Nowogrodziec. Hałdy kopalni „Surmin-Kaolin”

W 1947 roku na północnym krańcu miasta Nowogrodziec leżącego pomiędzy Lubaniem Śląskim i Bolesławcem na Dolnym Śląsku powstała kopalnia surowców mineralnych. Zakład rozpoczął działalność od wydobywania „surowców ilastych” czyli poprostu piachu o pięknej białej barwie. Kilka lat później rozszerzono działalność  o produkcję kaolinów wzbogacanych dla przemysłu ceramicznego, papierniczego, gumowego, włókna szklanego, farb i lakierów i innych. W 1995 roku zakład podzielono, sprywatyzowano a akcje sprzedano Niemcom, którzy go unowocześnili, zautomatyzowali procesy i nadal kontynuują działalność zakładu. Więcej informacji na stronie kopalni >>>

Znajdujące się na północ od zakładu hałdy białego piasku i jezioro są znane mieszkańcom okolicznych miejscowości jako kąpielisko, choć teren jest naszpikowany tablicami zakazującymi wstępu. Jak się okazało poza kąpielą i opalaniem można tu tez pośmigać na deskach. Jest to równiez popularne miejsce dla par młodych na fotograficzne sesje ślubne. Podczas odwiedzin tego miejsca w niedzielę, 4 października 2014 spotkałem tu trzy pary młode pozujące do zdjeć na tle białego piasku. Powstał tu również teledysk zespołu Sumptuastic:

Sesja zdjęciowa z planu teledysku >>>

Miejsce składa się z trzech zasadniczych części: Wysokiej hałdy piachu, odpływu i zbiornika wodnego.
Odpływ to wylot rury prowadzącej z kopalni, z której okresowo leci woda, a zbiornik w dole to niewielkie jeziorko błękitnej barwy zasilane krystalicznie czystą wodą.

Zwiedzanie:

Teoretycznie jest to miejsce niedostępne, ale nikt sobie nic z tego nie robi. Latem przybywają tu tłumy kąpiących się, a przez cały rok można spotkać poszukiwaczy „klimatu” i fotografów, szczególnie ślubnych. Nie obowiązuja żadne opłaty, ani za wstęp ani za parkowanie.

Jak trafić?

Kopalnia leży po lewej stronie drogi z Nowogrdźca do Zebrzydowej. Hałda znajduje się 3,5 km od centrum miasta i nie jest zbyt dobrze widoczna przez zaslaniające drzewa. Dojazd do bramy i portierni kopalni jest oznaczony tablicami informacyjnymi, ale chcąc dojechac na hałdy należy skręcić w lewo w kolejną, niezonaczoną drogę gruntową. W ten sposób można dojechać do samej hałdy, jednak nie polecamy tego posiadaczom aut o niższym niż przeciętny samochód osobowy zawieszeniu.
Podaj swoją lokalizację i wyznacz trase do tego miejsca >>>

Inne kopalnie na nick.pl >>>
Inne miejsca nieudostępnione do zwiedzania >>>
Schemat szlaków rowerowych okolic Nowogrodźca >>>
Więcej informacji na temat atrakcji turystycznych na stronie urzędu miasta Nowogrodziec >>>

[mappress mapid=”120″]

nickt_pl nowogrodziec zebrzydowa czerna halda kopalnia surmin kaolin wyrobisko jezioro staw woda bialy piasek 014
Gruntowa droga dojazdowa od stgrony Nowogrodźca

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

nickt_pl nowogrodziec zebrzydowa czerna halda kopalnia surmin kaolin wyrobisko jezioro staw woda bialy piasek 013
Młoda para pozuje do zdjecia

nickt_pl nowogrodziec zebrzydowa czerna halda kopalnia surmin kaolin wyrobisko jezioro staw woda bialy piasek 002
Rura biegnąca od kopalni

nickt_pl nowogrodziec zebrzydowa czerna halda kopalnia surmin kaolin wyrobisko jezioro staw woda bialy piasek 005
I wylot tej rury…

nickt_pl nowogrodziec zebrzydowa czerna halda kopalnia surmin kaolin wyrobisko jezioro staw woda bialy piasek 004

nickt_pl nowogrodziec zebrzydowa czerna halda kopalnia surmin kaolin wyrobisko jezioro staw woda bialy piasek 006

nickt facebook baner

nickt_pl nowogrodziec zebrzydowa czerna halda kopalnia surmin kaolin wyrobisko jezioro staw woda bialy piasek 007
Kolejne pary młode przygotowuja się do pozowania

nickt_pl nowogrodziec zebrzydowa czerna halda kopalnia surmin kaolin wyrobisko jezioro staw woda bialy piasek 009
Strumień zasilający jeziorko

nickt_pl nowogrodziec zebrzydowa czerna halda kopalnia surmin kaolin wyrobisko jezioro staw woda bialy piasek 010
Jeziorko

nickt_pl nowogrodziec zebrzydowa czerna halda kopalnia surmin kaolin wyrobisko jezioro staw woda bialy piasek 008

nickt_pl nowogrodziec zebrzydowa czerna halda kopalnia surmin kaolin wyrobisko jezioro staw woda bialy piasek 012

nickt_pl nowogrodziec zebrzydowa czerna halda kopalnia surmin kaolin wyrobisko jezioro staw woda bialy piasek 011

