Warszawa. Niewidzialna Wystawa


Wyobraź sobie, że nic nie widzisz. Zupełnie nic. Możesz słuchać, dotykać, wąchać, smakować ale nie możesz nic zobaczyć. Jak sobie poradzisz? Czy w ogóle sobie poradzisz? Tego dowiesz się właśnie na Niewidzialnej Wystawie. Przed wejściem…

Czytaj dalej...
palmiarnia wałbrzych

Palmiarnia w Wałbrzychu


Palmiarnia w Wałbrzychu jest ponad 100 letnim obiektem botanicznym, który oddano do użytku w 1913 roku. Powstała jako ogród zimowy z polecenia Henryka XV von Pless, właściciela pobliskiego zamku Książ. Jest to jeden z najstarszych…

Czytaj dalej...

Podziemne miasto Osówka


Podziemne miasto Osówka w Górach Sowich to nieukończone, tworzone przez Niemców w czasach II wojny światowej korytarze drążone w skałach. Mają znaczne rozmiary i niewiadome przeznaczenie.  Wchodzą w skład tzw. kompleksu Riese co oznacza, że…

Czytaj dalej...

Burg (Niemcy). Wieża Bismarcka.


Wieża widokowa we wschodnich Niemczech,  w odległości około 60 km od granicy z Polską (przejście graniczne Olszyna). Położona w ciekawej, wiejskiej okolicy bardzo uczęszczanej przez turystów. Okolica świetnie nadaje się do jazdy na rowerze i…

Czytaj dalej...

Bielawa. Wieża Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny


Najwyższa budowla tego 30-tysięcznego, dolnośląskiego miasteczka. Jej całkowita wysokość to 101 metrów. Przez miejscowy punkt informacji turystycznej jest reklamowana jako trzecia najwyższa w Polsce wieża widokowa. Zapytana o szczegóły pani z informacji turystycznej w Bielawie nie…

Czytaj dalej...

Dolni Morava. Stezka v oblacích


…czyli dosłownie ścieżka w obłokach, ponieważ trudno nazwać tą budowlę typową wieżą widokową. Jest to połączenie wieży, promenady i …zjeżdżalni. Zbudowana została na szczycie Slaměnka na wysokości 1116 m.n.p.m. Drewniana kładka spacerowa wznosi się do wysokości…

Czytaj dalej...

Gąski. Latarnia morska


Czwarta od strony zachodniej, udostępniona do zwiedzania latarnia morska polskiego wybrzeża. Znajduje się pomiędzy latarnią w Kołobrzegu na zachodzie i latarnią w Darłowie na wschodzie. Istniejąca od 1878 budowla ma 50 metrów wysokości. Na taras widokowy prowadzi 190 schodów. Zespół latarni…

Czytaj dalej...

Kołobrzeg. Latarnia morska


Trzecia od strony zachodniej, udostępniona do zwiedzania latarnia morska polskiego wybrzeża. Znajduje się pomiędzy latarnią Niechorze na zachodzie i latarnią Gąski na wschodzie. Latarnia o wysokości 26 metrów została wybudowana w 1945 roku. Poprzednia budowla…

Czytaj dalej...

Niechorze. Latarnia morska


Druga po Świnoujściu od strony zachodniej latarnia morska polskiego wybrzeża udostępniona do zwiedzania. Między Świnoujściem a Niechorzem jest jeszcze latarnia Kikut, jednak nie jest dostępna dla ruchu turystycznego. Uruchomiona w 1866 roku latarnia ma wysokość…

Czytaj dalej...

Świnoujście. Latarnia morska


Latarnia Morska Świnoujście o wysokości 68 metrów to najwyższa na świecie latarnia morska wykonana z cegły oraz najwyższa i najdalej wysunięta na zachód na polskim wybrzeżu Bałtyku. Historia latarni w Świnoujściu zaczyna się w 1805 roku, zbudowano wówczas…

Czytaj dalej...

