palmiarnia wałbrzych

Palmiarnia w Wałbrzychu


Palmiarnia w Wałbrzychu jest ponad 100 letnim obiektem botanicznym, który oddano do użytku w 1913 roku. Powstała jako ogród zimowy z polecenia Henryka XV von Pless, właściciela pobliskiego zamku Książ. Jest to jeden z najstarszych…

Czytaj dalej...

Bielawa. Wieża Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny


Najwyższa budowla tego 30-tysięcznego, dolnośląskiego miasteczka. Jej całkowita wysokość to 101 metrów. Przez miejscowy punkt informacji turystycznej jest reklamowana jako trzecia najwyższa w Polsce wieża widokowa. Zapytana o szczegóły pani z informacji turystycznej w Bielawie nie…

Czytaj dalej...

Gąski. Latarnia morska


Czwarta od strony zachodniej, udostępniona do zwiedzania latarnia morska polskiego wybrzeża. Znajduje się pomiędzy latarnią w Kołobrzegu na zachodzie i latarnią w Darłowie na wschodzie. Istniejąca od 1878 budowla ma 50 metrów wysokości. Na taras widokowy prowadzi 190 schodów. Zespół latarni…

Czytaj dalej...

Niechorze. Latarnia morska


Druga po Świnoujściu od strony zachodniej latarnia morska polskiego wybrzeża udostępniona do zwiedzania. Między Świnoujściem a Niechorzem jest jeszcze latarnia Kikut, jednak nie jest dostępna dla ruchu turystycznego. Uruchomiona w 1866 roku latarnia ma wysokość…

Czytaj dalej...

Jędrzejów. Państwowe Muzeum im. Przypkowskich


Zdjęcie powyżej przedstawia strzelający zegar słoneczny. W południe skupione promienie słoneczne podgrzewają załadowaną prochem mini armatkę i następuje wystrzał oznaczający godzinę dwunastą. Jest to jeden z najciekawszych eksponatów. Został wykonany w XVI wieku w Paryżu dla…

Czytaj dalej...

Tokarnia. Park Etnograficzny


Park Etnograficzny w Tokarni jest jednym z czterech oddziałów Muzeum Wsi Kieleckiej, którego celem jest gromadzenie, ochrona i udostępnianie zabytków kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa ludowego oraz popularyzacja kultury ludowej. Zadaniem…

Czytaj dalej...

Chęciny. Zamek Królewski


Chęciny to jeden z najciekawszych i najbardziej znanych zamków w Polsce. Zbudowany prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku pełnił funkcje militarne, rezydencjonalne i więzienne. Przez stulecia gościł osobistości mające wpływ na losy naszego kraju. Historia…

Czytaj dalej...

Kanał Elbląski. Pochylnia Jelenie


Kanał Elbląski to żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Przy budowie Kanału wykorzystano jeziora leżące na różnych wysokościach między Ostródą i Zalewem Wiślanym. Różnica poziomów sięga 100 m. Osobliwością na skalę europejską jest zespół 5…

Czytaj dalej...

Wola Okrzejska. Muzeum Henryka Sienkiewicza


Rodzinna miejscowość i miejsce narodzin Henryka Sienkiewicza (1846-1916), laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905, jednego z najwybitniejszych polskich powieściopisarzy i publicystów. Obowiązkowe miejsce odwiedzin dla każdego miłośnika literatury. W pieczołowicie odrestaurowanych pomieszczeniach Dworku urządzono niepowtarzalny zbiór eksponatów…

Czytaj dalej...

Żagań. Pomnik techniki: parowóz Ok1-198


Zachowany w doskonałym stanie parowóz Ok1-198 pełni funkcję pomnika na stacji kolejowej Żagań w województwie lubuskim. Zbudowany w 1919 roku do końca II wojny światowej służył niemieckim kolejom, po 1945 roku przeszedł w zarząd Polskich Kolei…

Czytaj dalej...

