Łódź. Nieistniejące muzeum animacji Se-ma-for

Nieistniejące muzeum, którego eksponaty nieoficjalnie mają status dziedzictwa narodowego. Są to postaci i akcesoria z filmów animowanych i kukiełkowych, na których wychowały się dziesiątki pokoleń Polaków po II wojnie światowej.

Do najbardziej znanych należą:

● Miś Uszatek 
● Przygody Misia Colargola
● Opowiadania Muminków
● Plastusiowy pamiętnik
● Mały pingwin Pik-Pok
● Zaczarowany ołówek
● Dziwny świat kota Filemona
● Przygód kilka wróbla Ćwirka i wiele innych

Początki Se-ma-fora sięgają roku 1947, kiedy to w prywatnym mieszkaniu w Łodzi przy ul. Radwańskiej plastyk Zenon Wasilewski z pomocą przyjaciół – entuzjastów animacji zrealizował pierwszy lalkowy film animowany Za króla Krakusa. W 1960 roku ówczesny dyrektor Ryszard Brudzyński wprowadził w życie szerokie plany realizacji w studio filmów krótkometrażowych, nie tylko animowanych. Proponował pracę młodym absolwentom łódzkiej Szkoły Filmowej, którzy mieli szansę na debiut. Zmieniono nazwę wytwórni na Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for .

Studio działało prężnie do 1990 roku, kiedy to nastąpiło spowolnienie produkcji spowodowane zmniejszeniem kontraktów dla Telewizji Polskiej . Po kilku zmianach nazw i władz, wytwórnia ostatecznie upadła w roku 2018.

W roku 2008 powołano fundację, której celem było gromadzenie eksponatów i prowadzenie muzeum. Po 10 latach, w roku 2018 zakończyło działalność Muzeum a niedługo po tym rozwiązano fundację.

Zwiedzanie

Na chwilę obecną (2024) muzeum nie istnieje. Nie wiemy jaki los spotkał zgromadzone przez lata eksponaty ani gdzie in w czyich rękach się one obecnie znajdują.

Jak trafić?

Do roku 2018 muzeum znajdowało się przy ulicy Targowej 1/3 w Łodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.