Karkonosze. Punkt widokowy Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły (1490 m n.p.m.) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów widokowych w Karkonoszach. Są doskonale rozpoznawalne z dołu na tle innych karkonoskich szczytów. Wyróżniają się ukształtowaniem terenu oraz oryginalną bryłą budowli na szczycie.

Co to za zamek tam na górze? Pytają wskazując na Śnieżne Kotły turyści, którzy pierwszy raz przyjeżdżają w Karkonosze. Dzieje się tak dlatego, że budynek dawnego schroniska a obecnie Radiowo-telewizyjny Ośrodek Nadawczy był inspirowany bryłą zamku Chojnik. Wraz z dwoma polodowcowymi kotłami skalnymi, których pionowe ściany mają wysokość 300 metrów budynek RTON jest znakiem rozpoznawczym Śnieżnych Kotłów. Roztaczają się stąd doskonałe widoki na Kotlinę Jeleniogórską,

Charakterystyczny budynek został wybudowany jako schronisko turystyczne i pełnił taką funkcję do początków II wojny światowej. Schronisko to było wyposażone w sygnalizację świetlną na wieży, która pełniła funkcję drogowskazu oraz informowała o dostępności miejsc. Później stał się ośrodkiem wypoczynkowym dla żołnierzy Luftwaffe – sił powietrznych Trzeciej Rzeszy czyli państwa niemieckiego pod rządami Adolfa Hitlera. W 1944 uruchomiono tu stację radiolokacyjną. Po wojnie budynek został wyremontowany i pełnił pierwotną funkcję schroniska turystycznego. W maju 1961 roku obiekt został zamknięty dla turystów i pełni funkcję stacji przekaźnikowej dla potrzeb telewizji. W 2022 Sławomir Gortych napisał kryminał pt. „Schronisko, które przestało istnieć”. Książka łączy historię i teraźniejszość z fikcją literacką a jej fabuła toczy się wokół budynku nad Śnieżnymi Kotłami. Tutaj można zapoznać się z opisem książki i posłuchać bezpłatnego fragmentu.


Zwiedzanie

Zgodnie z regulaminem Karkonoskiego Parku Narodowego, na obszarze którego znajdują się Śnieżne Kotły, „uprawianie turystyki jest dozwolone wyłącznie w ciągu dnia tj. od świtu do zmierzchu. Świt definiowany jest jako pora dnia przed wschodem Słońca, kiedy niebo przestaje być czarne, a kończy się w momencie wschodu Słońca, natomiast zmierzch definiowany jest jako pora dnia po zachodzie słońca, kiedy Ziemia jest oświetlona światłem słonecznym rozproszonym w atmosferze, do momentu, kiedy niebo stanie się czarne.” (pkt.12 zasad udostępniania KPN)

Wstępując na teren parku narodowego należy uiścić opłatę:

10 zł bilet jednodniowy normalny
5 zł bilet jednodniowy ulgowy
Niemowlaki do 84 miesiąca życia wchodzą za darmo.

Bilety można zakupić w budkach przy najpopularniejszych szlakach turystycznych wiodących na teren KPN lub za pośrednictwem strony internetowej kpn.gov.pl/bilety.

Lokalizacja

Punkt widokowy Śnieżne Kotły znajduje się na granicy Polski i Czech. Można dotrzeć tu jedynie na własnych nogach, choć w czasach dawniejszych można było również na czyiś, ponieważ popularnym środkiem transportu w Karkonoszach były lektyki.

Przebiegają tedy dwa szlaki turystyczne: czerwony i żółty.

Czerwony zwany Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej ma długość 27,7 km i prowadzi głównym grzbietem Karkonoszy łącząc Śnieżne Kotły ze Szrenicą na zachodzie oraz Przełęczą Karkonoską, Śnieżką i Przełęczą Okraj na wschodzie.

Żółty prowadzi od schroniska Labska Bouda po stronie czeskiej do Szklarskiej Poręby.

Zobacz na mapie turystycznej

Zobacz w Google Maps

Zobacz inne punkty widokowe opisane na naszej stronie

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.