Lubań. Schron

Wystawa Schron to najnowsza z atrakcji Lubania. Jest to schron przeciwlotniczy z czasów II wojny swiatowej o długości około 100 metrów w którym możemy podziwiać głównie zdjęcia z okresu wojennego i powojennego. W maju 2014 został udostępniony do zwiedzania nakładem sił członków Stowarzyszenia Miłosników Górnych Łużyc. Poza prezentowanymi na ścianach obrazami można zobaczyć oryginalne i nieoryginalne przedmioty z czasów drugiej wojny swiatowej takie jak chełmy, telefony, stare butelki, elementy broni czy tabliczki informacyjne. Podczas zwiedzania mozna obejrzeć archiwalne materiały filmowe z czasów wojny.

Oglądanie zdjęć i rekwizytów nawet dla osób nieszczególnie zorientowanych w historii jest interesujące dzięki przedwodnikowi, ktory bardzo ciekawie opowiada o wszystkim co znajduje sie wewnątrz schronu. Wszystkie zgromadzone w schronie przedmioty mozna bez ograniczeń oglądac i dotykać.

Jak trafić?

Na chwilę obecną (sierpień 2014) do Lubania można bez problemu dotrzeć zarówno komunikacją publiczną (autobusy, pociągi) jak i własnym środkiem transportu. Wejście do schronu znajduje się tuż obok Baszty Brackiej i kiosku totolotka, jest dobrze oznaczone. Nieco w dole, na przeciw placu manewrowego PKS-u znajduje się sporej wielkości bezpłatny parking.

Zwiedzanie:

Obiekt udostępniony do zwiedzania w
środy (14:00, 16:00, 18:000) oraz
soboty i niedziele (11:00, 13:00, 16:00).

Cena biletu: 5 zł (nomalny), 2 zł (ulgowy).

Grupy od 5 do 15 osób same mogą wybrać dowolny dzień i godzinę zwiedzania po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym z przedstawicielem Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc pod numerem 696 184 306.

Standardowy czas zwiedzania to około 30 minut i może się wydłuzyć w przypadku większego zainteresowania zwiedzających wystawą.

Polcecamy również:

Najciekawsze miejsca w Lubaniu i okolicach >>>
Inne ciekawe obiekty podziemne >>>

[mappress mapid=”103″]

Reklama: Fotograf Lubań. Usługi fotograficzne z dojazdem do klienta.

5 komentarzy do „Lubań. Schron

  1. Jako amator historii muszę koniecznie odwiedzić Lubań i zwiedzić schron, bo widzę, że warto. Do Lubania mam niecałe 80km, więc zrobię sobie jednodniową wycieczkę.

  2. Super miejsce i przewodnik. Co szczególnie ważne są udostępnione liczne zdjęcia z ostatniej niemieckiej ofensywy. Sam po powrocie przeczytałem książkę na ten temat …. Gorąco polecam? Byłem tam z rodziną podczas majówki 2017.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.