Lubomierz. Nieczynna stacja kolejowa

Lubomierz to jedno z najmniejszych miast na Dolnym Śląsku, ale największe na odcinku linii kolejowej 284 z Gryfowa Śląskiego do Lwówka Śląskiego. Obecnie nie pełni żadnych funkcji związanych z transportem, a wewnątrz znajdują się mieszkania prywatne. Teren stacji z obu stron oznaczaony znakami zakazującymi ruchu pojazdów. Wiosną 2014 podczas wykonywania poniższych zdjęć poza budynkiem dworca zachowana jeszcze blaszana budka oraz ceglany budynek pełniący niegdyś funkcję toalety.

Historia:

Stacja otwarta 15 października 1885 r. wraz z budową linii z Gryfowa Śląskiego do Lwówka Śląskiego. Położona na wysokości 350 m n.p.m.

Jak możemy wyczytać na stronie sdmk.vgh.pl, okres świetności linii i stacji po II wojnie światowej przypadał na lata 60 i 70-te. Kursowało wówczas 5 par pociągów skomunikowanych Legnicą, Jelenią Górą i Świeradowem. Połączenia cieszyły się zainteresowaniem mimo średniej prędkosci na trasie w granicach 25 km/h.

Na początku lat 80-tych zmniejszono liczbę przejazdów do 3 par pociągów na dobę. Zmieniony rozkład jazdy nie dawał mieszkańcom możliwosci dojazdu do pracy lub szkoły, a prędkość przejazdu spadła do 18 km/h (na pokonanie 24 km odcinka pociąg potrzebował 1 godziny i 18 minut).

W 1983 roku zawieszono ruch dla pociągów osobowych. Odcinek z Gryfowa do Lubomierza był wykorzystywany w ruchu towarowym do połowy lat 90-tych.

Po roku 2000 odcinek z Lwówka do Pławnej Średniej zaadaptowano na trase pieszo-rowerową. W połowie 2009 r. powstał projekt Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim odnośnie rewitalizacji linii kolejowej Lubomierz – Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój, w którym planowano m.in. przejęcie oraz urządzenie na dworcu powiatowej sieci wypożyczalni rowerów, która działałaby wraz z innymi przejętymi dworcami. Nie doszło do realizacji tego projektu ze względu na wysokie koszty całego przedsięwzięcia.

W lipcu 2013 zdemontowano tory na odcinku Oleszna Podgórska – Lubomierz.
Zdjęcia z tych prac dostępne poniżej.

Wiosną 2014 podczas wykonywania zdjęć wiszących torów, sołtys Jerzmanic Zdroju informował o planach budowy trasy rowerowej na odcinku Zagrodno – Rokitki

Infrastruktura stacji Lubomierz >>>

Jak trafić?

Do Lubomierza kursuja autobusy PKS z Jeleniej Góry, Gryfowa i Lwówka. Połączenia są jednak na tyle rzadkie, że najlepiej wybrać sie tu własnym transportem. Budynek dworca znajduje się na końcu ulicy Majowej w odległości 1,3 km od centrum miasta (Placu Wolności) oraz 1,1 km od przystanku autobusowego.

Zwiedzanie:

Budynku nie można zwiedzać, ponieważ jest zadaptowany na cele mieszkaniowe. Teren dookoła budynku nie jest ogrodzony i nie ma przeszkód w zbliżaniu się do niego.

Zdjęcia archiwalne >>>
Ciekawe miejsca w Lubomierzu >>>
Inne ciekawe obiekty kolejowe >>>

Lubomierz informator turystyczny
Najlepsza strona miasta Samych Swoich

Noclegi Lubomierz


Droga dojazdowa od stronny Lubomierza


Droga dojazdowa od strony Lubomierza


Droga dojazdowa od strony miejscowości Oleszna Podgórska


Widok z drogi Lubomierz – Oleszna Podgórska


Widok budynku od strony drogi


Pomieszczenie dawnego magazynu i załadowni z zawalonym dachem


Widok od strony Olesznej Podgórskiej


Widok w kierunku Olesznej Podgórskiej


Pozostałość zabudowań stacji


Pozostałosci zabudowań stacji: toalety. Obecnie zaadaptowane na szopę.


Widok od strony torów


Widok w kierunku Lwówka Śląskiego po demontażu torów (kwiecień 2014)


Budynek stacji w lipcu 2013 podczas demontażu torów. Obok widoczna koparka wykorzystywana do rozbiórki.

Demontaż torów na przejeździe przy dworcu. Widok w kierunku Olesznej Podgórskiej (lipiec 2013)


Demontaż torów na przejeździe przy dworcu. Widok w kierunku Olesznej Podgórskiej (lipiec 2013)

2 komentarze do „Lubomierz. Nieczynna stacja kolejowa

  1. szkoda takich budynków…. wiem że na stacji mieszka córka naszego „znajomego” , dostała tam mieszkanie komunalne a przecież mozna stację zaadaptowac na jakieś centrum kultury czy cos w tym stylu….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.