Karpacz. Stacja kolejowa

Ostatnia stacja najbardziej stromego szlaku kolejowego w Polsce , linii nr 340 z Mysłakowic do Kapracza. Pochylenie toru wynosi ponad 46 ‰, różnica poziomów to 154 m na dystansie 7 km. Szlak ten jest odnogą linii 308 z Jeleniej Góry do Kamiennej Góry. Stacja zamknięta wraz ze wstrzymaniem ruchu pociągów w 2000 roku, obecnie w budynku przekazanym władzom miasta znajduje się:

● Muzeum Zabawek
● Miejska Biblioteka Publiczna
● Punkt Informacji Turystycznej
● Sala Tradycji Kolejnictwa

Historia

Stacja została wybudowana w 1895 roku jako element prywatnej, 7 kilometrowej linii Mysłakowice-Karpacz należącej do niemieckiej firmy „Riesengebirgsbahn” („Koleje Karkonoskie)”. Niedługo po otwarciu aż do I wojny światowej planowano jej przedłuzenie do stacji Kapracz Górny i stacji Śnieżka.
W 1934 rozpoczęto elektryfikację linii. Modernizacja spowodowała wzrost prędkości przejazdowej pociągów z 30 do 40 km/h.
Zimą 1933/1934 roku pociąg osobowy z Karpacza na skutek oblodzenia układu hamulcowego nie zatrzymał się na peronach w Mysłakowicach i uderzył w kozioł oporowy na skutek czego wykoleił sie a 13 osób zostało rannych.
W 1945 roku na mocy poruzumienia między Polską i ZSRR trakcję elektryczną i tabor wywieziono do Związku Radzieckiego w ramach reparacji wojennych. W latach późniejszych wielokrotnie pojawiał sie pomysł ponownego zelektryfikowania linii, jednak tych planów nigdy nie zrealizowano.
W 2000 roku ruch pociągów został wstrzymany, a w 2001 ostatecznie zlikwidowany.

W 2005 roku na niszczejąca stację staraniem miłośników kolei sprowadzono drezyny ręczne które miały stać się jedną z atrakcji turystycznych miasta. Więcej o drezynach na stronie www.drezynykarpacz.pl
Po przekazaniu władzom miasta w 2008 i remoncie w 2012 roku budynek stał się siedzibą muzeum, biblioteki oraz informacji turystycznej.

Jak trafić?

Do Karpacza mozna dojechać komunikacja autobusową PKS z Jeleniej Góry i innych miast lub własnym transportem. Stacja znajduje się w Karpaczu Dolnym pomiedzy ulicą Kolejową i Nad Łomnicą około 200 metrów od najbliższego przystanku autobusowego Karpacz D.K.

Zwiedzanie:

Z zewnatrz stację mozna zwiedzać bezpłatnie i bez ograniczeń o każdej porze.
Wewnatrz w zależności od godzin otwarcia mieszczących się tam instytucji.
Szczegółowe informacje w linkach powyżej lub w informacji turystycznej tel. 757618605 od poniedziałku do soboty od 9 do 17.

Zdjęcia archiwalne >>>
Bezpłatne atrakcje turystyczne >>>
Pozostałe ciekawe obiekty kolejowe >>>
Szczegółowe informacje na temat linii 340 >>>

[mappress mapid=”106″]


Wejście do budynku dworca, obecnie Muzeum Zabawek


Widok od strony peronu


Tory i peron


Nieczynny sygnalizator


Zakończenie linii 340 nieco powyżej budynku stacji Karpacz


Przejazd przez ulice Kolejową, tuz poniżej budynku stacji. Dalej widoczny teren dawnego składu opału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.