Opuszczony hotel „Nad Zaporą” w pobliżu drugiej co do wielkości w Polsce zapory wodnej w Pilchowicach (Dolny Śląsk). Widoczny na zdjęciu budynek jest drugim obiektem hotelarskim w tym miejscu. POCZĄTEK (1936): Budowę pierwszego – schroniska…
Kanał Elbląski to żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Przy budowie Kanału wykorzystano jeziora leżące na różnych wysokościach między Ostródą i Zalewem Wiślanym. Różnica poziomów sięga 100 m. Osobliwością na skalę europejską jest zespół 5…
Rezerwat „Niebieskie Źródła” swoją nazwę zawdzięcza silnie pulsującym źródłom. Woda wybija z dna piasek, który widziany przez taflę wody mieni się zielono niebieską barwą o różnych odcieniach w zależności od warunków oświetleniowych i kąta padania światła. Znajduje się…
Afrykarium to najnowszy i największy obiekt wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Zostało zbudowane w celu zapewnienia żyjącym tu gatunkom warunków możliwie najbardziej zbliżonych do naturalnych. Nowa budowla zapewnia również zwiedzającym nieporównywalnie lepsze warunki podziwiania podwodnego świata. Jest…
W 1947 roku na północnym krańcu miasta Nowogrodziec leżącego pomiędzy Lubaniem Śląskim i Bolesławcem na Dolnym Śląsku powstała kopalnia surowców mineralnych. Zakład rozpoczął działalność od wydobywania „surowców ilastych” czyli poprostu piachu o pięknej białej barwie. Kilka lat później…
Jezioro Modre to jedna z najpięknieszych atrakcji Parku Krajobrazowego Doliny Bobru i Kotliny Jeleniogórskiej. Jest to sztuczny zbiornik wodny o długości około 1 kilometra powstały przez spiętrzenie wody na skutek działalności elektrowni wodnej Bobrowice I….
Basen w lubomierzu to pradziwy fenomen. W czasach kiedy inne tego typu obiekty od lat są pozamykane i zarastają krzakami lub są równane z ziemią zeby przygotować grunt pod nowego Lidla, ten jest zadbany i…
Zapora pilchowicka połozona niedaleko miejscowości Pilchowice na Dolnym Śląsku to druga co do wysokości po Solinie zapora w Polsce. Wysokość w zależności od źródła informacji wynosi od 62 do 69, choć najczęsciej podawana to 67…
Trójstyk granic Polski, Białorusi i Ukrainy na rzece Bug. Jest zlokalizowany nieco na północ od zakola rzeki (zobacz na mapie), dlatego nie jest oznaczony w tak jednoznaczny sposób, jak na przykład trójstyk w Wisztyńcu.
Most kolejowy na linii 283 nad Jeziorem Pilchowickim niedaleko miejscowości Pilchowice. Linia z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego wraz z mostem powstała w 1902 jako część planu budowy zapory i elektrowni wodnej w Pilchowicach.
Elektrownia wraz z kamienną zaporą na rzece Bóbr w miejscowości Wrzeszczyn. Przed zaporą Jezioro Wrzeszczyńskie o długości 4 kilometrów i powierzchni 40 hektarów.
Sztuczny zbiornik wodny „Bukówka” kilka kilometrów na zachód od Lubawki, pomiędzy miejscowościami Miszkowice i Bukówka w pobliżu granicy z Czechami. Powstał początkowo jako suchy zbiornik retencyjny. 1989 po wybudowaniu drugiej zapory osłaniającej Miszkowice powstało jedno…
Basen Lubawka znajduje się przy granicy miasta, przy drodze z miejscowości Jarkowice. Teren ogrodzony ale bez problemu można go zwiedzić. Brama nie jest zamknięta a prowizoryczne ogrodzenie z siatki kładzie się w wielu miejscach. Największa niecka jest…
Ujście Wisły to wybudowany w 1895 roku kanał o długości 7 kilometrów i szerokości od 250 do 400 metrów. Zdjęcia przedstawiają krótki ostatni odcinek przekopu od przeprawy promowej Mikoszewo – Świbno do linii brzegowej morza….
Sztuczne jezioro zlokalizowane pomiędzy miejscowościami Sosnówka, Marczyce i Podgórzyn. Zbiornik wody pitnej dla mieszkańców Jeleniej Góry i pobliskich miejscowości. Budowę zapory rozpoczęto w 1986 roku a obiekt oddano do użytku w 2001 roku. Zapora główna miedzy Podgórzynem a Marczycami ma…