Karpacz. Świątynia Wang


Ewangelicki Kościół Górski Naszego Zbawiciela w Karpaczu Górnym (dawniej Bierutowice) znany szerzej jako Wang. Jedna z największych atrakcji turystycznych Karpacza, Karkonoszy i Dolnego Śląska. Zbudowany z sosnowych bali, prawdopodobnie najstarszy drewniany kościół w Polsce. Powstał na przełomie…

Czytaj dalej...

Wolsztyn. Ostatnia czynna parowozownia


Parowozownia Wolsztyn to nie muzeum ani skansen, tylko normalny, czynny od 1907 roku obiekt kolejowy. Miejsce stacjonowania i wydawania lokomotyw parowych do prowadzenia pociągów. Do niedawna parowozy obsługiwały codzienne połączenia osobowe z Poznaniem jednak z uwagi na zbyt…

Czytaj dalej...

Mysłakowice. Park miniatur budowli świata


W miejscowości Mysłakowice pomiędzy Jelenią Górą a Karpaczem wiosną 2014 wystarowała nowa atrakcja turystyczna. Na niewielkim obszarze zgromadzono tu 23 najsłynniejsze światowe budowle. Do końca 2014 roku organizatorzy przedsięwzięcia planuja powiększenie zbioru o kolejne 7…

Czytaj dalej...

Kowary. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska


Park Miniatur to obok podziemnej trasy turystycznej jedna z najpopularniejszych atrakcji Kowar. Mieści się na terenie zakładu który przez dziesięciolecia był największą dumą Kowar – kowarskiej fabryki dywanów. Teraz fabryki oczywiście nie ma, bo sie…

Czytaj dalej...

Frýdštejn. Zamek Frýdštejn


Ruina średniowiecznego zamku we wsi Frýdštejn w północnych Czechach. Zbudowany prawdopodobnie w XIV wieku na stromej skale jako budowla obronna o strategicznym znaczeniu. Lokalizacja zamku zapewniała utrudniony dostęp i możliwość prowadzenia dalekich obserwacji terenu. W poźniejszych wiekach…

Czytaj dalej...

Wygiełzów. Skansen Lipowiec. Nadwiślański Park Etnograficzny


Skansen Lipowiec powstał w 1968 roku. W styczniu 2007 wyłączono go spod administracji muzeum w Chrzanowie i przemianowano na Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie. Zgromadzono w nim i udostępniono do zwiedzania przykłady budownictwa drewnianego charakterystycznego dla Zachodniej…

Czytaj dalej...

Wygiełzów. Zamek Lipowiec


Ruiny zamku Lipowiec znajdują się na szczycie wapiennego wzgórza o wysokości 362 m n.p.m. w miejscowości Wygiełzów na południowy wschód od Chrzanowa, w połowie drogi między Katowicami a Krakowem. Budowla okreslana jako dawny zamek biskupów krakowskich jest…

Czytaj dalej...

Przeworsk. Muzeum historii miasta i regionu oraz zespół pałacowo-parkowy pałac Lubomirskich


To podkarpackie muzeum zwiedziliśmy zupełnie przypadkiem, a nawet niechcący. Po wizycie na wieży ratusza kierowaliśmy się w stronę Rzeszowa a widząc przy drodze napis „muzeum pożarnictwa” postanowiliśmy je zwiedzić. Nie wiedzieliśmy ze jest tam coś…

Czytaj dalej...

Przeworsk. Wieża ratusza


Udostępniona do zwiedzania 4 marca 2014 jako punkt widokowy wieża ratusza w Przeworsku w województwie podkarpackim. Godna powielania inicjatywa władz miejskich przybliżająca mieszkańcom i turystom ten piękny budynek i pozwalająca na podziwianie pięknych panoram miasta…

Czytaj dalej...

