W 1947 roku na północnym krańcu miasta Nowogrodziec leżącego pomiędzy Lubaniem Śląskim i Bolesławcem na Dolnym Śląsku powstała kopalnia surowców mineralnych. Zakład rozpoczął działalność od wydobywania „surowców ilastych” czyli poprostu piachu o pięknej białej barwie. Kilka lat później…
Elektrownia węglowa w Schwarze Pumpe, dzielnicy wschodnioniemieckiego miasta Spremberg (Brandenburgia) 35 km od granicy z Polską to jedna z czterech największych tego typu elektrowni w regionie i piąty pod względem wysokości punkt widokowy Niemiec. Jest…
Kraków to nie tylko rynek i Wawel, są tez inne fajne miejsce do zwiedzenia. Ekspozycja jak przystało na muzeum o takiej nazwie mieści sie na terenie dawnej zajezdni tramwajowej i w budynkach przyległych. Muzeum składa…
…a właściwie Centrum Dziedzictwa Szkła które powstało w celu zaprezentowania związku miasta Krosna z hutnictwem szkła oraz sposobem jego wytwarzania i zdobienia. Podczas zwiedzania można obejrzeć jak się tworzy, barwi, graweruje, maluje i formuje szklane…
Nieczynna, opuszczona, zdewastowana i rozkradziona huta szkła w Szklarskiej Porębie Górnej, tuż przy drodze do Jakuszyc. Pomnik niepowodzenia przemian ustrojowych w Polsce po 1990 roku. Od sprywatyzowania do dziś stoi nieczynna, produkcja stała się nieopłacalna….
Leśna huta znajduje się sporo poza centrum Szklarskiej Poręby. Jest to niewielka, obecnie jedyna w Szklarskiej Porębie huta szkła. Przystosowana do zaprezentowania w jaki sposób wykonuje się ozdoby i przedmioty użytkowe ze szkła. W odróżnieniu…
Huta szkła Julia w Piechowicach to niezwykła atrakcja turystyczna. Powstaje tu ozdobne i użytkowe szkło kryształowe, a cały proces produkcji możemy zobaczyć na własne oczy.
Zapora pilchowicka połozona niedaleko miejscowości Pilchowice na Dolnym Śląsku to druga co do wysokości po Solinie zapora w Polsce. Wysokość w zależności od źródła informacji wynosi od 62 do 69, choć najczęsciej podawana to 67…
Fabryka tektury to interesujące z wielu powodów miejsce, w którym z papierowych śmieci robi się tekturę. Proces produkcji tektury polega na mieszaniu makulatury z wodą w dużych kadziach zwanych hydropulperami. Na dnie hydropulperów znajdują się…
Jedynym zachowanym w dobrym stanie obiektem stacji Ogorzelec jest duża rampa. Oprócz tego są dwa zdewastowane budynki, kilka słupów i kupa gruzu po zabudowaniach stacyjnych. To wszystko co na dzień dzisiejszy (czerwiec 2013) zostało ze…
Od lat nie jest już tajemnicą, że Kowary, niewielkie miasteczko na Dolnym Śląsku jeszcze do niedawna było centrum polskiego wydobycia i przetwórstwa uranu. Najprawdopodobniej pierwsza radziecka bomba atomowa zdetonowana w 1949 roku została zbudowana przy…