Guben (Niemcy). Plastynarium


Plastynarium w Guben to miejsce w którym preparuje się ludzkie zwłoki do celów ekspozycyjnych. W salach wystawowych znajdują się eksponaty wykonane z ludzi. Twórcą tego niezwykłego miejsca jest niemiecki lekarz Gunther von Hagens, znany również jako Doktor Śmierć. W…

Czytaj dalej...

Palmiarnia w Wałbrzychu


Palmiarnia w Wałbrzychu jest ponad 100 letnim obiektem botanicznym, który oddano do użytku w 1913 roku. Powstała jako ogród zimowy z polecenia Henryka XV von Pless, właściciela pobliskiego zamku Książ. Jest to jeden z najstarszych…

Czytaj dalej...

Jędrzejów. Państwowe Muzeum im. Przypkowskich


Zdjęcie powyżej przedstawia strzelający zegar słoneczny. W południe skupione promienie słoneczne podgrzewają załadowaną prochem mini armatkę i następuje wystrzał oznaczający godzinę dwunastą. Jest to jeden z najciekawszych eksponatów. Został wykonany w XVI wieku w Paryżu dla…

Czytaj dalej...

Tokarnia. Park Etnograficzny


Park Etnograficzny w Tokarni jest jednym z czterech oddziałów Muzeum Wsi Kieleckiej, którego celem jest gromadzenie, ochrona i udostępnianie zabytków kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa ludowego oraz popularyzacja kultury ludowej. Zadaniem…

Czytaj dalej...

Wola Okrzejska. Muzeum Henryka Sienkiewicza


Rodzinna miejscowość i miejsce narodzin Henryka Sienkiewicza (1846-1916), laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905, jednego z najwybitniejszych polskich powieściopisarzy i publicystów. Obowiązkowe miejsce odwiedzin dla każdego miłośnika literatury. W pieczołowicie odrestaurowanych pomieszczeniach Dworku urządzono niepowtarzalny zbiór eksponatów…

Czytaj dalej...

Dęblin. Muzeum Sił Powietrznych


Utworzone w 2011 roku Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie prezentuje samoloty, śmigłowce, stacje radiolokacyjne, uzbrojenie oraz wszystkie inne przedmioty związane z lotnictwem wojskowym w Polsce. Ekspozycja z uwagi na wielkość eksponatów znajduje się głównie na zewnątrz….

Czytaj dalej...

Gołąb. Muzeum Pijaństwa


Muzeum Pijaństwa znajduje się w miejscowości Gołąb w województwie lubelskim, w pobliżu Dęblina i Puław. Prowadzi je od 2007 roku właściciel jedynego w Europie Muzeum Nietypowych Rowerów Józef Konstanty Majewski. Kolekcje stanowią głównie puste butelki po napojach…

Czytaj dalej...

Gołąb. Muzeum Nietypowych Rowerów


Jedyne w Polsce i Europie Muzeum Nietypowych Rowerów znajduje się w miejscowości Gołąb w województwie lubelskim, w pobliżu Dęblina i Puław. Od 1987 roku prowadzi je kolekcjoner i konstruktor Józef Konstanty Majewski będący również kustoszem i…

Czytaj dalej...

Wolsztyn. Ostatnia czynna parowozownia


Parowozownia Wolsztyn to nie muzeum ani skansen, tylko normalny, czynny od 1907 roku obiekt kolejowy. Miejsce stacjonowania i wydawania lokomotyw parowych do prowadzenia pociągów. Do niedawna parowozy obsługiwały codzienne połączenia osobowe z Poznaniem jednak z uwagi na zbyt…

Czytaj dalej...

Pniewo. Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU)


MRU to kompleks niemieckich umocnień z okresu II wojny światowej, w pobliżu miasta Międzyrzecz. Został stworzony w latach 1934-1944 w celu ochrony wschodniej granicy hitlerowskich Niemiec a jego pełna, polska nazwa to Umocniony Łuk Odry i Warty….

Czytaj dalej...