Jędrzejów. Państwowe Muzeum im. Przypkowskich


Zdjęcie powyżej przedstawia strzelający zegar słoneczny. W południe skupione promienie słoneczne podgrzewają załadowaną prochem mini armatkę i następuje wystrzał oznaczający godzinę dwunastą. Jest to jeden z najciekawszych eksponatów. Został wykonany w XVI wieku w Paryżu dla…

Czytaj dalej...

Sieńsko. Gospodarstwo agroturystyczne „Leśniczówka”


Dawna leśniczówka we wsi Sieńsko w województwie świętokrzyskim, pełniąca obecnie funkcję agroturystyki. Gospodarstwo zlokalizowane w dość ustronnym miejscu, pod lasem, przy polnej drodze. W najbliższym sąsiedztwie znajdują się tylko dwa domostwa. Obiekt do wyłącznej dyspozycji…

Czytaj dalej...

Tokarnia. Park Etnograficzny


Park Etnograficzny w Tokarni jest jednym z czterech oddziałów Muzeum Wsi Kieleckiej, którego celem jest gromadzenie, ochrona i udostępnianie zabytków kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa ludowego oraz popularyzacja kultury ludowej. Zadaniem…

Czytaj dalej...

Chęciny. Zamek Królewski


Chęciny to jeden z najciekawszych i najbardziej znanych zamków w Polsce. Zbudowany prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku pełnił funkcje militarne, rezydencjonalne i więzienne. Przez stulecia gościł osobistości mające wpływ na losy naszego kraju. Historia…

Czytaj dalej...

Wola Okrzejska. Muzeum Henryka Sienkiewicza


Rodzinna miejscowość i miejsce narodzin Henryka Sienkiewicza (1846-1916), laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905, jednego z najwybitniejszych polskich powieściopisarzy i publicystów. Obowiązkowe miejsce odwiedzin dla każdego miłośnika literatury. W pieczołowicie odrestaurowanych pomieszczeniach Dworku urządzono niepowtarzalny zbiór eksponatów…

Czytaj dalej...

Dęblin. Muzeum Sił Powietrznych


Utworzone w 2011 roku Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie prezentuje samoloty, śmigłowce, stacje radiolokacyjne, uzbrojenie oraz wszystkie inne przedmioty związane z lotnictwem wojskowym w Polsce. Ekspozycja z uwagi na wielkość eksponatów znajduje się głównie na zewnątrz….

Czytaj dalej...

Gołąb. Muzeum Pijaństwa


Muzeum Pijaństwa znajduje się w miejscowości Gołąb w województwie lubelskim, w pobliżu Dęblina i Puław. Prowadzi je od 2007 roku właściciel jedynego w Europie Muzeum Nietypowych Rowerów Józef Konstanty Majewski. Kolekcje stanowią głównie puste butelki po napojach…

Czytaj dalej...

Gołąb. Muzeum Nietypowych Rowerów


Jedyne w Polsce i Europie Muzeum Nietypowych Rowerów znajduje się w miejscowości Gołąb w województwie lubelskim, w pobliżu Dęblina i Puław. Od 1987 roku prowadzi je kolekcjoner i konstruktor Józef Konstanty Majewski będący również kustoszem i…

Czytaj dalej...

Karpacz. Świątynia Wang


Ewangelicki Kościół Górski Naszego Zbawiciela w Karpaczu Górnym (dawniej Bierutowice) znany szerzej jako Wang. Jedna z największych atrakcji turystycznych Karpacza, Karkonoszy i Dolnego Śląska. Zbudowany z sosnowych bali, prawdopodobnie najstarszy drewniany kościół w Polsce. Powstał na przełomie…

Czytaj dalej...

Wolsztyn. Ostatnia czynna parowozownia


Parowozownia Wolsztyn to nie muzeum ani skansen, tylko normalny, czynny od 1907 roku obiekt kolejowy. Miejsce stacjonowania i wydawania lokomotyw parowych do prowadzenia pociągów. Do niedawna parowozy obsługiwały codzienne połączenia osobowe z Poznaniem jednak z uwagi na zbyt…

Czytaj dalej...

