Opuszczony hotel „Nad Zaporą” w pobliżu drugiej co do wielkości w Polsce zapory wodnej w Pilchowicach (Dolny Śląsk). Widoczny na zdjęciu budynek jest drugim obiektem hotelarskim w tym miejscu. POCZĄTEK (1936): Budowę pierwszego – schroniska…
Nieczynna, opuszczona, zdewastowana i rozkradziona huta szkła w Szklarskiej Porębie Górnej, tuż przy drodze do Jakuszyc. Pomnik niepowodzenia przemian ustrojowych w Polsce po 1990 roku. Od sprywatyzowania do dziś stoi nieczynna, produkcja stała się nieopłacalna….
Wieża widokowa znajduje się we wsi Maciejowa, obecnie dzielnicy Jeleniej Góry na wzgórzu po prawej stronie drogi nr 3 w kierunku Wrocławia. Droga do wieży nie jest w żaden sposób oznaczona, trzeba kierowac się ku…
Wiszące tory znajdują się w miejscowości Jerzmanice Zdrój na Pogórzu Kaczawskim, pomiędzy stacjami Jerzmanice Zdrój i Pielgrzymka na szlaku kolejowym 284 łączące Złotoryję i Lwówek Śląski. Odcinek oddano do użytku 15 maja 1896 r. Połączenia pasażerskie…
Opuszczony basen w parku na lubańskiej Kamiennej Górze to podręcznikowy przykład tego, że w Polsce nic się nie opłaca. Wybudowali go Niemcy. Dział w czasach komunizmu a teraz najlepiej, żeby nie istniał. Nie opłaca się….
Ruiny radiostacji „Rudiger” w Stanisławowie to jedna z atrakcji turystycznych szczególnie polecanych przez Informację Turystyczna w Złotoryi. Po przejechaniu 18 km (zobacz trasę) ze Złotoryi do Stanisławowa okazało się że ruiny stanowią wątpliwą atrakcję. Bezsprzecznie…
Opuszczony areszt śledczy mieści się w centrum miasta. Jest obiektem zamkniętym nieudostępnionym do zwiedzania. Miejsce bardzo tajemnicze i bardzo ponure, mało o nim wiadomo. Z informacji znalezionych w internecie wiemy, że: Powstał w drugiej połowie…
Podziemia pod parkiem miejskim na Wzgórzu Kościuszki w Jeleniej Górze. Wejście do nich znajduje się przy ulicy Chełmońskiego. Obiekt zamknięty. Brak możliwości zwiedzania. Dzieli się na dwie części: to co widać na zewnątrz i część…
Stacja kolejowa na wybudowanym w 1887 roku szlaku kolejowym z Chełma do Brześcia (Białoruś). Aktualnie ostatnia stacja na linii kolejowej nr 81 z Chełma do Włodawy. Widoczny na zdjeciu budynek powstał najprawdopodobniej około 1939 roku…
Pstrąże, opuszczone miasto duchów. Kolejna wizyta. Tym razem wjeżdżamy od strony północnej, przez równie opuszczoną wioskę o nazwie Buczek. Zobaczycie ją na kilku zdjęciach, choć nie jest całkowicie opuszczona – widziałem dwa domostwa wyglądające na zamieszkałe. Wyboista…
Obecnie przystanek Nielestno, a dawniej także stacja kolejowa na Szlaku Kolejowym Doliny Bobru, czyli na linii nr 283 z Jeleniej Góry do Żagania. Powstała w pierwszej dekadzie XX wieku podczas budowy odcinka kolejowego z Jeleniej Góry…
Wieża ciśnień w Chełmie na terenie dawnego zespołu szpitala wojskowego znajdująca się na rogu ulic Księdza Ignacego Skorupki i Hrubieszowskiej. Stanowi ciekawy, aczkolwiek nie udostępniony do zwiedzania punkt widokowy.
W Tomaszowie koło Żagania (województwo lubuskie) mieści się dawne radzieckie lotnisko wojskowe. Obecnie polska ludność zagospodarowuje tu stare, podziemne hangary do celów gospodarskich i mieszkalnych.
Świętoszów dwadzieścia lat później – czyli 21 lat po opuszczeniu miejscowości przez żołnierzy Armii Czerwonej. Świętoszów na Dolnym Śląsku przez 47 lat od zakończenia II wojny światowej był miejscem niedostępnym dla Polaków i całkowicie wyłączonym…
Garnizonowa Izba Chorych czyli GICh to jednostka wojskowa 2399 w Świętoszowie. Od czasu zniesienia obowiązkowego poboru w polskiej armii z dniem 11 lutego 2009 roku obiekty pozbawione funkcji stopniowo opuszczane popadły w coraz większą ruinę. Obecnie…
Jedynym zachowanym w dobrym stanie obiektem stacji Ogorzelec jest duża rampa. Oprócz tego są dwa zdewastowane budynki, kilka słupów i kupa gruzu po zabudowaniach stacyjnych. To wszystko co na dzień dzisiejszy (czerwiec 2013) zostało ze…
Basen Lubawka znajduje się przy granicy miasta, przy drodze z miejscowości Jarkowice. Teren ogrodzony ale bez problemu można go zwiedzić. Brama nie jest zamknięta a prowizoryczne ogrodzenie z siatki kładzie się w wielu miejscach. Największa niecka jest…
Mosty w miejscowości Stańczyki to jedne z najwyższych (36 metrów) w Polsce mostów kolejowych. Powstały w 1912 roku na nieczynnej obecnie linii Gołdap – Żytkiejmy (31 km). Pociągi kursowały do 1943 roku. W 1945 roku wycofująca…
Od lat nie jest już tajemnicą, że Kowary, niewielkie miasteczko na Dolnym Śląsku jeszcze do niedawna było centrum polskiego wydobycia i przetwórstwa uranu. Najprawdopodobniej pierwsza radziecka bomba atomowa zdetonowana w 1949 roku została zbudowana przy…
Grodna jest czternastym co do wielkości szczytem Korony Sudetów Polskich. Zwieńczają go ruiny zamku wybudowanego w pierwszej połowie XIX wieku przez księcia von Reuss. Ta pseudogotycka budowla byla schronem myśliwskim oraz modnym w owych czasach urozmaiceniem…
Jedna z trzech istniejących w Kowarach stacji kolejowych, pomiędzy stacją Kowary a Kowary Górne. Leży na linii kolejowej 308 z Jeleniej Góry do Kamiennej Góry. Linia poprowadzona jest tunelem pod Przełęczą Kowarską. Jest to czwarty co do…