Pobiedna. Stacja kolejowa. Klinika Lalek

Nieczynna stacja kolejowa na Dolnym Śląsku, w powiecie lubańskim, w gminie Leśna położona na wysokości 406 m n.p.m. na linii 284 z Mirska do Jindřichovic pod Smrkem. Zwana również Stacją Wolimierz i Kliniką Lalek stanowi 25 postreunek kolejowy na lini 284 Legnica-Pobiedna-Granica Państwa, na której możemy obecnie spotkać takie atrakcje jak:

Wiszące tory w Jerzmanicach Zdroju niedaleko Złotoryi >>>
Trasa rowerowa z Lwówka Śląskiego do Pławnej >>>

Historia

Budynek stacji powstał około 1904 roku wraz z budową odcinka z Mirska do Jindřichovic. W czasach świetności czyli do zakończenia II wojny światowej w 1945 roku cieszyła sie dużą popularnością wśród kuracjuszy zmierzających do uzdrowiska Czerniawa Zdrój (obecnie dzielnica Świeradowa Zdroju). Jak wynika z informacji dostępnych w internecie, w 1945 zawieszono połaczenia pasażerskie między Mirskiem a Pobiedną, natomiast dalszą część torów (w kierunku granicy) zlikwidowano. Linia została w całości zawieszona w 1987, zlikwidowana w 1991 roku i przeznaczona do rozbiórki. Na początku lat 90-tych zabudowania stacji zostały uratowane dzięki inicjatywie teatru „Klinika Lalek” i stały sie jego siedzibą.

Historia torów >>>

Stan obecny

Obecnie (2014 r.) w budynku stacji mieści się teatr i galeria. Gospodarze Stacji Wolimierz – bo tak również jest nazywana – zapraszają do galerii sztuki, galerii lalek teatralnych, sali i pracowni teatralnej. Dla dzieci jest plac zabaw. Ponadto Stacja Wolimierz oferuje organizację przyjęć, wesel oraz możliwość wynajęcia obiektu. Załozony w 1988 roku teatra Klinika Lalek jest znany w Polsce i za granicą. Co roku jest tu organizowany międzynarodowy festiwal ekologii i sztuki oraz cykliczne święta.

Stacja Wolimierz oferuje około 20 miejsc noclegowych w standardzie schroniska turystycznego w cenie 20 zł za osobę za noc, oraz miejsca na rozbicie namiotu.

Filmy:
Klinika Lalek – film
Rozmowa z Wiktorem Wiktorczykiem
Stacja Wolimierz. Wideo inspiracje Leroy Merlin

Jak trafić?

Ul. Dworcowa 73, 59-820 Leśna (zobacz na mapie).
W pobliżu stacji znajduje się wiele widocznych drogowskazów, a sam obiekt jest doskonale rozpoznawalny dzięki charakterystycznie ozdobionemu budynkowi i formom przestrzennym w pobliżu. Z daleka widać również semafor. W pobliżu przystanek autobusowy.

Zwiedzanie

Bezpłatne. Brak ściśle wyznaczonych godzin zwiedzania. Zazwyczaj ktoś tu jest. Goście mogą poruszać się po terenie swobodnie. Możliwość bezpłatnego zaparkowania przy budunku stacji. Jeśli nie chcecie jechac w ciemno, zawsze można umówić się telefonicznie 691236971.

Stacja Wolimierz w internecie:

www.klinikalalek.art.pl
www.stacja.wolimierz.info.pl
www.facebook.com/KliniaLalek
www.facebook.com/StacjaWolimierz

Zwracamy sie ze szczególną prośbą do wszystkich osób których może to dotyczyć o pomoc w uzupełnieniu materiału w dodatkowe informacje szczególnie z czasów kiedy przez stację jeździły jeszcze pociągi.

[mappress mapid=”108″]

Wygląd zewnętrzny budynku stacji i terenu przyległego:

6 thoughts on “Pobiedna. Stacja kolejowa. Klinika Lalek

 1. Magda 2 września 2014 at 20:47

  Przyjemnie się oglądało kolorowe fotografie :) Czuję się zmotywowana, aby tam w końcu dotrzeć. Myślę, że to kwestia czasu :)

  Pozdrawiam

 2. Raven Fotoamator 3 września 2014 at 15:28

  Chyba jedna z niewielu stacji, która się na coś przydała – nie licząc funkcji mieszkalnych

  • Nickt.pl 3 września 2014 at 17:48

   karpacz https://nickt.pl/karpacz-stacja-kolejowa/ też się przydał. która jest bardziej przydatna Twoim zdaniem ?

   • Raven Fotoamator 3 września 2014 at 22:18

    Biorąc pod uwagę funkcjonalność to stawiam na Karpacz. Bardziej urokliwa jest w Walimiu :)

   • Nelle 5 czerwca 2017 at 11:13

    That’s an inielltgent answer to a difficult question xxx

 3. Rayshelon 5 czerwca 2017 at 11:14

  Of the panoply of website I’ve pored over this has the most veriyatc.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.