Wystawa Schron to najnowsza z atrakcji Lubania. Jest to schron przeciwlotniczy z czasów II wojny swiatowej o długości około 100 metrów w którym możemy podziwiać głównie zdjęcia z okresu wojennego i powojennego. W maju 2014 został udostępniony do zwiedzania nakładem sił członków Stowarzyszenia Miłosników Górnych Łużyc. Poza prezentowanymi na ścianach obrazami można zobaczyć oryginalne i nieoryginalne przedmioty z czasów drugiej wojny swiatowej takie jak chełmy, telefony, stare butelki, elementy broni czy tabliczki informacyjne. Podczas zwiedzania mozna obejrzeć archiwalne materiały filmowe z czasów wojny.
Oglądanie zdjęć i rekwizytów nawet dla osób nieszczególnie zorientowanych w historii jest interesujące dzięki przedwodnikowi, ktory bardzo ciekawie opowiada o wszystkim co znajduje sie wewnątrz schronu. Wszystkie zgromadzone w schronie przedmioty mozna bez ograniczeń oglądac i dotykać.
Jak trafić?
Na chwilę obecną (sierpień 2014) do Lubania można bez problemu dotrzeć zarówno komunikacją publiczną (autobusy, pociągi) jak i własnym środkiem transportu. Wejście do schronu znajduje się tuż obok Baszty Brackiej i kiosku totolotka, jest dobrze oznaczone. Nieco w dole, na przeciw placu manewrowego PKS-u znajduje się sporej wielkości bezpłatny parking.
Zwiedzanie:
Obiekt udostępniony do zwiedzania w
środy (14:00, 16:00, 18:000) oraz
soboty i niedziele (11:00, 13:00, 16:00).
Cena biletu: 5 zł (nomalny), 2 zł (ulgowy).
Grupy od 5 do 15 osób same mogą wybrać dowolny dzień i godzinę zwiedzania po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym z przedstawicielem Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc pod numerem 696 184 306.
Standardowy czas zwiedzania to około 30 minut i może się wydłuzyć w przypadku większego zainteresowania zwiedzających wystawą.
Polcecamy również:
Najciekawsze miejsca w Lubaniu i okolicach >>>
Inne ciekawe obiekty podziemne >>>
[mappress mapid=”103″]
Reklama: Fotograf Lubań. Usługi fotograficzne z dojazdem do klienta.
5 komentarzy do „Lubań. Schron”
Moje miasto :)
Schron jest super, fajnie, że Ci się podobało :)
a co jest jeszcze fajnego a ja tam nie byłem i nie opisałem ?
Z mniej znanych miejsc… hmm… pozostałości miejskiej szubienicy przy drodze w kierunku Zgorzelca.
Poza tym jest przepiękne mauzoleum w Jałowcu: https://mama-kangurzyca.blogspot.com/2014/02/yzwy-i-skarby.html
Standardowo natomiast mury obronne, Dom Solny, neogotycki kościół pw. Św. Trójcy i pobliska wieża trynitarska… To tak na szybko ;)
Jako amator historii muszę koniecznie odwiedzić Lubań i zwiedzić schron, bo widzę, że warto. Do Lubania mam niecałe 80km, więc zrobię sobie jednodniową wycieczkę.
Super miejsce i przewodnik. Co szczególnie ważne są udostępnione liczne zdjęcia z ostatniej niemieckiej ofensywy. Sam po powrocie przeczytałem książkę na ten temat …. Gorąco polecam? Byłem tam z rodziną podczas majówki 2017.