Oleszna Podgórska. Pracownia malarska Vladimira Vilenchytsa


Oleszna Podgórska to niewielka miejscowość niedaleko Lubomierza na Pogórzu Izerskim w województwie dolnośląskim. Mieszka tu i pracuje Vladimir Vilenchyts, twórca niezwykłych obrazów. Przyjechał do Polski w połowie lat 90- tych z Białorusi, lecz malarstwem zajmował się…

Czytaj dalej...

Wrocław. Afrykarium


Afrykarium to najnowszy i największy obiekt wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Zostało zbudowane w celu zapewnienia żyjącym tu gatunkom warunków możliwie najbardziej zbliżonych do naturalnych. Nowa budowla zapewnia również zwiedzającym nieporównywalnie lepsze warunki podziwiania podwodnego świata. Jest…

Czytaj dalej...

Mysłakowice. Park miniatur budowli świata


W miejscowości Mysłakowice pomiędzy Jelenią Górą a Karpaczem wiosną 2014 wystarowała nowa atrakcja turystyczna. Na niewielkim obszarze zgromadzono tu 23 najsłynniejsze światowe budowle. Do końca 2014 roku organizatorzy przedsięwzięcia planuja powiększenie zbioru o kolejne 7…

Czytaj dalej...

Kowary. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska


Park Miniatur to obok podziemnej trasy turystycznej jedna z najpopularniejszych atrakcji Kowar. Mieści się na terenie zakładu który przez dziesięciolecia był największą dumą Kowar – kowarskiej fabryki dywanów. Teraz fabryki oczywiście nie ma, bo sie…

Czytaj dalej...

Wygiełzów. Skansen Lipowiec. Nadwiślański Park Etnograficzny


Skansen Lipowiec powstał w 1968 roku. W styczniu 2007 wyłączono go spod administracji muzeum w Chrzanowie i przemianowano na Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie. Zgromadzono w nim i udostępniono do zwiedzania przykłady budownictwa drewnianego charakterystycznego dla Zachodniej…

Czytaj dalej...

Wygiełzów. Zamek Lipowiec


Ruiny zamku Lipowiec znajdują się na szczycie wapiennego wzgórza o wysokości 362 m n.p.m. w miejscowości Wygiełzów na południowy wschód od Chrzanowa, w połowie drogi między Katowicami a Krakowem. Budowla okreslana jako dawny zamek biskupów krakowskich jest…

Czytaj dalej...

Przeworsk. Muzeum historii miasta i regionu oraz zespół pałacowo-parkowy pałac Lubomirskich


To podkarpackie muzeum zwiedziliśmy zupełnie przypadkiem, a nawet niechcący. Po wizycie na wieży ratusza kierowaliśmy się w stronę Rzeszowa a widząc przy drodze napis „muzeum pożarnictwa” postanowiliśmy je zwiedzić. Nie wiedzieliśmy ze jest tam coś…

Czytaj dalej...

Karpacz. Muzeum zabawek


Muzeum zabawek to prywatna kolekcja zabawek Henryka Tomaszewskiego przekazana na rzecz miasta Karpacz w 1994 roku. Rok później otworzono muzeum zabawek, które od 2012 roku mieści się w dawnym budynku stacji kolejowej. Wystawa składa sie…

Czytaj dalej...

Karpacz. Sala tradycji kolejnictwa


Sala tradycji to bezpłatna ekspozycja pamiątek kolejowych zgromadzonych w jednym z pomieszczeń stacji kolejowej w Karpaczu. Mozna tu zobaczyc eksponaty związane z początkiem kolejnictwa w Karkonoszach takie jak niemieckie plakaty z przełomu XIX i XX…

Czytaj dalej...

Lubań. Schron


Wystawa Schron to najnowsza z atrakcji Lubania. Jest to schron przeciwlotniczy z czasów II wojny swiatowej o długości około 100 metrów w którym możemy podziwiać głównie zdjęcia z okresu wojennego i powojennego. W maju 2014 został…

Czytaj dalej...

