Jastrzębie Zdrój. Żelazny Szlak Rowerowy


Żelazny Szlak Rowerowy to około 50-cio kilometrowa pętla przebiegająca przez Polskę i Czechy, wyznaczona częściowo śladem dawnych linii kolejowych. Jadąc rowerem mamy te same widoki co niegdyś maszyniści z okien lokomotyw. Dobrej jakości nawierzchnia, ciekawe…

Czytaj dalej...

Transbordér. Chrastava (Liberecky Kraj, Czechy)


Transbordér, czyli czeski sposób na sforsowanie rzeki będący połączeniem mostu i kolejki linowej napędzanej siłą mięśni jadącego. Ta nietypowa przeprawa przez Nysę Łużycką (polsko-niemiecką rzekę graniczną) jest czynna całą dobę i jest bezpłatna. Po co…

Czytaj dalej...

Pilchowice. Hotel „Nad Zaporą”


Opuszczony hotel „Nad Zaporą” w pobliżu drugiej co do wielkości w Polsce zapory wodnej w Pilchowicach (Dolny Śląsk). Widoczny na zdjęciu budynek jest drugim obiektem hotelarskim w tym miejscu. POCZĄTEK (1936): Budowę pierwszego – schroniska…

Czytaj dalej...

Kanał Elbląski. Pochylnia Jelenie


Kanał Elbląski to żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Przy budowie Kanału wykorzystano jeziora leżące na różnych wysokościach między Ostródą i Zalewem Wiślanym. Różnica poziomów sięga 100 m. Osobliwością na skalę europejską jest zespół 5…

Czytaj dalej...

Tomaszów Mazowiecki. Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła


Rezerwat „Niebieskie Źródła” swoją nazwę zawdzięcza silnie pulsującym źródłom. Woda wybija z dna piasek, który widziany przez taflę wody mieni się zielono niebieską barwą o różnych odcieniach w zależności od warunków oświetleniowych i kąta padania światła. Znajduje się…

Czytaj dalej...

Okrzeja. Kopiec Henryka Sienkiewicza


Kopiec ziemny powstały w latach 1932–1938 na cześć Henryka Sienkiewicza – pisarza i laureata literackiej Nagrody Nobla. Został usypany przez ludność całej Polski a także Polonię zagraniczną, przy dużym zaangażowaniu Polonii amerykańskiej. Jak można się dowiedzieć podczas zwiedzania Muzeum…

Czytaj dalej...

Żagań. Pomnik techniki: parowóz Ok1-198


Zachowany w doskonałym stanie parowóz Ok1-198 pełni funkcję pomnika na stacji kolejowej Żagań w województwie lubuskim. Zbudowany w 1919 roku do końca II wojny światowej służył niemieckim kolejom, po 1945 roku przeszedł w zarząd Polskich Kolei…

Czytaj dalej...

Karpacz. Świątynia Wang


Ewangelicki Kościół Górski Naszego Zbawiciela w Karpaczu Górnym (dawniej Bierutowice) znany szerzej jako Wang. Jedna z największych atrakcji turystycznych Karpacza, Karkonoszy i Dolnego Śląska. Zbudowany z sosnowych bali, prawdopodobnie najstarszy drewniany kościół w Polsce. Powstał na przełomie…

Czytaj dalej...

Pniewo. Wieża widokowa


Wieża widokowa w miejscowości Pniewo, w pobliżu obiektu MRU Pniewo. Zbudowana w 2007 roku z inicjatywy Gminy Międzyrzecz. Jest atrakcją turystyczną służącą turystom zwiedzającym Międzyrzecki Rejon Umocniony. Jest zbudowana z drewna a najwyższy taras widokowy znajduje…

Czytaj dalej...

Świebodzin. Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata


Największy na świecie pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie. Słynny symbol 20 tysięcznego miasta w województwie lubuskim. Odsłonięcie figury miało miejsce w 2010 roku. Według większości źródeł, jest to najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Niektóre…

Czytaj dalej...

