Rębiszów. Stawy Rębiszowskie

Stawy Rębiszowskie to zespól akwenów znanych tylko miejscowej ludności. Jest to zapomniane miejsce blisko uczęszczanej trasy do Świeradowa Zdroju którą podążają do znanego kurortu turyści z Wielkopolski i Niemiec.

11 Stawów Rębiszowskich położonych jest na dwóch bezimiennych dopływach Długiego Potoku, który wpada do Kwisy w pobliskim Mirsku. Od lat stawy sukcesywnie zanikają. Zarastają dziką roślinnością i nie wszystkie są napełniane wodą. Tereny w ich pobliżu są bagniste i trudno dostępne, co daje doskonałe schronienie gniazdującym tu ptakom. W pobliżu cieków wodnych zasilających stawy można zauważyć nasiloną działalność bobrów. Tyle od strony przyrodniczej.

Od strony turystycznej nie ma tutaj żadnego zaplecza ułatwiającego zwiedzanie okolicy. Jedyną wiatą w okolicy jest przystanek, na którym od dawna nie zatrzymują się autobusy. Nie przebiegają tędy żadne szlaki turystyczne. Stawy Rębiszowskie w ogóle nie istnieją w świadomości odwiedzających okolicę turystów. Najczęstszymi bywalcami tego miejsca są wędkarze, a w sezonie letnim lokalna młodzież urządzająca ogniska i inne zakrapiane alkoholem imprezy plenerowe, co powoduje coraz większe zaśmiecenie tego pięknego miejsca. Lokalni włóczykije i spacerowicze lubią to miejsce za jego niedostępność. Prowadzi tu tylko jedna droga asfaltowa, która jest w opłakanym stanie i kończy się  przy pierwszych stawach.

Zwiedzanie

Bezpłatnie. Bez ograniczeń o każdej porze roku, 24/7. Brak jakiejkolwiek infrastruktury turystycznej.

Lokalizacja

50.97098850071585, 15.423495596609559

Zobacz w Google Maps

Stawy leżą w województwie dolnośląskim, u stóp Gór Izerskich, 9 km w linii prostej od centrum Świeradowa Zdroju. 3 km w linii prostej znajduje się najbliższe miasto – Mirsk, jednak drogowo najbliżej jest do Rębiszowa i stąd stawy biorą swoja nazwę.

Ciekawe miejsca blisko Stawów Rębiszowskich:
Krobica. Kopalnia św. Jan
Mirsk. Wieża ciśnień – punkt widokowy
Pobiedna. Stacja kolejowa. Klinika Lalek
Proszówka. Zamek Gryf
Złotniki Lubańskie. Baszta Złotnicka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.