Karpacz. Muzeum zabawek

Muzeum zabawek to prywatna kolekcja zabawek Henryka Tomaszewskiego przekazana na rzecz miasta Karpacz w 1994 roku. Rok później otworzono muzeum zabawek, które od 2012 roku mieści się w dawnym budynku stacji kolejowej. Wystawa składa sie z wielu eksponatów, jest dużo starych i nowych zabawek a najwięcej lalek: pięknych, smiesznych a nawet strasznych. Poniżej prezentujemy kilka zdjeć i goraco zachęcamy do odwiedzenia muzeum.

Henryk Tomaszewski (ur. 1919 w Poznaniu) – tancerz, mim, choreograf, reżyser, pedagog, założyciel i dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Jeden z najważniejszych artystów polskiego i światowego teatru drugiej połowy XX wieku. Jego wielką pasją były zabawki, a szczególnie lalki. Swoją kolekcję gromadził od 1967 roku.
Od 1968 roku Tomaszewski mieszkał w Karpaczu, gdzie często odwiedzał go przyjaciel Tadeusz Różewicz, który napisał z tej okazji wiersz pt:

W gościnie u Henryka Tomaszewskiego w Muzeum Zabawek

Jak cicho jest spotkać mima
jak dobrze, że Pan nie mnoży słów
odbyła się taka piękna pantomima
wyjęta ze snów dzieciństwa
Starych artystów dwóch – aktor i poeta – 
spotkało się pod koniec wieku
mówią o zabawkach
milczą o Człowieku

Henryk Tomaszewski zmarł w Kowarach w 2001 roku. Spoczywa na cmetarzu przy Świątyni Wang w Karpaczu. Więcej o Henryku Tomaszewskim >>>

Współzałożycielem muzeum był Kazimierz Wiśniak – scenograf, malarz, rysownik, jeden z założycieli kabaretu Piwnica Pod Baranami. Zaprojektował i pomalował gabloty w których prezentowane są zabawki.

Jak trafić?

Do Karpacza mozna dojechać komunikacja autobusową PKS z Jeleniej Góry i innych miast lub własnym transportem. Muzeum zabawek mieści się w budynku stacji kolejowej Karpacz, w Karpaczu przy ulicy Kolejowej 3.
Kontakt: tel. 757618523, e-mail: muzeumzabawek@poczta.onet.pl

Zwiedzanie:

Godziny otwarcia Muzeum:
Wtorek – piątek: 9:00 – 16:30
Sobota – niedziela: 10:00 – 17:30
Nieczynne w poniedziałki oraz 1.I, 6.I, Boże Ciało, 1.XI, 11.XI, 25.XII

Cena biletu: 10 zł normalny, 5 zł ulgowy

Strona internetowa muzeum zabawek >>>
Inne ciekawe muzea i wystawy >>>
Ciekawe miejsca w Karpaczu >>>

[mappress mapid=”106″]

5 komentarzy do „Karpacz. Muzeum zabawek

  1. Idealne miejsce na wycieczkę z dzieciakami. Nawet nie wiedziałem, że w Karpaczu jest takie muzeum, koniecznie muszę je odwiedzić w najbliższym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.