Opuszczony basen w parku na lubańskiej Kamiennej Górze to podręcznikowy przykład tego, że w Polsce nic się nie opłaca. Wybudowali go Niemcy. Dział w czasach komunizmu a teraz najlepiej, żeby nie istniał. Nie opłaca się.
Trochę o historii:
Jak wynika ze zdjęć archiwalnych, obiekt powstał najprawdopodobniej w 1928 lub 1930 roku na terenie ówczesnych Niemiec. Zbiór zdjęć archiwalnych kończy się na roku 1968, ale jak wynika z artykułu na portalu iplywamy.pl basen został zamknięty ostatecznie w 1995 roku. Jest też źródło (prw.pl) z którego wynika że basen działał do 2001 roku, ale zdecydowanie więcej materiałów archiwalnych wskazuje na rok 1995. Ciekawy artykuł na temat historii i nieudanych planów odbudowy na luban24.pl >>>
Dzieje basenu pokazują nieudolność władzy, zarówno na szczeblu lokalnym jak i centralnym. Od zamknięcia do 2014 roku obiekt popada w coraz większą ruinę. W tym czasie od podstaw powstał nowy kryty basen w centrum miasta. Było kilka planów odbudowy basenu na Kamiennej Górze lecz wszystkie zakończyły się niepowodzeniem.
Tematem basenu i jego odnowy zajmują się tylko władze, ale również młodzież szkolna.
Podczas wystawy „Architektura Lubania i nie tylko” w 2011 roku Magdalena Żyłkowska przedstawiła następującą pracę:
Również w 2013 roku podczas wystawy o tym samym tytule Nela Nikadon zaprezentowała pracę pt. Basen na Kamiennej Górze w Lubaniu:
Na chwilę obecną (styczeń 2014) miasto poszukuje inwestorów prywatnych którzy chcieliby zająć się obiektem. Póki co basen niszczeje coraz bardziej i zarasta dziką roślinnością ale nadal jest miejscem spotkań. Przychodzą tu miłośnicy napojów alkoholowych, twórcy graffiti, sportowcy, rodziny z dziećmi oraz zwykli wandale.
Jest to podobno najwyżej położony basen w Europie. Mimo upływającego czasu i coraz gęściej rosnących drzew okolice basenu nadal są najlepszym punktem widokowym na Kamiennej Górze. Można stąd podziwiać odległą panoramę Karkonoszy i Gór Izerskich.
Zdewastowany basen jest miejscem nieudostępnionym do zwiedzania i niebezpiecznym z uwagi na zły stan techniczny.
Inne ciekawe miejsca w Lubaniu i okolicach.
[mappress mapid=”57″]
23 komentarze do „Lubań. Nieczynny basen na Kamiennej Górze”
„Zdewastowany basen jest miejscem nieudostępnionym do zwiedzania i niebezpiecznym z uwagi na zły stan techniczny.”
Gratuluję więc wejścia tam z dzieckiem
M, ale oni tego jeszcze nie wiedzieli. Byli tam kilka dni przed publikacją powyższego materiału, zresztą i tak pewnie nie czytali. Mało kto tu zagląda :)
Wygląda, że jest to basen pięćdziesięciometrowy o głębokości 4,5 metra. Wchodzi więc do niego tak na oko 5 – 6 tys. ton wody. Jeżeli trzeba to pomppować pod górę, to trudno się dziwić, że się nie opłaca. Jeśłi jeszcze jest zbudowany z bloków swobodnych, to nie ma technologii, żeby go doprowadzić do porządku.
Basen prawdopodobnie działał do 95r. Pamiętam, że w okolicach 2000r. otworzono, w jedne wakacje, mały basen (ten obok). Było pełno ludzi, szczególnie dzieci, bo wstęp kosztował chyba 1zł. Przesiedziałem wtedy całe wakacje na Kamiennej. Szkoda tego obiektu.
Dzieki za uzupełnienie tematu Marian. Pozdrawiamy
Potwierdzam, pochodzę z Lubania i kąpałam się tam jako dziecko w 2001 roku, było bardzo dużo ludzi, szkoda, że basen popadł w ruinę, ale kilka km dalej znajduje się kopalnia wydobywania bazaltu i ponoć często dochodzi do wstrząsów, które doprowadzały do spękania płyt i ścian, prawdopodobnie to była główna przyczyna nieremontowania basenu. Dodam jeszcze, że całe życie mieszkałam niedaleko tego basenu i wstrząsów nigdy nie zaobserwowałam.
