Pilchowice. Zapora i hydroelektrownia

Zapora pilchowicka połozona niedaleko miejscowości Pilchowice na Dolnym Śląsku to druga co do wysokości po Solinie zapora w Polsce. Wysokość w zależności od źródła informacji wynosi od 62 do 69, choć najczęsciej podawana to 67 metrów. Zbudowana w latach 1904-1912 w celu przed powodziami Wlenia i innych miejscowości położonych w Dolinie Bobru. Wraz z zaporą zbudowano elektrownię wodną. Elektrownię oddano do użytku w 1912 roku.

Więcej o historii zapory w serwisie wlen.org.pl >>>
Zdjęcia archiwalne, również z czasów budowy zapory >>>

Na potrzeby budowy tych obiektów powstała linia kolejowa z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego, zwana Szlakiem Kolejowym Doliny Bobru. Na tym szlaku leżą obiekty takie jak most kolejowy i stacja Nielestno, która stanowiła plan filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową”. W pobliżu zapory mieści się też interesująca fabryka.

Jak trafić?

Najłatwiej trafić skręcając z drogi Jelenia Góra – Wleń w miejscowości Strzyżowiec (na tym skrzyzowaniu) w dół. Przy skrzyżowaniu stoją drogowskazy do Jeziora Pilchowickiego.

Można również dojechać pociągiem z Jeleniej Góry lub Lwówka Śląskiego przez Wleń. Jednak połączenia na trasie obecnie (2014) są niepewne i każdorazowo należy dowiadywać się na kolei o dostępność połączeń. Czasem pociąg może nie jechać lub może być zorganizowana komunikacja zastępcza autobusem, która omija przystanek Pilchowice Zapora. Jednak jeśli dysponujecie wolnym czasem naprawdę warto przyjechac tu pociągiem, bowiem ta linia uchodzi za jeden z najpiekniejszych szlaków kolejowych w Polsce.

Zwiedzanie:

Zapora jest dostępna bezpłatnie o każdej porze bez żadnych ograniczeń. Można na nią wchodzić oraz wjeżdżać samochodem. Można ją oglądać z kilku miejsc: będąc na jej koronie, z dołu od strony elektrowni a także kilku wzniesień w okolicy z różnych kierunków, ale w tym celu należy zadać sobie nieco więcej trudu ponieważ są to nieoznaczone punkty widokowe i nie prowadzą do nich żadne szlaki. Jednym z takich miejsc jest wznosząca się nad stacją kolejową góra Czyżyk.

Bezpłatne parkowanie możliwe we wszystkich miejscach gdzie nie zabraniają tego przepisy.
Jedyny płatny niestrzeżony parking znajduje się obok karczmy przy wjeździe na zaporę. Obowiązek uiszczenia opłty dotyczy również klientów karczmy.

Zobacz również:
Ciekawe miejsca we Wleniu i okolicach >>>
Ciekawe miejsca w Dolinie rzeki Bóbr >>>

[mappress mapid=”3″]

nickt_pl  pilchowice zapora elektrownia wodna 0001

pilchowice-4-1024x682

pilchowice-5-1024x682

nickt pilchowice zapora talsperre Bober Mauer 1-1024x682

nickt_pl  pilchowice zapora elektrownia wodna 0002
Most kolejowy niedaleko zapory

nickt_pl  pilchowice zapora elektrownia wodna 0004
Jaz na Bobrze poniżej elektrowni. Reguluje stan wody w kanale przy fabryce.

3 komentarze do „Pilchowice. Zapora i hydroelektrownia

  1. Most w rzeczywistości trochę straszy;P Lepiej go podziwiać z daleka;)
    Jeśli się tam wybiorę następnym razem to tylko w celu skorzystania z jakiegoś sprzętu pływającego bo na górze atrakcji jest na góra pół godziny. Pozdro

    1. Kondziu, Ty jesteś chyba troszeczkę przytrzymany, co? Piękna zapora, niesamowity most kolejowy, tunel kolejowy, piękne widoki na jezioro. Czego Ci jeszcze trzeba?! Odpustowych straganów z pistolecikami, cukiereczkami i petardami?! Siedź lepiej w domu, przed telewizorem i zachwycaj się kolejnym odcinkiem Plebanii itp. Gamoń jesteś i tyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.