Okrzeja. Kopiec Henryka Sienkiewicza


Kopiec ziemny powstały w latach 1932–1938 na cześć Henryka Sienkiewicza – pisarza i laureata literackiej Nagrody Nobla. Został usypany przez ludność całej Polski a także Polonię zagraniczną, przy dużym zaangażowaniu Polonii amerykańskiej. Jak można się dowiedzieć podczas zwiedzania Muzeum…

Czytaj dalej...

Wola Okrzejska. Muzeum Henryka Sienkiewicza


Rodzinna miejscowość i miejsce narodzin Henryka Sienkiewicza (1846-1916), laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905, jednego z najwybitniejszych polskich powieściopisarzy i publicystów. Obowiązkowe miejsce odwiedzin dla każdego miłośnika literatury. W pieczołowicie odrestaurowanych pomieszczeniach Dworku urządzono niepowtarzalny zbiór eksponatów…

Czytaj dalej...

Żagań. Pomnik techniki: parowóz Ok1-198


Zachowany w doskonałym stanie parowóz Ok1-198 pełni funkcję pomnika na stacji kolejowej Żagań w województwie lubuskim. Zbudowany w 1919 roku do końca II wojny światowej służył niemieckim kolejom, po 1945 roku przeszedł w zarząd Polskich Kolei…

Czytaj dalej...

Karpacz. Świątynia Wang


Ewangelicki Kościół Górski Naszego Zbawiciela w Karpaczu Górnym (dawniej Bierutowice) znany szerzej jako Wang. Jedna z największych atrakcji turystycznych Karpacza, Karkonoszy i Dolnego Śląska. Zbudowany z sosnowych bali, prawdopodobnie najstarszy drewniany kościół w Polsce. Powstał na przełomie…

Czytaj dalej...

Świebodzin. Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata


Największy na świecie pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie. Słynny symbol 20 tysięcznego miasta w województwie lubuskim. Odsłonięcie figury miało miejsce w 2010 roku. Według większości źródeł, jest to najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Niektóre…

Czytaj dalej...

Wygiełzów. Skansen Lipowiec. Nadwiślański Park Etnograficzny


Skansen Lipowiec powstał w 1968 roku. W styczniu 2007 wyłączono go spod administracji muzeum w Chrzanowie i przemianowano na Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie. Zgromadzono w nim i udostępniono do zwiedzania przykłady budownictwa drewnianego charakterystycznego dla Zachodniej…

Czytaj dalej...

Lwów. Wysoki Zamek i Kopiec Unii Lubelskiej


Najwyższy punkt widokowy na terenie miasta Lwowa. Wysoki Zamek to obecnie nazwa parku miejskiego i wzgórza o wysokości 398 m n.p.m. gdzie w II połowie XIV król Kazimierz III  Wielki wzniósł murowany gotycki zamek o nazwie Wysoki Zamek…

Czytaj dalej...

Karpniki. Krzyżna Góra (654 m n.p.m)


Krzyżna Góra to ta wyższa z dwóch najbardziej znanych szczytów Gór Sokolich w Rudawach Janowickich. Drugim szczytem jest Sokolik (623 m n.p.m). Na poniższym zdjęciu po lewej Sokolik, a po prawej Krzyżna Góra: Krzyżną Górę najłatwiej…

Czytaj dalej...

Podgórki. Punkt widokowy na Górze Krzyżowej (567 m)


Punkt widokowy na Górze Krzyżowej wznoszącej się na wysokość 567 metrów nad poziomem morza w Górach Kaczawskich w pobliżu miejscowości Podgórki przy drodze 365 z Jeleniej Góry do Złotoryi i Legnicy. Krzyż postawiono na Górze Krzyżowej z…

Czytaj dalej...

Lubań. Cmentarz radziecki


Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego w Lubaniu. Zlokalizowany w parku na Kamiennej Górze, niedaleko opuszczonego basenu. Cmentarz wojenny żołnierzy Armii Czerwonej poległych w maju 1945 w okolicach Lubania. Zajmuje powierzchnię 0,1014 ha. Na…

Czytaj dalej...

Bystrzyca. Dom rodziny von Braun


W Bystrzycy koło Wlenia stoi niepozorny budynek należący niegdyś do rodziny von Braun. Podobno tu wychowywał się lub bywał w młodości Wernher von Braun (1912-1977) a właściwie Wernher Magnus Maximilian Freiherr von Braun, znany także jako rakietowy…

Czytaj dalej...

Uniejowice. Muzeum Armii Radzieckiej


Muzeum Armii  Radzieckiej  w Uniejowicach niedaleko Złotoryi to prawdopodobnie jedyne w Polsce miejsce, w którym zgromadzono pamiątki po wycofującej się w 1993 roku z Legnicy Armii Czerwonej. Muzeum jest kiepsko oznakowane, jadąc drogą Wojcieszyn-Zagrodno musicie skręcić…

Czytaj dalej...

Lubomierz – Sami Swoi. Muzeum Kargula i Pawlaka


Zbiór pamiątek filmowych z komedii „Sami Swoi” Sylwestra Chęcińskiego. Mieści się w Domu Płócienników – kamienicy wzniesionej w XVI wieku przy ulicy Wacława Kowalskiego 1. Muzeum udostępnione do zwiedzania: od wtorku do piątku w godzinach…

Czytaj dalej...

Sobibór. Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady.


Muzeum byłego obozu koncentracyjnego Sobibór znajduje się z dala od głównej drogi. Mieści się nieopodal stacji kolejowej w Sobiborze i jest w widoczny sposób oznakowane przy drogach 812 i 816 (Nadbużanka).

Czytaj dalej...

Milejczyce. Cmentarz radziecki


Cmentarz radziecki z okresu II wojny światowej w Milejczycach położony przy drodze 693 z Nowosiółek do Milejczyc.

Czytaj dalej...

Henryków Lubański. Najstarsze drzewo w Polsce


Na zachodnim krańcu podlubańskiej wsi rośnie najstarsze drzewo w Polsce – Cis (taxus baccata), którego wiek jest szacowany w rożnych źródłach na od 1200 do 1500 lat. Drzewo rośnie przy murze budynku gospodarczego posesji 293….

Czytaj dalej...

Raczki Elbląskie. Depresja


Najniżej położone miejsce w Polce to depresja koło Elbląga. Dokładnie w Raczkach Elbląskich, położona 1,8 m pod poziomem morza. Będąc na miejscu ma się wrażenie, że znajdujące się niedaleko pola są położone jeszcze niżej. To miejsce jest zaznaczone na jednym ze zdjęć. Według Wikipedii,…

Czytaj dalej...

Sztutowo. Muzeum Stutthof.


Muzeum znajduje się na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Konzentrationslager Stutthof. Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Państwa Polskiego. Zwiedzanie jest bezpłatne. mapa wikipedia strona muzeum [print_gllr id=780]

Czytaj dalej...

Wisztyniec. Trójstyk granic.


Trójstyk w Wisztyńcu to jeden z 6 istniejących w Polsce trójstyków granic. Uwzględniając podział terytorialny Polski, jest to właściwie czworostyk, ponieważ dokładnie w tym miejscu przebiega również granica województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Państwami posiadającym najwięcej trójstyków na…

Czytaj dalej...