Dziękuje za bardzo wartościowy komentarz Wiktoria.
Dokładnie tak ;) Jak byłem w podstawówce, otwarto ten mniejszy basen na jedne wakacje :) Choć wodę lano kilka dni, lodowatą, więc trudno było się tam kąpać :P ;) Opowiadałem o tym kilka dni temu, kiedy odwiedziłem rodzinne strony i pierwszy raz od lat poszedłem zobaczyć basen. Teraz (styczeń 2018) nie ma już nawet tych zabudowań ze zdjęć powyżej :(
To prawda też pamiętam ,piękne czasy i wspomnienia tylko tyle pozostało z basenu 💔😭
Nie tylko basen jest zdewastowany, tak samo amfiteatr przedstawia obraz nędzy i rozpaczy. Generalnie cały park uwidacznia niemoc władz Lubania. Alejki i uliczki asfaltowe zdemolowane przez korzenie drzew, łaty i dziury. Taki park powinien być wizytówką miasta, a wygląda jak miejsce spotkań lumpów i meneli. Jedyny pozytywny akcent jaki zauważyłem to mały placyk zabaw dla dzieci i zadbany cmentarz żołnierski. Za resztę parku władze miasta powinny się wstydzić.
Masz rację. Olali ten park po całości, zyje własnym zyciem.
Już nie przesadzajcie z tym amfiteatrem, może nie jest mega wyremontowany, ale scena przeszła remont i dlatego co roku działa jako finał lubańskiej „Lawy”. A w Parku pojawił się też nowy plac zabaw.
A basen miał być remontowany bodajże w 2013 roku, ale władze się zmieniły i pod tym względem politykę.
a skąd pochodzą informacje o remoncie basenu w 2013 ?
Szkoda…Stary basen to jedyna miejscówka gdzie często zagladam i która pomimo tego że jest zdewastowana to uwielbiam do niej wracać :) poza tym lubię podziwiać sztukę tą na basenie jak i również na amfiteatrze ;)
O kura wodna,pamiętam ten basen za dzieciaka kąpałem się tam i skakałem ze skoczni,ale to było dawno chyba 75′ pamiętam że basen „działał” do 91 albo 92 roku,ale tan czas leci…teraz ruina…
Zasugerowano mi z tej strony internetowej za posrednictwem mojego kuzyna. Jestes niesamowity! Dziekuje!
Na tym basenie w roku 1959 mieszkałem przes dwa miesiące i przygotwywałem się do Spartakiady WOP.Basen tętnił życiem.Uprawiając wyczynowo pływanie trochę Polski zwiedziłem.Zazdrościłem wtedy mieszkańcom Lubania tego obiektu.To co po latach zobaczyłem w interecie bardzo mnie zasmuciło.Wstyd dla włodarzy tego miasta.
W 2001 roku pisałam prace magisterską nt. modernizacji i remontu tego basenu. Zrobiłam cały plan inwestycyjny, badanie rynku, wszystkie plany, łącznie z dotacją z Funduszu Rewitalizacji UE, oczywiście przy współpracy UM w Lubaniu. I co? Echo. Nikt nie chciał podjąć się tego trudu, bo określono to jako inwestycje społeczną, czyli nie przynoszącą dochodów…
hej, mozesz sie do mnie odezwac w tej sprawie? pozdrawiam :)
Istnieje taki model współpracy, który nie wymaga od urzędu miasta ani inwestycji ani wiedzy. I to jest duża szansa dla tego obiektu. Tylko Burmistrz musiałby zainteresować się tematem. To jest partnerstwo publiczno- prywatne. Tak naprawdę łącząc środki unijne z kredytem mogłaby basen odremontować i długoterminowo administrować średnia lokalna firm.
temat wzbudził zainteresowanie w dyskusji na facebook.com/forumliderowppp
Madry glos! Mozesz podac dokladny odnosnik, niestety nie moge znalezc tej dyskusji wsrod wielu innych postow. Pozdrawiam inegarde@gmail.com
Urodziłem się w Lubaniu 1957 roku.Na tym basenie spędziłem wiele wspaniałych chwil. Co
dziwne za komuny. Basen był miejscem spotkań wielu rodzin. Gdy basenem zarządzała Łużycka Brygada WOP, wieczorem na parkiecie grała orkiestra wojskowa. Było cudownie ,teraz łza się kręci i
tyle, zmarnować taki piękny obiekt. Oto ci którzy martwią się tylko o swoją kasę.