Sosnówka. Zamek księcia Henryka

Zamek na szczycie góry Grodna (506 m n.p.m.) to sztuczne ruiny. Nie powstał w średniowieczu jak wiele innych zamków (na przykład Chojnik) tylko na początku 19 wieku – ma w tej chwili około 200 lat.

Budowę zamku myśliwskiego zlecił niemiecki książę von Reuss. Książę był niemiecki, bo przed rokiem 1945 na tych terenach urzędowali Niemcy. Jeździł tam z kolegami na polowania i imprezy podczas których prawdopodobnie popijali Likier Karkonoski.

Po II wojnie światowej budowla stopniowo popadała w ruinę. Nie dlatego, że Polacy są niegospodarni, ale dlatego, że nasz kraj miał po wojnie inne priorytety. Przez 6 lat Niemcy grabili Polskę i hurtowo mordowali Polaków. Nigdy nie oddali tego, co ukradli i nigdy nie zapłacili reparacji wojennych. Po wojnie Niemcy wylądowali na czterech łapach dzięki skradzionemu majątkowi i amerykańskiej pomocy a Polacy ze wszystkich zakątków kraju wozili cegły na odbudowę Warszawy. Do początku lat dwutysięcznych przetrwały mury zewnętrzne i wieża, na którą nie było schodów.

W 2015 prywatny inwestor docenił walory tego miejsca i otoczył zamek opieką. Na początku powstały schody na wieżę, aby można było udostępnić ją turystom jako obiekt widokowy i do dnia dzisiejszego budowla jest sukcesywnie remontowana. Grodna wchodzi w skład Korony Sudetów Polskich i ma ogromny potencjał z uwagi na walory krajobrazowe. Prowadzą tu szlaki turystyczne z trzech różnych miejscowości, zróżnicowane pod względem stopnia trudności. Czyni to miejsce atrakcyjnym zarówno dla wytrawnych turystów jak i osób, które nie mają czasu na całodzienną wycieczkę.

Zwiedzanie:

Od początku maja do końca października  czynne codzienne w godzinach 10-17.
W sezonie zimowym, od listopada do końca kwietnia zwiedzanie możliwe po rezerwacji telefonicznej pod numerem 695558553.

Wiosną 2024 bilet normalny kosztował 7 zł a ulgowy 5 zł. Płatność tylko gotówką.

Jak trafić?

Do wyboru są 3 drogi:

1. Od parkingu w Sosnówce 1 km jest najkrótsza (szlak żółty). 

2. Droga od Marczyc 1,9 km jest najbardziej stroma (szlak niebieski).

3. Droga od Staniszowa 2,2 km jest najdłuższa (szlak żółty).

Pinezki Google Maps:

Parking w Sosnówce

Zamek Księcia Henryka

Zobacz też:

Inne punkty widokowe

Inne zamki i pałace

Inne obiekty na Dolnym Śląsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.