Szklarska Poręba. Opuszczona huta szkła

Nieczynna, opuszczona, zdewastowana i rozkradziona huta szkła w Szklarskiej Porębie Górnej, tuż przy drodze do Jakuszyc. Pomnik niepowodzenia przemian ustrojowych w Polsce po 1990 roku. Od sprywatyzowania do dziś stoi nieczynna, produkcja stała się nieopłacalna. Zabytkowe budynki pamiętające ponad wiekowe tradycje szklarskie stoją zdewastowane.

Huta szkła w Szklarskiej Porębie powstała w 1842 roku, z inicjatywy hrabiego Schaffgotsch. Była to największa i najnowocześniejsza huta szkła w okolicy, wówczas jedna z najlepszych na świecie. Zbudowano ją z wydobywanego w okolicy granitu. W czasie II wojny światowej działała nieprzerwanie aż do 1945, wówczas przekazana pod polską administrację.
W 1956 roku zmienia nazwę z „Józefiny” na „Julię” i staje się częścią huty Julia w Piechowicach. Po upadku komunizmu, huta zostaje sprywatyzowana i zaprzestaje działalności. Do dziś natomiast działa i jest udostępniona do zwiedzania huta szkła kryształowego Julia w Piechowicach.

Zwiedzanie:

Obiekt nieudostępniony do zwiedzania. Możliwość oglądania obiektu zza ogrodzenia. W pobliżu miejsca parkingowe zarówno bezpłatne (Osiedle Huty) jak i płatne (Kamieńczyk).

Jak trafić?

Huta to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli miasta, leży jednak poza centrum. Trzeba minąć Szklarska Porębę Górną i kierować się w stronę Jakuszych/Harrahova. Huta znajduje się blisko miejsca, gdzie turyści idący na Wodospad Kamieńczyka parkują samochody.
Zobacz na mapie i wyznacz trasę do tego miejsca >>>

Polecamy również:
Zdjęcia archiwalne >>>
Huta szkła kryształowego Julia w Piechowicach >>>
Leśna huta szkła w Szklarskiej Porębie >>>
Sztolnie kopalni pirytu w Szklarskiej Porębie >>>
Inne ciekawe miejsca w Szklarskiej Porębie >>

 

10 thoughts on “Szklarska Poręba. Opuszczona huta szkła

 1. S. 30 marca 2014 at 22:04

  Dziękuje za te zdjęcia. Robisz kawał dobrej roboty.

  • Nickt.pl 1 kwietnia 2014 at 14:23

   Staram się jak mogę i bardzo mi miło, że czasem ktoś chce je oglądać.

  • Bartlomiej 14 maja 2016 at 13:14

   Naprawdę fajne zdjecia.

 2. anoda 1 lipca 2015 at 19:50

  Gratuluje !
  Swietna strona , piekne zdjecia obiektow ,ktore okres swietnosci maja juz poza soba……a szkoda.

 3. janusz 13 maja 2016 at 08:07

  Szkoda,że nie zrobili muzeum bardzo ładny obiek

 4. renus 25 grudnia 2018 at 17:27

  Smutny i żałosny obraz sprywatyzowanego majątku państwowego. W latach 1961-63 oglądałem tam proces produkcji fantastycznych kryształów i trudną pracę robotników, bo mieszkałem jako student 200 metrów przed hutą w ogromnym domu wypoczynkowym dla studentów, chyba nazywał się „Krokus” ale już nie pamiętam. Ten dom też potem zdewastowano i szkoda, bo tam były świetne zabawy taneczne.

 5. Witold 7 lutego 2019 at 16:18

  Bylem w tej hucie, nazywała się wówczas Josephin Huette, w 1946 roku. Huta pracowała Za do prowadzenie huty Jozefiny do ruiny to po pierwsze barbarzyństwo, po drugie ludzie. urzędnicy i nabywcy, powinni za to siedzieć długie lata w kryminale.

 6. Wiolka 28 czerwca 2019 at 19:37

  Przykre że w naszej kochanej Polsce nic się nie opłaca!
  Szkoda tak wyjątkowego budynku, który mógłby służyć za Hotel czy inny obiekt, który przynosiłby zysk, a tak to stoi i to jedna wielka rudera.

 7. libero 27 lipca 2019 at 20:53

  Witam

  Czy ma ktos informacje jak dotrzec do wlasciela, oraz wiedze czy obiekt jest na sprzedaz?
  Jestem zainteresowany zakupem tej nieruchomosci.

 8. Ana 14 sierpnia 2019 at 13:41

  Dom wypoczynkowy, o którym pisze renus został wyremontowany i nazywa się Willa Józefina. Mieszczą się tam apartamenty do wynajęcia. Właśnie wróciłam z niej z wczasów. Piękny budynek, a na hutę aż żal patrzeć :(

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.