8 thoughts on “Nowogrodziec. Hałdy kopalni „Surmin-Kaolin”

 1. desert 24 maja 2017 at 07:26

  Ehhh Wakacyjne dzieciństwo lat 94-98…

 2. Waldek 11 lutego 2018 at 09:01

  I znowu sprzedali Niemcom!!!

 3. gość 3 maja 2018 at 06:50

  .

 4. gość 3 maja 2018 at 07:01

  Witam. Wpadłem tam na majówce – z daleka. Jechałem od Kliczkowa. Faktycznie polna droga jest wyboista około 400m, ale powoli osobówką podjedziemy bez problemu. Po zaparkowaniu w „dzikim” miejscu czeka nas spokojny ok. 10 min spacer pod lekką górkę po lewej stronie bardzo dużej górki – z której lepiej zjeżdżać niż wchodzić. Po drodze pozostałości po odwiedzających – butelki po piwie, pozostałości po ogniskach ale ogólnie miejsce (biorąc pod uwagę obszar) nie jest mocno zaśmiecone. Jak ktoś nie lubi chodzić po piasku boso to koniecznie w kaloszach ponieważ piasek jest suchy i grząski oraz trzeba przechodzić przez wysokie na 60-80cm koleiny od ciężkich pojazdów więc w butach piaskownica, naprawdę zapadamy się…..

 5. gość 3 maja 2018 at 07:02

  …..Najpierw napotykamy na rurę, z której tryska woda z białym piaseczkiem oraz jak się później okazuje gliną. W dole widać zbiornik wodny. Strumień wody rozwidlał się i płynął na wprost do jeziorka oraz na prawo głębokim na 160cm rowem, przez który trzeba przejść. Podłoże jest sotosunkowo stabilne ale można wpaść do kostki i zostawić obuwie – nic błębiej. Lewą stroną chyba nie dało się przejść albo było cały czas mokro. Dalej do jeziorka idziemy albo po suchum albo przez płynące liczne strumyczki wody na szerokości 30-40m. Dopiero bliżej jeziorka nad samą linią brzegową należy uważać. Ja stąpałem po piasku omijając nawarstwiającą się glinę i było twardo i stabilnie. Do momentu kiedy mój „adidas” nie zniknął cały do kostki a ja nie padłem na kolana i nie podparłem się ręką. „Troche” się wystraszyłem – z jednej strony miejsce nie słynie w internecie z wciągających piasków i licznych zaginięć ludzi ale głupie myśli do głowy przychodzą – jakaś woda nanosi jakiś piasek, jakiś zakaz wjazdu, a jak się zacznę zapadać….??

 6. gość 3 maja 2018 at 07:03

  …. Woda była jasna ale mętna od wpływającego strumienia na znacznej szerokości lini brzegowej. Od początku na głębokość okolo 60cm widać jakiś spad brzegu, o oglądaniu tego co pod wodą nie mam mowy chyba, że głębiej ale dalej nie będę się wypowiadał bo nie pływałem. Plamy z gliny wyschły i z dżinsów wytrzepałem ją do czysta, można śmiało klękać w ślubnym garniturze i dosłownie nie ma śladu. Gorzej z butami, trzeba mieć twardą szczotkę np. do sprzątania samochodu. Glina widoczna jest w wielu miejscach, czysta, miałka, delikatna w dotyku jak mąka ziemniaczana. Ogólnie będąc gościem pobliskich atrakcji pomimo zakazów trzeba to miejsce koniecznie odwiedzić. Pzdr

 7. rick 20 sierpnia 2018 at 23:30

  Chyba coś się zmienia ,bo zaczęła pojawiać się Policja i chce dawać mandaty za parkowanie i wchodzenie na teren piachów-teoretycznie to obszar górniczy i wstęp jest wzbroniony,ale Polacy jak to Polacy nic sobie nie robią z zakazów do czasu aż złapią mandat.Na drogach dojazdowych pojawiły się znaki zakazu wjazdu.

 8. rick 20 sierpnia 2018 at 23:34

  Aha -jeszcze jedno – jeziorka na zdjęciach powyżej już nie ma -są to zdjęcia sprzed lat kilku ,
  w tym miejscu gdzie było jeziorki jest tylko hałada piachu i malutkie oczko wodne ,może 30 m średnicy,mapy Gogle też kłamią -wielkie jezioro niebieskie na mapie nie istnieje ,można to zobaczyć po włączeniu w Gogle maps opcji -satelita.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.