Trasa rowerowa dookoła Jeziora Czorsztyńskiego

Jezioro Czorsztyskie to 30-te pod względem wielkości jezioro w Polsce. Powstało poprzez budowę zapory na rzece Dunajec w miejscowości Nidzica. Dzięki górzystemu terenowi ma urozmaiconą linie brzegową, co dało idealne warunki do stworzenia jednej z najciekawszych tras rowerowych w Polsce.

Trasa rowerowa dookoła Jeziora Czorsztyńskiego zwana jest potocznie Velo Czorsztyn w nawiązaniu do nazwy przebiegającej równolegle trasy Velo Dunajec. Trasa rowerowa nie okrąża jeziora w 100%. Zachodni fragment między zamkami w Czorsztynie i Nidzicy należy przepłynąć łódką. Trasa w takiej postaci ma 31 km. Oczywiście można objechać cale jezioro rowerem i taki wariant ma 38 km, lecz w/w odcinek nie jest ścieżką rowerową i wiedzie ulicami o dużym natężeniu ruchu.

Wokół jeziora zlokalizowanych jest 11 MOR (Miejsce Obsługi Rowerzystów) – 7 na brzegu północnym i 4 na południowym. Najbardziej komercyjnymi punkami na trasie są okolice zamków będące jednocześnie miejscami przepraw łodzią. Można tam coś zjeść i kupić pluszową gęś. Pozostała część trasy w większości wiedzie brzegami oddalonymi od cywilizacji.

Przejazd trasą w zależności od stopnia zaawansowania i priorytetów rowerzysty zajmuje od 1 do kilku godzin, zależy czy celem jest trening czy zwiedzanie. Nawierzchnia całej trasy to równy asfalt po którym komfortowo podróżuje się nawet rowerem szosowym.

Dokładny przebieg oraz profil wysokościowy trasy.

Przejazd trasą

Przejazd trasą rowerową jest darmowy i dostępny przez cały rok o każdej porze dnia i nocy.

Przeprawa łodzią z rowerem w jedną stronę kosztuje w 2024 roku 25 zł. Niemowlaki do 208 tygodnia życia pływają za darmo. W sezonie rowerowym łodzie kursują co około 20 minut. 

Przeprawy przez jezioro oferowane są przez kilka firm, tutaj link do strony jednej z nich.

Jak dojechać?

Mapa Jeziora Czorsztyńskiego poniżej. Można tu dotrzeć na wiele sposobów, jednak najpopularniejszym jest przyjazd samochodem z rowerem i zaparkowanie w dowolnym miejscu w pobliżu szlaku. Z uwagi na zmiany zagospodarowania infrastruktury parkingowej nie wskazujemy konkretnych lokalizacji. We wszystkich miejscowościach dookoła jeziora znajdują się oznakowane prywatne parkingi zapraszające turystów do pozostawienia pojazdu.

Zobacz także: Muzeum nietypowych rowerów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.