Zamek na szczycie góry Grodna (506 m n.p.m.) to sztuczne ruiny. Nie powstał w średniowieczu jak wiele innych zamków (na przykład Chojnik) tylko na początku 19 wieku – ma w tej chwili około 200 lat.
Budowę zamku myśliwskiego zlecił niemiecki książę von Reuss. Książę był niemiecki, bo przed rokiem 1945 na tych terenach urzędowali Niemcy. Jeździł tam z kolegami na polowania i imprezy podczas których prawdopodobnie popijali Likier Karkonoski.
Po II wojnie światowej budowla stopniowo popadała w ruinę. Nie dlatego, że Polacy są niegospodarni, ale dlatego, że nasz kraj miał po wojnie inne priorytety. Przez 6 lat Niemcy grabili Polskę i hurtowo mordowali Polaków. Nigdy nie oddali tego, co ukradli i nigdy nie zapłacili reparacji wojennych. Po wojnie Niemcy wylądowali na czterech łapach dzięki skradzionemu majątkowi i amerykańskiej pomocy a Polacy ze wszystkich zakątków kraju wozili cegły na odbudowę Warszawy. Do początku lat dwutysięcznych przetrwały mury zewnętrzne i wieża, na którą nie było schodów.
W 2015 prywatny inwestor docenił walory tego miejsca i otoczył zamek opieką. Na początku powstały schody na wieżę, aby można było udostępnić ją turystom jako obiekt widokowy i do dnia dzisiejszego budowla jest sukcesywnie remontowana. Grodna wchodzi w skład Korony Sudetów Polskich i ma ogromny potencjał z uwagi na walory krajobrazowe. Prowadzą tu szlaki turystyczne z trzech różnych miejscowości, zróżnicowane pod względem stopnia trudności. Czyni to miejsce atrakcyjnym zarówno dla wytrawnych turystów jak i osób, które nie mają czasu na całodzienną wycieczkę.
Zwiedzanie:
Od początku maja do końca października czynne codzienne w godzinach 10-17.
W sezonie zimowym, od listopada do końca kwietnia zwiedzanie możliwe po rezerwacji telefonicznej pod numerem 695558553.
Wiosną 2024 bilet normalny kosztował 7 zł a ulgowy 5 zł. Płatność tylko gotówką.
Jak trafić?
Do wyboru są 3 drogi:
1. Od parkingu w Sosnówce 1 km jest najkrótsza (szlak żółty).
2. Droga od Marczyc 1,9 km jest najbardziej stroma (szlak niebieski).
3. Droga od Staniszowa 2,2 km jest najdłuższa (szlak żółty).
Pinezki Google Maps:
Zobacz też: