Jelenia Góra. Galeria prac dyplomowych uczniów Liceum Plastycznego

Jedna z najbardziej niekonwencjonalnych atrakcji Dolnego Śląska – galeria prac dyplomowych absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze.

To miejsce o którym nie wzmiankuje żaden informator turystyczny a zarówno władze miasta jak i szkoły nie brały pod uwagę uczynienie go ogólnodostępnym, choć przy niektórych okazjach chętnie się nim chwalą. Trochę eksponatów znajduje się na korytarzu ale większość jest przechowywana w zamkniętej na klucz galerii, która nie ma wyznaczonych godzin zwiedzania ani możliwości zakupu biletów.

Liceum Plastyczne to typ szkoły artystycznej o pięcioletnim cyklu kształcenia, dającej wykształcenie w zawodzie plastyk oraz wykształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego, umożliwiającej uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego. Uczniowie opuszczający szkołę po 5 latach nauki wykonują pracę dyplomową właściwą dla kierunku, w którym się kształcą.

Wszystkie zgromadzone tu przedmioty to unikatowe formy użytkowe, zaprojektowane i wykonane przez uczniów jako ukoronowanie wieloletniej nauki pod okiem cenionych artystów plastyków. Jeleniogórskie liceum kształci plastyków specjalizujących się w pracy z drewnem (snycerstwo, meblarstwo artystyczne) oraz szkłem artystycznym.

Film prezentujący specjalizacje Liceum Plastycznego.

Strona internetowa Zespołu Szkół i Liceum Plastycznego.

Zwiedzanie:

Jak napisał niegdyś na drzwiach swojej galerii jeden z nauczycieli tej szkoły i jej późniejszy dyrektor Jan Superson – „czynne wtedy, kiedy jestem”. Zatem można próbować w dniach i godzinach nauki szkolnej. Jeśli akurat spotkacie któregoś z nauczycieli, możliwe że pozwolą zwiedzić galerię a może nawet opowiedzą o najciekawszych pracach. Pamiętajcie jednak, że przede wszystkim prowadzą tam zajęcia i oprowadzanie turystów nie należy do ich obowiązków.

Gdzie to jest?

Liceum Plastyczne jest częścią Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, znanych lokalnie jako „Rzemiosła”. Zespól Szkół znajduje się przy ulicy Cieplickiej 34 w Jeleniej Górze. Główne wejście do budynku znajduje się tutaj. Można do niego dotrzeć furtką od ulicy Cieplickiej albo od strony boiska i warsztatów szkolnych – wjazd od ul. Staszica: tutaj.

Pozostałe atrakcje Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.