Guben (Niemcy). Plastynarium

Plastynarium w Guben to miejsce w którym preparuje się ludzkie zwłoki do celów ekspozycyjnych. W salach wystawowych znajdują się eksponaty wykonane z ludzi. Twórcą tego niezwykłego miejsca jest niemiecki lekarz Gunther von Hagens, znany również jako Doktor Śmierć.
W 1977 roku opracował on innowacyjną metodę preparowania ciał metodą plastynacji. Polega ona na usunięciu z tkanek wody i zastąpienie jej plastikiem w postaci żywic. Dzięki temu ciało zachowuje wygląd ale nie ulega pośmiertnemu procesowi rozkładu.

Plastynarium to duża, prężnie działająca firma która zamienia ludzkie zwłoki w preparaty medyczne służące lekarzom i studentom kierunków medycznych. Zwłoki pozyskiwane są od ludzi, którzy za życia deklarują przekazanie ciała po śmierci do dyspozycji plastynarium. Obiekt składa się z dwóch części: pracowni i sal wystawowych. Pracownie ze stołami sekcyjnymi i wszystkimi niezbędnymi do tego celu narzędziami również można oglądać, jednak w dni zwiedzające (weekendy) nikt tu nie pracuje.

Wbrew powszechnym opiniom, miejsce to nie jest straszne a eksponaty nie są przerażające ani odrażające. Przeciwnie – są bardzo interesujące i przygotowane z niezwykłą starannością. Można tu poznać szczegóły budowy ludzkiego ciała od szkieletu poprzez mięśnie, układ krwionośny i narządy wewnętrzne.

Lokalizacja

Guben jest miastem zlokalizowanym na granicy Polski i Niemiec, położonym 160 km w linni prostej od Poznania i 185 km od Wrocławia. Początkowo plastynarium miało powstać w Polsce, jednak z uwagi na protesty wynikające z przekonań religijnych i światopoglądowych władze nie wydały zgody na utworzenie takiego obiektu. Plastynarium mieści się w dużym ceglanym budynku przemysłowym – dawnej fabryce kapeluszy a droga do niego jest dobrze oznakowana w wielu miejscach w mieście. Zobacz w Google Maps >

Zwiedzanie

Zwiedzanie indywidualne możliwe w piątki, soboty i niedziele od 10 do 18 (ostatnie wejście o 16).

Bilet wstępu kosztuje 12 euro. Ulgowy po okazaniu dokumentu uprawniającego do zniżki 10 euro.

Z uwagi na dużą ilość eksponatów warto zarezerwować sobie kilka godzin na spokojne zwiedzanie. Wszystkie eksponaty posiadają opisy w języku niemieckim a spora część również w angielskim i polskim.

Obsługa nie mówi w języku polskim.

www.plastinarium.de

5 komentarzy do „Guben (Niemcy). Plastynarium

  1. Może, wbrew opiniom, nie jest to nic strasznego, a eksponaty (!!!) są interesujące, ale ja takowych zainteresowań nie podzielam. Nie wiem, jak to odbierają inni, ale Plastynarium dla mnie nie jest. Na pewno się nie wybiorę.

  2. Bylem tam pare lat temu. Niesamowite przezycie. Wizyta w tym miejscu pomogla mi na analize miesni w 3d i poprawe swojego wygladu na silowni. Jutro wybieram sie tam na randke.

  3. Każdy kandydat na studenta medycyny powinien to miejsce odwiedzić. To jest nauka. Szkoda,że religia tak nam poryła banie, że uważamy to za prefanację zwloka. Tak wygląda człowiek, czy to się komuś podoba czy nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.