Frýdštejn. Zamek Frýdštejn

Ruina średniowiecznego zamku we wsi Frýdštejn w północnych Czechach. Zbudowany prawdopodobnie w XIV wieku na stromej skale jako budowla obronna o strategicznym znaczeniu. Lokalizacja zamku zapewniała utrudniony dostęp i możliwość prowadzenia dalekich obserwacji terenu. W poźniejszych wiekach utracił swoje znaczenie i zaczęła popadac w ruinę. W latach 90-tych XX wieku zabezpieczony i udostepniony dla ruchu turystycznego.

Na terenie zamku znajduje się dużo pomieszczeń wykutych w skale, a poruszanie po nim odbywa się głownie w płaszczyźnie pionowej ze względu na różnice poziomów pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami. Do dnia dzisiejszego zachowała się 15 metrowa wieża. Z pewnościa przetrwanie zawdzięcza grubym na 2 metry murom. Wejście do wieży znajduje się około 7 metów nad dziedzińcem zamku i prowadza do niego strome, zewnętrzne schody. Taras widokowy znajduje się na wysokości 518 m.n.p.m. i jest jednym z ciekawszych punktów widokowych w Czechach. Widać stąd górę i wieżę widokową Kozákov, Suché skály, Klokočské skály, miasto Turnov i okoliczne miejscowości. Widok w kierunku północnym przysłania wzniesienie na którym znajduje się odległa o 1,5 km widoczna z zamku wieża widokowa Kopanina.

Zamek w swojej książce „O Krejčíkovic Anežce” opisuje Karolína Světlé. Był również planem filmu „O princezně Jasněnce a létajícím ševci” (O księżniczce Jasněnce i latającym szewcu). Zamek i jego najbliższe otoczenie można również zobaczyć w krótkim filmie kreconym przy pomocy latającej kamery:

Zwiedzanie:

Od 1 maja do 31 października, codziennie od 10 do 17.
Bilet dla dorosłych kosztuje 50 Kč (około 7,60 zł).
Bilet ulgowy dla studentów i emerytów 30 Kč, dla dzieci poniżej 15 roku życia 20 Kč. Dzieci młodsze niż 6 lat, wchodzą za darmo.

Pod sam zamek nie można dojechać samochodem z powodu zakazu. Kilka metrów poniżej miejscowości Frýdštejn, przy drodze na jednym z zakrętów znajduje się gruntowy parking dla turystów odwiedzających zamek. Podczas naszej wizyty nie pobierano opłat, jednak jak wskazują inne źródła i obecność budki to miejsce postojowe może być okresowo płatne. W przypadku obecności inkasenta należy liczyć sie z wydatkiem około 30 Kč.

Jak trafić ?

Do zamku prowadza liczne szlaki turystyczne, na przyklad czerwony z miejscowości Malá Skála (2,5 km) i Kozákov (13 km), niebieski z Turnova (8,5 km) i wieży widokowej Kopanina (1,5 km).

Zamek znajduje się 40 kilometrów od przejścia granicznego w Jakuszycach. Jadąc samochodem należy kierować się na Turnov, minąć miasto Železný Brod i skręcić w drugą drogę w prawo (w górę) w miejscowości Malá Skála. Od parkingu do zamku należy przebyć dystans 0,5 km pokonując różnicę wysokości 60 metrów. Podaj swoją lokalizację i wyznacz trase do tego miejsca >>>

Oficjalna strona zamku www.frydstejn.cz >>>
Inne ciekawe miejsca w Czechcach >>>
Najciekawsze punkty widokowe >>>
Inne pałace i zamki >>>

[mappress mapid=”123″]

nickt_pl hrad frydstejn 002
Droga do miejscowości Frýdštejn

nickt_pl hrad frydstejn 095
Kapliczka w miejscowości Frýdštejn. Od niej prowadzi droga na zamek.

nickt_pl hrad frydstejn 018
Droga do zamku

nickt_pl hrad frydstejn 026
Widok ogólny od strony wejścia

nickt facebook baner

nickt_pl hrad frydstejn 029
Wejście do zamku

nickt_pl hrad frydstejn 077
Dziedziniec zamku

nickt_pl hrad frydstejn 031
Wieża

nickt_pl hrad frydstejn 044
Schody na wieżę

nickt_pl hrad frydstejn 066
Wyjście na wieżę i punkt widokowy

nickt_pl hrad frydstejn 041
Widok na dziedziniec z wieży

nickt_pl hrad frydstejn 048
Widok z wieży zamkowej

nickt_pl hrad frydstejn 054
Widok w kierunku miejscowości Mala Skala.

2 thoughts on “Frýdštejn. Zamek Frýdštejn

 1. Norbert 16 października 2014 at 22:16

  Niestety w tym sezonie już nie dam rady odwiedzić tego zamku, będę musiał poczekać do następnych wakacji. Uwielbiam takie zameczki, a ten wygląda bardzo klimatycznie i mam nadzieje, że poczuję na własnej skórze magię tego miejsca.

 2. Rafael 15 września 2015 at 15:06

  Bien qu’ayant une maman polonaise, je n’ai pas la chncae de parler votre langue. J’aime beaucoup ce que vous faites! Cet album est un petit bijou! Bravo!!

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.