Ogród japoński to stosunkowo nowa atrakcja w okolicach Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy. Powstał pod koniec ubiegłego wieku jako prywatna przestrzeń rekreacyjna. W roku 2014 został udostępniony do zwiedzania i stal się komercyjną atrakcją turystyczną.
W chwili obecnej Siruwia to nie tylko ogród ale całe centrum turystyki, rozrywki i handlu. Oprócz ogrodu znajduje się tu park rozrywki dla dzieci, sklepiki, punkt gastronomiczny i sala muzealna prezentująca uzbrojenie japońskich wojowników. Cena biletu wstępu do ogrodu (57 zł) zapewnia tej atrakcji miejsce w grupie najdroższych atrakcji regionu. Nie jest tanio, ale ogrom pracy i środków włożony w zagospodarowanie terenu w pełni uzasadnia cenę biletu.
Ogród robi duże wrażenie. Niektóre miejsca wyglądają jak z filmu, niektóre jak z bajki a niektóre są trochę mniej zadbane lub niedokończone. W dodatku podczas naszej wizyty w maju 2024 w pobliżu kursował ciężki sprzęt co utrudniało skupienie się na pięknie roślinności. Tuż za bramą znajduje się sklepik gdzie można spróbować i zakupić japońskie produkty. Akurat trafiliśmy na degustację herbaty, ale była niedobra i tego samego zdania była również pani ekspedientka.
Ogród można zwiedzać z przewodnikiem lub samodzielnie. Samodzielne zwiedzanie ma tą zaletę, że nie trzeba się spieszyć, bilet jest ważny przez cały dzień. Zwiedzanie z przewodnikiem jest bardzo ciekawe. Przewodnik opowiada w interesujący sposób i co ważne, nie przynudza. Oprowadzanie trwa około 55 minut po czym przewodnik żegna zwiedzających i szybko zdąża powitać następną grupę. Było nam go szkoda, bo pracując na takich obrotach nie miał nawet chwili przerwy.
Zwiedzanie ogrodu kończy się ekspozycją uzbrojenia i elementów zbroi samurajskich. Kolejny pawilon to sklepik z pamiątkami, których ceny są głównie trzy i czterocyfrowe. Przed wyjściem znajduje się toaleta, która nie wymaga dodatkowych opłat.
Podsumowując:
Jeśli jesteście fanami tego typu założeń zielonej architektury, fanami botaniki lub miłośnikami japońskiej kultury, miejsce absolutnie konieczne do odwiedzenia. Jeśli nie, ale cena biletów nie robi na was wrażenia, to też. Jeśli natomiast macie wyłącznie nadzieję na spokojny odpoczynek wśród zieleni to nie warto przepłacać, równie dobrze można wybrać się za darmo do parku w Cieplicach.
Zwiedzanie i ceny:
Bilet normalny w maju 2024 kosztował 57 zł. Są też bilety ulgowe, które są jednak niewiele tańsze. Bilety można kupić bezpośrednio w kasie lub na stronie: malajaponia.pl/cennik.
Jak trafić?
Ogród japoński to jedna z niewielu atrakcji turystycznych, która na poważnie wzięła do siebie temat dojazdu. Na swojej stronie dokładnie wyjaśnia jak dotrzeć z różnych miejsc w okolicy – link do tej strony tutaj. Za takie podejście do tematu, Siruwia otrzymuje od redakcji nickt.pl ocenę 5/5.
Ale w skrócie: wejście do ogrodu i kasa biletowa znajduje się tutaj (mapa).
Wjazd do ogrodu jest zlokalizowany przy drodze z Podgórzyna do Borowic i znajduje się tutaj (mapa). Stąd przez mostek i kawałek przez las. Nie da się zabłądzić – wjedziecie prosto na parking. Aha, parking jest bezpłatny.
Zobacz również:
Inne atrakcje przyrodnicze
Inne atrakcje Dolnego Śląska
Jeśli nie lubisz płacić za zwiedzanie, wybierz coś z długiej listy bezpłatnych atrakcji turystycznych