Palmiarnia w Wałbrzychu

palmiarnia wałbrzych

Palmiarnia w Wałbrzychu jest ponad 100 letnim obiektem botanicznym, który oddano do użytku w 1913 roku. Powstała jako ogród zimowy z polecenia Henryka XV von Pless, właściciela pobliskiego zamku Książ. Jest to jeden z najstarszych tego typu obiektów na terenie Polski.

Wnętrze palmiarni w dużej mierze ukształtowane jest z lawy wulkanicznej pochodzącej z wulkanu Etna (Sycylia, Włochy, 3340 m n.p.m.). Dzięki jej specyficznym właściwościom w podłożu nie rozwijają się szkodliwe pasożyty a rośliny utrzymywane są w dobrej kondycji. Początkowo posadzono 80 gatunków roślin z całego świata. Na chwilę obecną rośnie tu 250 gatunków. Palmiarnia i przyległe obiekty stanowią część zabudowań zespołu zamku Książ i są obiektami zabytkowymi. Na terenie obiektu znajdują się również
● park
● kawiarnia
● sklep z roślinami
● ekspozycja Bonsai

Lokalizacja

Palmiarnia w Wałbrzychu znajduje się w odległości 1,8 km od zamku Książ. Leży w północnej części miasta na obrzeżu Książańskiego Parku Krajobrazowego, w odległości 60 km w linii prostej na południowy zachód od Wrocławia. Zobacz w Google Maps >

Zwiedzanie

Palmiarnię można zwiedzać codziennie z wyjątkiem dni wyłączonych ze zwiedzania w godzinach od 10 do 16-19 (w zależności od sezonu). Aktualne dni i godziny otwarcia oraz ceny biletów . W kwietniu 2017 cena biletu normalnego indywidualnego wynosiła 8 zł.

Temperatura panująca wewnątrz wynosi około 25 stopni Celsjusza. W porze zimowej gdy zwiedzający przychodzą w zimowych ubraniach zdecydowanie przydałaby się szatnia.

Dowiedz się więcej

Strona internetowa palmiarni
Palmiarnia w Wikipedii
Bogata galeria zdjęć na stronie PTTK Strzelin

 
 

Jeden komentarz do „Palmiarnia w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.