Podziemne miasto Osówka


Podziemne miasto Osówka w Górach Sowich to nieukończone, tworzone przez Niemców w czasach II wojny światowej korytarze drążone w skałach. Mają znaczne rozmiary i niewiadome przeznaczenie.  Wchodzą w skład tzw. kompleksu Riese co oznacza, że…

Czytaj dalej...

Pniewo. Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU)


MRU to kompleks niemieckich umocnień z okresu II wojny światowej, w pobliżu miasta Międzyrzecz. Został stworzony w latach 1934-1944 w celu ochrony wschodniej granicy hitlerowskich Niemiec a jego pełna, polska nazwa to Umocniony Łuk Odry i Warty….

Czytaj dalej...

Lubań. Schron


Wystawa Schron to najnowsza z atrakcji Lubania. Jest to schron przeciwlotniczy z czasów II wojny swiatowej o długości około 100 metrów w którym możemy podziwiać głównie zdjęcia z okresu wojennego i powojennego. W maju 2014 został…

Czytaj dalej...

Paszowice. Grota Pustelnika


Grota Pustelnika znajduje się w dolinie potoku Paszówka na Pogórzu Kaczawskim na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”. Połozona jest około 6 kilometórw od Jawora, w poblizu wsi Paszowice. Obiekt składa się z dwoch szczelin, jednej o długości 5 m…

Czytaj dalej...

Szklarska Poręba. Sztolnie kopalni pirytu


Sztolnie pirytu w Szklarskiej Porębie to mało znane podziemia. Do tego stopnia, że nawet punkt informacji turystycznej nie udzielił nam rzetelnej informacji na ten temat. Zainteresowani drogowskazem znajdującym się przy Zakręcie Śmierci postanowiliśmy dowiedzieć się…

Czytaj dalej...

Sosnówka Górna. Sztolnia na zboczu góry Grabowiec


Na zboczu góry Grabowiec (784 m n.p.m.) w Sosnówce Górnej znajduje się przedstawiona na poniższych zdjęciach sztolnia. Można ją odnaleźć idąc dalej na północ drogą leśna prowadząca do Kaplicy św. Anny (szlak niebieski). Minąwszy kaplicę droga wiedzie pod górę a następnie skręca w…

Czytaj dalej...

Złotoryja. Kopalnia złota Aurelia


Kopalnia złota Aurelia to niewielka, około 100 metrowej długości sztolnia. Często bywam w Złotoryi ale o tym miejscu nie wiedziałem. Wiadomo, że to polskiego złota stolica, ale skąd niby miałbym wiedzieć że jest tu kopalnia…

Czytaj dalej...

Jelenia Góra. Podziemia pod Wzgórzem Kościuszki


Podziemia pod parkiem miejskim na Wzgórzu Kościuszki w Jeleniej Górze. Wejście do nich znajduje się przy ulicy Chełmońskiego. Obiekt zamknięty. Brak możliwości zwiedzania. Dzieli się na dwie części: to co widać na zewnątrz i część…

Czytaj dalej...

Kamienna Góra. Podziemia Arado


Kamienna Góra to fajne miasto. Nowe projekty takie jak Arado, Góra Parkowa czy park w pobliżu centrum kontrastują z kamienicami, które wyglądają jakby tydzień temu skończyła się wojna. I ten kontrast bardzo mi się podoba….

Czytaj dalej...

Krobica. Kopalnia św. Jan czyli podziemia w Mirsku


Udostępnione niedawno do zwiedzania kopalnie św. Jan i św. Leopold w Krobicy prezentowane w mediach jako „podziemia w Mirsku”.  W rzeczywistości obiekt nie jest położony w Mirsku a około 6 kilometrów od centrum miasta (trasa…

Czytaj dalej...

Chełm. Podziemia kredowe


Chełmskie Podziemia Kredowe to udostępniona do zwiedzania część chodników jedynej w Europie kopalni kredy piszącej. Więcej ciekawych rzeczy na temat tego miejsca i jego historii znajdziecie na stronie podziemiakredowe.pl.

Czytaj dalej...

Kowary. Kopalnia Podgórze


Kopalnia Podgórze i prezentowana tutaj sztolnia 19a to kolejna część opisywanych wcześniej Zakładów Przemysłowych R-1, zajmujących się wydobyciem i przetwarzaniem rudy uranu. Uruchomiona w całości po II wojnie światowej. W latach 1948-1963 we wszystkich wyrobiskach…

Czytaj dalej...

Kowary. Kopalnia Liczyrzepa


Kopalnia Liczyrzepa jest podziemną częścią kowarskich Zakładów Przemysłowych R-1 zajmujących się wydobyciem rudy uranu, które prezentowałem wcześniej w dwóch częściach: Kowary. Zakłady przemysłowe R-1 (I) Kowary. Zakłady przemysłowe R-1 (II)

Czytaj dalej...