Karpniki. Sokolik


Drugi co do wysokości i jeden z dwóch najbardziej rozpoznawalnych szczytów Gór Sokolich w paśmie Rudaw Janowickich. Sokolik jest również jednym z najbardziej znanych punktów widokowych w Sudetach Zachodnich. Na zboczach i szczycie wiele grup…

Czytaj dalej...

Oleszna Podgórska. Pracownia malarska Vladimira Vilenchytsa


Oleszna Podgórska to niewielka miejscowość niedaleko Lubomierza na Pogórzu Izerskim w województwie dolnośląskim. Mieszka tu i pracuje Vladimir Vilenchyts, twórca niezwykłych obrazów. Przyjechał do Polski w połowie lat 90- tych z Białorusi, lecz malarstwem zajmował się…

Czytaj dalej...

Nowogrodziec. Hałdy kopalni „Surmin-Kaolin”


W 1947 roku na północnym krańcu miasta Nowogrodziec leżącego pomiędzy Lubaniem Śląskim i Bolesławcem na Dolnym Śląsku powstała kopalnia surowców mineralnych. Zakład rozpoczął działalność od wydobywania „surowców ilastych” czyli poprostu piachu o pięknej białej barwie. Kilka lat później…

Czytaj dalej...

Kołobrzeg. „Bastion” market militarny i centrum atrakcji wojskowych


Działające w Kołobrzegu od 2002 roku centrum atrakcji wojskowych „Bastion” to sklep ze sprzętem wojskowym pozbawionym cech bojowych. Mozna tu kupic wszystko od wojskowego guzika, przez prawdziwą broń palną po czołg. Jeśli chcecie przejechac się czołgiem, nie…

Czytaj dalej...

Boguszów-Gorce. Wieża widokowa na górze Dzikowiec (835 m.)


Dzikowiec to świetne miejsce. Zarówno cały kompleks czyli góra i jej okolice oraz wieża widokowa. Jest tu dobra restauracja, dwumiejscowy wyciąg krzesełkowy , dużo szlaków rowerowych jak ktoś lubi zapierdalać, miejsce na ognisko a nawet…

Czytaj dalej...

Heřmanice. Wieża widokowa


Heřmanice – niewielka miejscowość na północy Czech połozona pomiędzy miastami Bogatynia i Frydlant. Zbudowana z drewna wieża widokowa leży na szlaku rowerowym Bogatynia – Detrichov. Została oddana do użytku we wrześniu 2012 roku, a z…

Czytaj dalej...

Spremberg. Elektrownia Schwarze Pumpe


Elektrownia węglowa w Schwarze Pumpe, dzielnicy wschodnioniemieckiego miasta Spremberg (Brandenburgia) 35 km od granicy z Polską to jedna z czterech największych tego typu elektrowni w regionie i piąty pod względem wysokości punkt widokowy Niemiec. Jest…

Czytaj dalej...

Przeworsk. Wieża ratusza


Udostępniona do zwiedzania 4 marca 2014 jako punkt widokowy wieża ratusza w Przeworsku w województwie podkarpackim. Godna powielania inicjatywa władz miejskich przybliżająca mieszkańcom i turystom ten piękny budynek i pozwalająca na podziwianie pięknych panoram miasta…

Czytaj dalej...

Pobiedna. Stacja kolejowa. Klinika Lalek


Nieczynna stacja kolejowa na Dolnym Śląsku, w powiecie lubańskim, w gminie Leśna położona na wysokości 406 m n.p.m. na linii 284 z Mirska do Jindřichovic pod Smrkem. Zwana również Stacją Wolimierz i Kliniką Lalek stanowi 25 postreunek…

Czytaj dalej...

Nowe Czaple. Wieża widokowa


Wieża widokowa o wysokości 29,5 m. znajduje się w połowie drogi między miejscowościami Nowe Czaple i Przewoźniki, niedaleko Łęknicy w województwie lubuskim przy granicy z Niemcami. Jest położona nad północnym brzegiem sztucznego jeziora „Afryka” powstałego…

Czytaj dalej...

