Opuszczony hotel „Nad Zaporą” w pobliżu drugiej co do wielkości w Polsce zapory wodnej w Pilchowicach (Dolny Śląsk). Widoczny na zdjęciu budynek jest drugim obiektem hotelarskim w tym miejscu. POCZĄTEK (1936): Budowę pierwszego – schroniska…
W 1947 roku na północnym krańcu miasta Nowogrodziec leżącego pomiędzy Lubaniem Śląskim i Bolesławcem na Dolnym Śląsku powstała kopalnia surowców mineralnych. Zakład rozpoczął działalność od wydobywania „surowców ilastych” czyli poprostu piachu o pięknej białej barwie. Kilka lat później…
Lubomierz to jedno z najmniejszych miast na Dolnym Śląsku, ale największe na odcinku linii kolejowej 284 z Gryfowa Śląskiego do Lwówka Śląskiego. Obecnie nie pełni żadnych funkcji związanych z transportem, a wewnątrz znajdują się mieszkania…
Szkoła muzyczna na Kamiennej Górze to wyjątkowe miejsce. Budynek dawnego schroniska turystycznego skrócony po II wojnie swiatowej o wieżę nadal jest ozdobą parku. Budynek zwany „Zameczkiem” przeszedł kompleksowy remont pod koniec lat 80-tych XX wieku,…
Nieczynna, opuszczona, zdewastowana i rozkradziona huta szkła w Szklarskiej Porębie Górnej, tuż przy drodze do Jakuszyc. Pomnik niepowodzenia przemian ustrojowych w Polsce po 1990 roku. Od sprywatyzowania do dziś stoi nieczynna, produkcja stała się nieopłacalna….
Wiszące tory znajdują się w miejscowości Jerzmanice Zdrój na Pogórzu Kaczawskim, pomiędzy stacjami Jerzmanice Zdrój i Pielgrzymka na szlaku kolejowym 284 łączące Złotoryję i Lwówek Śląski. Odcinek oddano do użytku 15 maja 1896 r. Połączenia pasażerskie…
Baszta Złotnicka to miejsce o ponurej historii. Niegdyś była szubienicą należąca do majątku pobliskiego Zamku Czocha. Wzgórze o wysokości 348 m n.p.m było miejscem straceń już od 1200 roku. Kilkaset lat później miejsce egzekucji unowocześniono,…
W Bystrzycy koło Wlenia stoi niepozorny budynek należący niegdyś do rodziny von Braun. Podobno tu wychowywał się lub bywał w młodości Wernher von Braun (1912-1977) a właściwie Wernher Magnus Maximilian Freiherr von Braun, znany także jako rakietowy…
Opuszczony basen w parku na lubańskiej Kamiennej Górze to podręcznikowy przykład tego, że w Polsce nic się nie opłaca. Wybudowali go Niemcy. Dział w czasach komunizmu a teraz najlepiej, żeby nie istniał. Nie opłaca się….
Wieża lubańskiego ratusza to jedna z najciekawszych budowli największego miasta na trasie nr 30 z Jeleniej Góry do Zgorzelca. Renesansowy ratusz wyremontowany pod koniec 2011 roku za kwotę ponad 3 mln PLN jest najładniej odnowioną…
Na zboczu góry Grabowiec (784 m n.p.m.) w Sosnówce Górnej znajduje się przedstawiona na poniższych zdjęciach sztolnia. Można ją odnaleźć idąc dalej na północ drogą leśna prowadząca do Kaplicy św. Anny (szlak niebieski). Minąwszy kaplicę droga wiedzie pod górę a następnie skręca w…
Opuszczony areszt śledczy mieści się w centrum miasta. Jest obiektem zamkniętym nieudostępnionym do zwiedzania. Miejsce bardzo tajemnicze i bardzo ponure, mało o nim wiadomo. Z informacji znalezionych w internecie wiemy, że: Powstał w drugiej połowie…
Skocznia powstała w 1924 roku w miejscowości Ullersdorf (po 1945 roku Ulanowice – obecnie dzielnica Lubawki). W 1931 roku zorganizowane były tu Mistrzostwa Dolnego Śląska. W 1936 roku na tym obiekcie reprezentacja Niemiec przygotowywała się do…
Podziemia pod parkiem miejskim na Wzgórzu Kościuszki w Jeleniej Górze. Wejście do nich znajduje się przy ulicy Chełmońskiego. Obiekt zamknięty. Brak możliwości zwiedzania. Dzieli się na dwie części: to co widać na zewnątrz i część…
Pstrąże, opuszczone miasto duchów. Kolejna wizyta. Tym razem wjeżdżamy od strony północnej, przez równie opuszczoną wioskę o nazwie Buczek. Zobaczycie ją na kilku zdjęciach, choć nie jest całkowicie opuszczona – widziałem dwa domostwa wyglądające na zamieszkałe. Wyboista…
Wieża ciśnień w Chełmie na terenie dawnego zespołu szpitala wojskowego znajdująca się na rogu ulic Księdza Ignacego Skorupki i Hrubieszowskiej. Stanowi ciekawy, aczkolwiek nie udostępniony do zwiedzania punkt widokowy.
Fabryka tektury to interesujące z wielu powodów miejsce, w którym z papierowych śmieci robi się tekturę. Proces produkcji tektury polega na mieszaniu makulatury z wodą w dużych kadziach zwanych hydropulperami. Na dnie hydropulperów znajdują się…
Garnizonowa Izba Chorych czyli GICh to jednostka wojskowa 2399 w Świętoszowie. Od czasu zniesienia obowiązkowego poboru w polskiej armii z dniem 11 lutego 2009 roku obiekty pozbawione funkcji stopniowo opuszczane popadły w coraz większą ruinę. Obecnie…
Basen Lubawka znajduje się przy granicy miasta, przy drodze z miejscowości Jarkowice. Teren ogrodzony ale bez problemu można go zwiedzić. Brama nie jest zamknięta a prowizoryczne ogrodzenie z siatki kładzie się w wielu miejscach. Największa niecka jest…
Od lat nie jest już tajemnicą, że Kowary, niewielkie miasteczko na Dolnym Śląsku jeszcze do niedawna było centrum polskiego wydobycia i przetwórstwa uranu. Najprawdopodobniej pierwsza radziecka bomba atomowa zdetonowana w 1949 roku została zbudowana przy…