Bukowiec. Wieża widokowa


Wieża widokowa w Bukowcu na Dolnym Śląsku, w Rudawach Janowickich połowie drogi z Jeleniej Góry do Kamiennej Góry, niedaleko Kowar i Karpacza. Została wzniesiona najprawdopodobniej około 1800 roku na wzgórzu nazwanym Kesselburg (480 m n.p.m.)…

Czytaj dalej...

Kraków. Muzeum Inżynierii Miejskiej


Kraków to nie tylko rynek i Wawel, są tez inne fajne miejsce do zwiedzenia. Ekspozycja jak przystało na muzeum o takiej nazwie mieści sie na terenie dawnej zajezdni tramwajowej i w budynkach przyległych. Muzeum składa…

Czytaj dalej...

Piechowice. Pałac Pakoszów


Pałac Powstał na początku XVIII wieku, a w 1725 został przebudowany na bielarnię lnu. W tym celu niezbędna jest ekspozycja na działanie promieni słonecznych, stad brak drzew które zasłaniałyby słońce. Do końca II wojny światowej…

Czytaj dalej...

Bolków. Zamek Bolków i Muzeum Regionalne.


Jeden z najbardziej znanych dolnośląskich zamków. Zbudowany na Zamkowym Wzgórzu o wysokości 396 m n.p.m. Jest doskonale widoczny i na pewno widział go każdy kto choć raz przejeżdżał przez Bolków trasą z Wrocławia do Jeleniej Góry….

Czytaj dalej...

Jelenia Góra. Zamek Chojnik


Zamek Chojnik to jeden z najbardziej znanych zamków na Dolnym Śląsku. Połozony na szczycie góry o tej samej nazwie o wysokości  627 m.n.p.m. bardzo dobry punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórska i Karkonosze. Znajduje się w…

Czytaj dalej...

Przemyśl. Dzwonnica Archikatedry


Wieża przemyskiej Archikatedry to jeden z ciekawszych punktów widokowych udostępnianych na przeróżnych budowlach jaki mieliśmy okazje zwiedzić. Nie ma tam typowego tarasu widokowego, a panoramę miasta i okolic oglądamy przez szklane tarcze zegarów na wieży….

Czytaj dalej...

Lwów. Ratusz – wieża widokowa


Wieża widokowa lwowskiego ratusza to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych i drugi pod względem wysokości punkt widokowy w mieście. Taras widokowy znajduje się na wysokości 65 metrów Historia: Sporo o historii ratusza znajdziecie na Wikipedii…

Czytaj dalej...

Wleń. Pałac Wleń


Pałac Wleń znajduje sie w pięknym dolnośląskim miasteczku położonym w parku krajobrazowym doliny rzeki Bóbr. Wleń słynie z wielowiekowych tradycji hodowli gołębii pocztowych, co upamiętnia pomnik gołębiarki przed wejściem do rartusza. Jak przystało na miejscowość…

Czytaj dalej...

Bohoniki. Meczet


Meczet we wsi Bohoniki na wschodzie Polski, w województwie podlaskim to jedna z pięciu działających światyń islamskich w Polsce. Od 2012 roku decyzją Prezydenta RP został uznany za pomnik historii Polski. Więcej o historii i…

Czytaj dalej...

Lublin. Wieża Trynitarska. Muzeum Sztuki Religijnej.


Wieża Trynitarska, zwana równiez Bramą Trynitarską to najwyższy punkt widokowy w Lublinie. Taras widokowy znajduje się na wysokości 40 metrów, skąd można podziwiać rozległą panoramę miasta (zdjecia poniżej). Wewnątrz wieży mieści się Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej….

Czytaj dalej...

Kłonice. Wieża widokowa na wzniesieniu Radogost (398 m n.p.m.)


Wieża widokowa o wysokości 22 m. na wzniesieniu Radogost w miejscowości Kłonice na Dolnym Śląsku w pobliżu Jawora. Radogost leży na Pogórzu Kaczawskim na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”. Wieża powstała w 1893 roku z bazaltu…

Czytaj dalej...