Karpacz. Sala tradycji kolejnictwa


Sala tradycji to bezpłatna ekspozycja pamiątek kolejowych zgromadzonych w jednym z pomieszczeń stacji kolejowej w Karpaczu. Mozna tu zobaczyc eksponaty związane z początkiem kolejnictwa w Karkonoszach takie jak niemieckie plakaty z przełomu XIX i XX…

Czytaj dalej...

Karpacz. Stacja kolejowa


Ostatnia stacja najbardziej stromego szlaku kolejowego w Polsce , linii nr 340 z Mysłakowic do Kapracza. Pochylenie toru wynosi ponad 46 ‰, różnica poziomów to 154 m na dystansie 7 km. Szlak ten jest odnogą linii 308…

Czytaj dalej...

Lubomierz. Nieczynna stacja kolejowa


Lubomierz to jedno z najmniejszych miast na Dolnym Śląsku, ale największe na odcinku linii kolejowej 284 z Gryfowa Śląskiego do Lwówka Śląskiego. Obecnie nie pełni żadnych funkcji związanych z transportem, a wewnątrz znajdują się mieszkania…

Czytaj dalej...

Bukowiec. Wieża widokowa


Wieża widokowa w Bukowcu na Dolnym Śląsku, w Rudawach Janowickich połowie drogi z Jeleniej Góry do Kamiennej Góry, niedaleko Kowar i Karpacza. Została wzniesiona najprawdopodobniej około 1800 roku na wzgórzu nazwanym Kesselburg (480 m n.p.m.)…

Czytaj dalej...

Lwówek Śląski. Szwajcaria Lwówecka


Duża grupa malowniczych skał piaskowcowych połozonych w Dolinie rzeki Bóbr, na wysokości około 255 m n.p.m. na obrzeżu Lwówka Slaskiego przy drodze w kierunku Wlenia i Jeleniej Góry. Większe skupiska takich skał znajduja sie najbliżej w…

Czytaj dalej...

Görlitz. Die Landeskrone


Szczyt Landeskrone góruje nad otoczeniem i jest widoczny juz z odległości wielu kilometrów. Jest wygasłym 30 milionów lat temu wulkanem a obecnie bazaltową górą o wysokości 419 m n.p.m. Na szczycie znajduje się zameczek z restauracją…

Czytaj dalej...

Piechowice. Park ze zdjęciami w szkle


Ten park powstał niedawno, prawdopodobnie w 2013 roku w miejsce poprzedniego starego i niezbyt reprezentacyjnego, który był miejscem częstych spotkań osób lubiących spożywać alkohol na świeżym powietrzu. Obecnie wygląda zupełnie inaczej, lepiej, ładniej i jest miejscem…

Czytaj dalej...

Siedlecin. Jezioro Modre


Jezioro Modre to jedna z najpięknieszych atrakcji Parku Krajobrazowego Doliny Bobru i Kotliny Jeleniogórskiej. Jest to sztuczny zbiornik wodny o długości około 1 kilometra powstały przez spiętrzenie wody na skutek działalności elektrowni wodnej Bobrowice I….

Czytaj dalej...

Lubań. Szkoła muzyczna na Kamiennej Górze


Szkoła muzyczna na Kamiennej Górze to wyjątkowe miejsce. Budynek dawnego schroniska turystycznego skrócony po II wojnie swiatowej o wieżę nadal jest ozdobą parku. Budynek zwany „Zameczkiem” przeszedł kompleksowy remont pod koniec lat 80-tych XX wieku,…

Czytaj dalej...

Lubomierz. Droga krzyżowa


To niewielkie, dolnośląskie miasteczko jest znane szczególnie z komedii „Sami Swoi” i festiwalu filmów komediowych pod tym samym tytułem. Mało kto wie, że jest tutaj wiele innych ciekawych miejsc jak choćby droga krzyżowa w lubomierskim…

Czytaj dalej...