W kwietniu 2009 roku na zlecenie Urzędu Miasta w Nowej Soli (województwo lubuskie) wyprodukowano największego krasnala ogrodowego na świecie. Ma dokładnie 5,41 m wysokości a jego imię to Soluś. Dwa miesiące później powstał Park Krasnala.
Krasnale ogrodowe to gipsowe, betonowe lub plastikowe figury służące do dekoracji przydomowych ogródków. W latach 90-tych XX wieku Niemcy oszaleli na ich punkcie. Gigantyczne zapotrzebowanie przez lata obsługiwali polscy producenci, a w samej Nowej Soli i okolicach było 400 firm produkujących krasnale.
Zdaniem wielu, nie tylko zawodowych krytyków sztuki krasnale są ikoną złego gustu. Ale Niemcy chcą, Niemcy mają. Ostrożne szacunki mówią, że w ogrodach naszych zachodnich sąsiadów zalega ponad 25 milionów tego kiczu, wzorowanego wyglądem na średniowiecznych, niemieckich górnikach. Pierwsze krasnale zdobiące ogrody 18-wiecznych, niemieckich rezydencji miały brody, kaptury i narzędzia górnicze w dłoniach. W roku 1981 powstało w Bazylei Międzynarodowe Zrzeszenie dla Ochrony Krasnali Ogrodowych. Określiło ono, jak musi wyglądać krasnal: musi być płci męskiej, na głowie może mieć tylko spiczasty kaptur i koniecznie musi mieć brodę. Jego wzrost nie może przekraczać 69 cm.
Prognozy na przyszłość
Na początku lat 2000 sprzedaż zaczęła spadać. Rynek nasycił się. Każdy miał już krasnala i jego zakup przestał czynić ogród niepowtarzalnym. Teraz najchętniej kupowane są figury z betonu, najczęściej niemalowane, sprawiające wrażenie starych. Przykłady tutaj.
Zwiedzanie:
Park jest czynny codziennie od godziny 9 do zmierzchu. Zwiedzanie jest bezpłatne, ale warto mieć przy sobie pieniądze na inne atrakcje jak wata cukrowa czy karma dla zwierzątek w mini zoo. Przed przybyciem rekomendujemy zapoznanie się z aktualnymi informacjami na stronie parku.
Jak trafić?
Przed bramą główną jest obszerny parking – miasto pomyślało – brawo.
Klik tutaj i jedziesz prosto na ten parking.
Główna brama wejściowa do Parku Krasnala: tutaj.
Inne bezpłatne atrakcje turystyczne w Polsce.