Pniewo. Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU)


MRU to kompleks niemieckich umocnień z okresu II wojny światowej, w pobliżu miasta Międzyrzecz. Został stworzony w latach 1934-1944 w celu ochrony wschodniej granicy hitlerowskich Niemiec a jego pełna, polska nazwa to Umocniony Łuk Odry i Warty….

Czytaj dalej...

Wrocław. Afrykarium


Afrykarium to najnowszy i największy obiekt wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Zostało zbudowane w celu zapewnienia żyjącym tu gatunkom warunków możliwie najbardziej zbliżonych do naturalnych. Nowa budowla zapewnia również zwiedzającym nieporównywalnie lepsze warunki podziwiania podwodnego świata. Jest…

Czytaj dalej...

Mysłakowice. Park miniatur budowli świata


W miejscowości Mysłakowice pomiędzy Jelenią Górą a Karpaczem wiosną 2014 wystarowała nowa atrakcja turystyczna. Na niewielkim obszarze zgromadzono tu 23 najsłynniejsze światowe budowle. Do końca 2014 roku organizatorzy przedsięwzięcia planuja powiększenie zbioru o kolejne 7…

Czytaj dalej...

Komárov. Wieża widokowa na górze Kozákov (744 m.n.m.)


Kozákov to najwyższy szczyt Czeskiego Raju – regionu turystycznego w północnych Czechach słynącego z niezwykłych formacji przyrodniczych takich jak skały i skalne miasta oraz pamiątek historycznych. W 1932 roku otwarto tu pierwsze schronisko turystyczne, a…

Czytaj dalej...

Dubecko. Rozhledna Dubecko


Wieża na wzgórzu o wysokości 399 m.n.p.m. nieopodal wsi Dubecko w północnych Czechach. Pierwotnie miała służyć tylko operatorom telefonii komórkowej, jednak na wniosek lokalnych władz w 2001 roku została udostępniona jako punkt widokowy. W tym…

Czytaj dalej...

Kopanina. Rozhledna Kopanina


Wieża widokowa (po czesku rozhledna) Kopanina znajduje się w północnych Czechach w niewielkiej wiosce o tej samej nazwie. Zbudowana na początkowo słabo zalesionym wzgórzu z inicjatywy Klubu Czeskich Turystów i oddana do użytku w 1894…

Czytaj dalej...

Kowary. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska


Park Miniatur to obok podziemnej trasy turystycznej jedna z najpopularniejszych atrakcji Kowar. Mieści się na terenie zakładu który przez dziesięciolecia był największą dumą Kowar – kowarskiej fabryki dywanów. Teraz fabryki oczywiście nie ma, bo sie…

Czytaj dalej...

Frýdštejn. Zamek Frýdštejn


Ruina średniowiecznego zamku we wsi Frýdštejn w północnych Czechach. Zbudowany prawdopodobnie w XIV wieku na stromej skale jako budowla obronna o strategicznym znaczeniu. Lokalizacja zamku zapewniała utrudniony dostęp i możliwość prowadzenia dalekich obserwacji terenu. W poźniejszych wiekach…

Czytaj dalej...

Wygiełzów. Skansen Lipowiec. Nadwiślański Park Etnograficzny


Skansen Lipowiec powstał w 1968 roku. W styczniu 2007 wyłączono go spod administracji muzeum w Chrzanowie i przemianowano na Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie. Zgromadzono w nim i udostępniono do zwiedzania przykłady budownictwa drewnianego charakterystycznego dla Zachodniej…

Czytaj dalej...

Wygiełzów. Zamek Lipowiec


Ruiny zamku Lipowiec znajdują się na szczycie wapiennego wzgórza o wysokości 362 m n.p.m. w miejscowości Wygiełzów na południowy wschód od Chrzanowa, w połowie drogi między Katowicami a Krakowem. Budowla okreslana jako dawny zamek biskupów krakowskich jest…

Czytaj dalej...