Kraków. Muzeum Inżynierii Miejskiej


Kraków to nie tylko rynek i Wawel, są tez inne fajne miejsce do zwiedzenia. Ekspozycja jak przystało na muzeum o takiej nazwie mieści sie na terenie dawnej zajezdni tramwajowej i w budynkach przyległych. Muzeum składa…

Czytaj dalej...

Piechowice. Park ze zdjęciami w szkle


Ten park powstał niedawno, prawdopodobnie w 2013 roku w miejsce poprzedniego starego i niezbyt reprezentacyjnego, który był miejscem częstych spotkań osób lubiących spożywać alkohol na świeżym powietrzu. Obecnie wygląda zupełnie inaczej, lepiej, ładniej i jest miejscem…

Czytaj dalej...

Bolków. Zamek Bolków i Muzeum Regionalne.


Jeden z najbardziej znanych dolnośląskich zamków. Zbudowany na Zamkowym Wzgórzu o wysokości 396 m n.p.m. Jest doskonale widoczny i na pewno widział go każdy kto choć raz przejeżdżał przez Bolków trasą z Wrocławia do Jeleniej Góry….

Czytaj dalej...

Dobków. Ekomuzeum rzemiosła


Jadąc z Jeleniej Góry do Złotoryi drogą 365 tuż przed Świerzawą mozna zauważyć drogowskaz do Ekomuzeum Rzemiosła w Dobkowie. Postanowiliśmy sprawdzić dokąd prowadzi i skierowaliśmy sie do wsi Dobków. Miejscowość wita wszechobecnymi informacjami, ze jest…

Czytaj dalej...

Lublin. Wieża Trynitarska. Muzeum Sztuki Religijnej.


Wieża Trynitarska, zwana równiez Bramą Trynitarską to najwyższy punkt widokowy w Lublinie. Taras widokowy znajduje się na wysokości 40 metrów, skąd można podziwiać rozległą panoramę miasta (zdjecia poniżej). Wewnątrz wieży mieści się Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej….

Czytaj dalej...

Jelenia Gora. Szklana Manufaktura


Szklana Manufaktura znajduje się w centrum Jeleniej Góry tuż przy deptaku 1-go Maja. Jest to pracownia zdobienia szkła artystycznego i użytkowego stworzona na wzór XIX wiecznych manufaktur szklarskich jakie działały kiedyś w Karkonoszach. Zwiedzając Manufakturę…

Czytaj dalej...

Węgliniec. Muzeum Kresów Wschodnich


Muzeum Kresów Wschodnich w Węglińcu jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Ziemi Zgorzeleckiej – zarówno przez wzgląd na swą nietypową formę, panujący klimat, jak i walory kulturalne. Mieści się ono w dwóch zabytkowych wagonach ustawionych…

Czytaj dalej...

Lubomierz. Wystawa habitów.


Wystawa habitów w Lubomierzu na Dolnym Śląsku. Zorganizowana z inicjatywy miejscowej społeczności w jednym z pomieszczeń internatu szkolnego znajdującego się w zabudowaniach dawnego klasztoru Benedyktynek. Znajduje się tuż przy Kościele Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa…

Czytaj dalej...

Lubań. Muzeum regionalne


Muzeum Regionalne mieści się w lubańskim ratuszu. Prezentuje bardzo interesujące wystawy stałe i czasowe. Dzięki pracownikowi muzeum zwiedzanie ekspozycji jest bardzo ciekawym doświadczeniem. Ma ogromną wiedzę o Lubaniu, okolicach i historii regionu. Tutaj o każdym…

Czytaj dalej...

Zapusta. Muzeum Techniki i Rzemiosła Wiejskiego


Muzeum znajduje się w niewielkiej wiosce przy drodze  nr 30 z Jeleniej Góry do Zgorzelca. Konkretnie między Gryfowem Śląskim a Lubaniem. W miejscowości Biedrzychowice należy skręcić na Leśną. W ten sposób dojedziecie do Zapusty. A…

Czytaj dalej...