

Jak trafić?

Hola 63, 22-244 Hola, Polska
Skansen w Holi na mapach Google.

Przebiega tędy żółty szlak turystyczny łączący skansen z miejscowościami obszaru Poleskiego Parku Narodowego. Wyznacz trasę szlakiem turystycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.