Palmiarnia w Wałbrzychu jest ponad 100 letnim obiektem botanicznym, który oddano do użytku w 1913 roku. Powstała jako ogród zimowy z polecenia Henryka XV von Pless, właściciela pobliskiego zamku Książ. Jest to jeden z najstarszych…
Rezerwat „Niebieskie Źródła” swoją nazwę zawdzięcza silnie pulsującym źródłom. Woda wybija z dna piasek, który widziany przez taflę wody mieni się zielono niebieską barwą o różnych odcieniach w zależności od warunków oświetleniowych i kąta padania światła. Znajduje się…
Drugi co do wysokości i jeden z dwóch najbardziej rozpoznawalnych szczytów Gór Sokolich w paśmie Rudaw Janowickich. Sokolik jest również jednym z najbardziej znanych punktów widokowych w Sudetach Zachodnich. Na zboczach i szczycie wiele grup…
Afrykarium to najnowszy i największy obiekt wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Zostało zbudowane w celu zapewnienia żyjącym tu gatunkom warunków możliwie najbardziej zbliżonych do naturalnych. Nowa budowla zapewnia również zwiedzającym nieporównywalnie lepsze warunki podziwiania podwodnego świata. Jest…
Duża grupa malowniczych skał piaskowcowych połozonych w Dolinie rzeki Bóbr, na wysokości około 255 m n.p.m. na obrzeżu Lwówka Slaskiego przy drodze w kierunku Wlenia i Jeleniej Góry. Większe skupiska takich skał znajduja sie najbliżej w…
Szczyt Landeskrone góruje nad otoczeniem i jest widoczny juz z odległości wielu kilometrów. Jest wygasłym 30 milionów lat temu wulkanem a obecnie bazaltową górą o wysokości 419 m n.p.m. Na szczycie znajduje się zameczek z restauracją…
Jezioro Modre to jedna z najpięknieszych atrakcji Parku Krajobrazowego Doliny Bobru i Kotliny Jeleniogórskiej. Jest to sztuczny zbiornik wodny o długości około 1 kilometra powstały przez spiętrzenie wody na skutek działalności elektrowni wodnej Bobrowice I….
Krzyżna Góra to ta wyższa z dwóch najbardziej znanych szczytów Gór Sokolich w Rudawach Janowickich. Drugim szczytem jest Sokolik (623 m n.p.m). Na poniższym zdjęciu po lewej Sokolik, a po prawej Krzyżna Góra: Krzyżną Górę najłatwiej…
Góra Bazaltowa to wzniesienie o wysokości 368 m n.p.m. znajdujące się na Pogórzu Kaczawskim na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”. Połozona jest około 6 kilometórw od Jawora, natomiast najbliższą miejscowością jest wieś Paszowice. Punkt widokowy na Bazaltowej Górze znajduje…
Kamienna Góra to jedna z najciekawszych atrakcji Lubania. Teoretycznie jest punktem widokowym, ale w praktyce drzewa już dawno przysłoniły większość widoków. Wzniesienie jest pozostałością dawnego wulkanu, obecnie jest tam park. W jego granicach znajduje się kilka…
Czarna Góra to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów w okolicach Szklarskiej Poręby. Na szczycie grupa skalna Dzwonnica. Ze skałek można zobaczyć masyw Gór Izerskich od Wysokiego Kamienia po Stóg Izerski oraz Przedgórze Izerskie. Między drzewami…
Zakręt Śmierci jest położony na drodze 358 ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa. Jest to 180° zakręt na zboczu Czarnej Góry (Góry Izerskie). Stanowi doskonały punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Zakręt Śmierci powstał w…
Ostrzyca ze względu na charakterystyczny, stożkowy kształt nazywana jest Śląską Fudżi. Tak jak ona również jest wulkanem, tylko od dawna nieczynnym. Jest pozostałością komina wygasłego wulkanu. Jest najwyższym wzniesieniem Pogórza Kaczawskiego i łatwo ją rozpoznać z…
Wysoki Kamień (Hochstein) 1058 m jest szczytem w Górach Izerskich. Stanowi doskonały punkt widokowy na Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie. Na zdjęciu poniżej panorama ze szczytu Wysoki Kamień w kierunku północno-wschodnim z zaznaczonymi najbardziej…
Na zachodnim krańcu podlubańskiej wsi rośnie najstarsze drzewo w Polsce – Cis (taxus baccata), którego wiek jest szacowany w rożnych źródłach na od 1200 do 1500 lat. Drzewo rośnie przy murze budynku gospodarczego posesji 293….
Sztuczny zbiornik wodny „Bukówka” kilka kilometrów na zachód od Lubawki, pomiędzy miejscowościami Miszkowice i Bukówka w pobliżu granicy z Czechami. Powstał początkowo jako suchy zbiornik retencyjny. 1989 po wybudowaniu drugiej zapory osłaniającej Miszkowice powstało jedno…
Najniżej położone miejsce w Polce to depresja koło Elbląga. Dokładnie w Raczkach Elbląskich, położona 1,8 m pod poziomem morza. Będąc na miejscu ma się wrażenie, że znajdujące się niedaleko pola są położone jeszcze niżej. To miejsce jest zaznaczone na jednym ze zdjęć. Według Wikipedii,…
Sztuczne jezioro zlokalizowane pomiędzy miejscowościami Sosnówka, Marczyce i Podgórzyn. Zbiornik wody pitnej dla mieszkańców Jeleniej Góry i pobliskich miejscowości. Budowę zapory rozpoczęto w 1986 roku a obiekt oddano do użytku w 2001 roku. Zapora główna miedzy Podgórzynem a Marczycami ma…